стрічка

За нашу і вашу свободу: як бiлоруси допомагають українцям

08 Березня 2022, 21:23
Білоруський мітинг на підтримку України в Ризі 15859
Білоруський мітинг на підтримку України в Ризі

Лукашенко та його режим не представляють народу Білорусі. Вони утримали владу за підтримки режиму Путіна, утопивши країну в крові та назавжди покалічивши десятки тисяч людей. Республіка Білорусь змінилася безповоротно.

Тепер режим Путіна, використовуючи Лукашенка, який повністю залежить від нього, окупував білоруську землю, отримавши можливість розмістити на ній військову техніку, і вирушив знищувати Україну. 

Читайте детально: Білорусь у війні проти України: все, що треба знати. ОНОВЛЮЄТЬСЯ

Звичайним білорусам тоді і зараз ніде взяти собі зброю, щоб прямо боротися з окупантами, але за півтора року своєї партизанської боротьби вони навчилися багато чому, чим щосили намагаються як допомогти Україні, так і завершити розпочате в серпні 2020 року.

Той рік змінив життя в Білорусі раз і назавжди. Повністю проігнорована державою пандемія коронавірусу, під час якої білоруси об'єдналися та справлялися самостійно. 

Читайте такожРайон.in.ua запускає розділ про Білорусь

За нею гаряча передвиборча кампанія з безкомпромісно жорстокою поведінкою влади, на яку білоруси відповідали лише ще більшими згуртуванням та солідарністю. За цим сталося 9-12 серпня, коли на все це влада відповіла хвилею насильства, яке не існувало в Європі з часів нацистської Німеччини.

Пізніше в країні розгорнулися репресії, також не бачені світом із 30-х років минулого століття. 40 тисяч людей пройшли через в'язниці, тисячі отримали величезні терміни ув'язнення, десятки тисяч втратили роботу. 

З країни було видавлено весь IT-сектор, ліквідовано все громадянське суспільство у вигляді більш ніж 200 НГО, які виконували за «державу» функцію захисту вразливих груп населення. Понад 300 тисяч білорусів залишили країну за півтора року цього темного часу.

Білоруси Словенії на антивоєнному мітингу в Любляні 8 березня
Білоруси Словенії на антивоєнному мітингу в Любляні 8 березня

24 лютого 2022 розпочалася війна, 27 лютого Білорусі було проведено постановочний референдум щодо поправок до конституції, які повністю розв'язували руки диктатору, який утримує владу силою. Для жителів республіки Білорусь референдум став сигналом лиха.

Тисячі людей знову вийшли на акції протесту, яких не було з кінця 2020 року. Тепер їхня вимога була «ні війні». Внаслідок цього 900 із них були затримані та отримали доби арешту та величезні штрафи.

А все-таки, жителі країни, в якій всі групи активного опору давно жорстоко зачищені, знову об'єдналися і діють для надання допомоги своїм сусідам. Весь накопичений за півтора року величезний потенціал солідарності та методи ведення боротьби тепер використовуються для допомоги Україні.

Щоб зупинити пересування військової техніки, кіберпартизани Білорусі вивели з ладу внутрішню мережу Білоруської залізниці, що змусило перевести її на ручне управління. Також організація Bypol з учасниками плану «Перамога» блокувала пересування військової техніки залізничними коліями до українського кордону.

Білоруські айтішники за одну ніч створили зручний сайт-карту для надання житла біженцям по всьому світу, що діє за принципом Airbnb. А Центр білоруської солідарності (Варшава) створив мапу екстреної допомоги українським біженцям.

Фонд Bysol, який раніше займався підтримкою репресованих білорусів, тепер також займається постачанням екіпірування та медицини в Україну. Запущено програми підтримки армії, громадянського населення та медиків України, підтримки воюючих у лавах української армії білоруських загонів та програма з виїзду та евакуації з України i Білорусі. Оголошено збір «Гуммаршрут Білорусь-АТО», перший обсяг допомоги вже вирушив до України.

Рух «Супраціў» допомагає формувати загони білорусів для відправлення на фронт. Про те, як вони воюють читайте ТУТ 

Об'єднання медичних працівників «Белые халаты» та Фонд медичної солідарності готує загони медиків-добровольців для відправлення в Україну. Багато білоруських лікарів залишилися в Україні на робочих місцях, нарівні з українськими колегами вони допомагають лікувати поранених. Інтерв'ю білоруської лікарки в Одесі.

Фонд «Страна для жизни» допомагає тим, хто тікає з України до Польщі. 

Розгорнуто величезну кампанію «Союз Матерей» щодо запобігання відправленню білоруських військових в Україну. Медики та юристи допомагають уникнути призову до армії та дають консультації про те, що робити у разі потрапляння на територію України. 

Читайте також: Вмиваються своєю кров’ю. Куди везуть поранених загарбників з «Поліського фронту»

Екологи Білорусі створили відкритий лист проти війни і уважно стежать за ситуацією навколо захоплених ЧАЕС та ЗАЕС, закликаючи міжнародну громадськість до негайної реакції. 

Безліч білоруських ініціатив працює в інформаційному полі, бореться з пропагандою та поширює правдиву інформацію: 

Білоруські діаспори у кожній країні створюють безліч ініціатив для допомоги Україні та організовують акції солідарності.

Об'єднуючи всі ці ініціативи, законно обраний президент Білорусі Світлана Тихановська оголосила антивоєнну мобілізацію та створення Антивоєнного Руху, до якого може приєднатися кожен білорус.

 

Слава Україні! Жыве Беларусь!

 Валерія ОВЧИННIКОВА

 

Коментар
19/06/2024 Вівторок
18.06.2024