Не завжди однакові, але завжди сумісні: що таке стандарти НАТО

Україна претендує на вступ до НАТО. Стратегічний напрямок руху нашої держави зафіксований у Конституції з 2019 року.
І цей твердий намір провокує справжню істерику в Росії, яка останнім часом сипле «новинами», що армія НАТО нападе на РФ.
Але «армія НАТО» існує тільки в російській пропаганді, натомість є уніфіковані війська трьох десятків країн-членів Альянсу, які повинні мати змогу мобілізуватися упродовж 24 годин в одному місці для ведення спільних військових дій або навчань.
Читайте також: Об’єднані зусилля 2021: фоторепортаж з «натовських» військових навчань на Яворівському полігоні
Усі вони повинні стріляти з однакових автоматів, їздити на таких самих танках, мати такий самий одяг, навіть однаково харчуватися. Це і є стандарти НАТО, які Україна планомірно впроваджує.
Таким чином Збройні сили України нарощують боєздатність, а держава ефективніше використовує свої ресурси у сфері оборони.
Журналісти Район.in.ua разом з експерткою Наталією Романюк, доценткою кафедри міжнародних відносин і регіональних студій факультету міжнародних відносин, розбиралися що ж таке стандарти НАТО і як їх запроваджують в Україні.
Що маємо зараз?
Насамперед треба розуміти, що нема якогось єдиного документа на кшталт «Стандарти для країн-членів НАТО». Це практики розрізнені у низці документів, від одних періодично відмовляються, інші змінюють, а також нововведення постійно ініціюють країни-учасниці. Наприклад, удосконалюється озброєння, виникають нові загрози – все це спонукає до появи нових стандартів.
Читайте також: Війська РФ залишилися біля кордонів України після завершення навчань з Білоруссю
Завдання процесу стандартизації в українському війську – досягти максимальної взаємозамінності та взаємосумісності між ЗСУ та партнерами на рівні штабів і полі бою.
Простіше кажучи, стандарти НАТО допомагають порозумітися усім державам-учасницям. Зараз Україна запровадила три сотні стандартів євроатлантичного безпекового альянсу.
Читайте також: Тактика дрібних капостей: що означає обстріляний стовп на українсько-білоруському кордоні
Йдеться про угоди зі стандартизації, а також політики, стратегії, принципи, норми та підходи. Цей процес передбачає не тільки адаптацію керівних документів НАТО, а й практичне застосування.
В України нема самоцілі досягти стовідсоткового запровадження двох тисяч стандартів оборонці, адже жодна з держав-членів Альянсу цього не зробила.
«Кожна країна впроваджує частину стандартів. Необов'язково впроваджувати всім однакову кількість і в певній послідовності. Це залежить від наявної системи, конкретної армії. Наприклад, Україна може орієнтуватися на таку кількість стандартів як у Румунії та Болгарії», – пояснює Наталія Романюк.
Зразок застосування стандартів НАТО – недавнє розділення керівних посад в Збройних силах України. «Натовська» схема - перетворення міністра оборони на політичну фігуру, а бойовими питаннями тепер займається Генеральний штаб. Замість одного головнокомандувача ЗСУ є три посади: головнокомандувач (ним став Валерій Залужний, який до того був командиром «волинської» 14 бригади), начальник Генштабу та командувач ООС.

Ще один гучний приклад – реформа Служби безпеки України. За стандартами НАТО, СБУ не повинна вести розслідувань, тобто виконувати функції поліції, а виконувати роль контррозвідки.
У діяльності НАТО крім військової складової, є ще політична та цивільна. Цивільна пов'язана зі співробітництвом Альянсу з різними країнами у невійськовій сфері.
«У невійськовій сфері серед пріоритетних напрямків є питання освіти й науки. От працює програма «Наука заради миру». Багато уваги приділяють і кібербезпеці. Сьогодні навіть створили консультаційні пункти, де навчають кіберзахисту представників країн-членів НАТО і не тільки, в тому числі й України. У невійськовій складовій, то тут стандартів як таких немає, а є певні напрямки співпраці. Тому стандарти НАТО стосуються саме військової складової», – конкретизує Наталія Романюк.
Читайте також: ФСБ влаштувало 5 тисяч кібератак на держоргани України. Їх викрила СБУ
Сила в деталях
Стандарти НАТО, які мають торкатися усіх родів військ, умовно розділяють на адміністративні, оперативні та матеріально-технічні:
- Адміністративні стандарти для управління та обміну інформацією, порядок роботи з документацією.
- Оперативні стандарти для швидкого планування застосування військ.
- Матеріально-технічні стандарти встановлюють вимоги до озброєння і військової техніки, а також кодифікації предметів забезпечення.
Можна сказати, що стандарти НАТО – це і світоглядні зміни, які неминуче торкнуться української оборонки.
«Ще одним стандартом є гендерна рівність. В Україні з 2022-2023 років дозволили жінкам вступати у військові училища на різні спеціальності, які раніше були доступні лише чоловікам. Мова йде і про те, що не може бути заборонено, аби міністром оборони була жінка», – наголошує науковиця Наталія Романюк.
НАТОвські підходи стосуються навіть одягу – у військових має бути багатошаровий костюм - та принципу нарахування зарплат.
«Зараз військовим платять за принципом 45/55, тобто 45% за звання і вислугу років, а 55% – надбавки, розмір яких встановлюється в ручному режимі і тут вже є корупційна складова. За стандартами НАТО, військовим платять за принципом 70/30 або 80/20. Тобто 80% або 70% – за звання і вислугу років, а решта – надбавки», – перераховує експертка.
У контексті загострення уздовж кордонів України на сході, півдні і півночі, гібридна загроза від Білорусі, зміцнення обороноздатності Збройних сил України згідно зі стандартами НАТО, набуває все більшого значення.
Читайте також: ЗМІ та користувачі розігнали фейк про нелегалів, які «хотіли потрапити в ЄС через Чорнобильську зону»
«Я погоджуюся з думкою: ніщо нас так не спонукає укріплювати армію, як дії Росії. Війна не заважає цьому процесу, а навпаки пришвидшує. Ми ж це робимо не для НАТО, а в першу чергу для себе, щоб ми були готові відстоювати і захищати себе», – підкреслила Наталія Романюк.
Читайте також: Біля кордонів України 90 тисяч російських військ, – Міноборони
Дивіться також відео від наших партнерів, ютуб-каналу «Військова історія України» про стратегію розвитку ВМС ЗС України 2018-2035 року, що відповідає стратегічному, оперативному і тактичному рівню стандартів НАТО.
***
«Проєкт 1-05/21 "НАТО це люди", що фінансується Урядом Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії, що діє через Міністерство закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії (“FCDO”).
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром