Навала фейкових військових у тік-ток: як вберегтися від пропаганди

У соцмережах під личиною звичайних користувачів ховаються боти. У період повномасштабного вторгнення таких акаунтів стало у сотні разів більше. Існує ризик потрапити на гачок фейкоробів або ж навіть переказати їм кошти під виглядом благодійності.
Фактчекери проєкту Брехунець дослідили акаунти так званих військових у тік-ток та підготували поради, як зрозуміти, що профіль фейковий.
ДОСЛІДЖЕННЯ
Через специфічну будову стрічки рекомендацій в тік-ток, звичайні користувачі легко «ведуться» на фейкові відео. Адже зазвичай вони викликають бурхливі емоції в глядачів, що спонукає поширити відео, поставити вподобайку, написати коментар.
У час повномасштабного вторгнення наші журналісти відслідкували появу акаунтів начебто українських військових. У цих профілях багато відео з фронту. Під ними збирається сотні й тисячі коментарів, вподобань та поширень. Завдяки цьому алгоритм тік-ток просуває відео і їх бачить ще більше користувачів.
Небезпека таких відео в тому, що фейкороби використовують відео з соцмереж та маніпулюють ними, а довірливі глядачі потрапляють у пастку й стають поширювачами фейків або ж можуть навіть переказати кошти шахраям, думаючи, що допомогли ЗСУ.
Наприклад, ось профіль начебто військового, що розповідає про життя на фронті. Однак, якщо придивитись уважніше, ви побачите, що відео несуть в собі маніпуляцію та пропаганду.
В одному з відео так званий захисник вихваляє сухпайок росіян. В іншому показує техніку й пише про те, що на передову вона не дістанеться. Ще в одному «прощається» з глядачами, адже на фронті він не виживе, однак вже у наступному повідомляє, що «орки виводять війська з Бахмуту та Соледару», але далі знову все погано.
Також ніби в жарт називає українських військових «фріцами» та публікує незрозуміле відео з начебто «сектантськими зборами».
До слова, у цьому ж профілі публікувалось відео з діпфейком Луценка.
Читайте також: На Волині поширюють діпфейк із Юрієм Луценком
Акаунт містить різноманітні відео, але усі вони несуть в собі мету деморалізувати українців та спонукають до поширення цих роликів.
Ще один тип фейкових профілів начебто військових спрямований на виманювання коштів у довірливих користувачів. Акаунт публікує відео з військовослужбовцями й пише про невдачі, закликає взаємодіяти з відео, тисне на жалість словами «ви прогорнете це відео».
Побачивши просто у стрічці такий ролик, ви відчуєте вину, продивитесь відео до кінця, поставите лайк, прокоментуєте і можливо поширите. І саме цими діями потрапите у пастку.
По-перше, тепер вам у стрічку потраплятимуть відео подібного змісту частіше, адже алгоритми розпізнають ваші дії, як зацікавлення.
По-друге, цим ви покажете алгоритмам, що людям, зі схожими на ваші вподобання, теж може бути цікаве це відео й тік-ток обов’язково його покаже.
По-третє, роблячи репост, ви втягуєте своїх підписників та друзів теж у цю пастку.
Перейшовши на раніше згаданий профіль, наші журналісти побачили у закріпленому повідомленні відео зі збором для ЗСУ. В самому ролику група військових говорить про збір коштів на коптери та позашляховик для виконання завдань в районі міста Бахмут.
Однак, на відео не вказані деталі, наприклад, для якої військової частини це потрібно.
Натомість по всьому відео розміщенні написи «просимо максимального поширення», «шкода що всі проігнорують бо багатьом байдуже на нас», «дорогі українці невже тяжко поставити лайк і написати Героям Слава в коментарі».
Такими маніпулятивними написами користувачів змушують просувати відео, щоб більше людей його побачили й відповідно ймовірність «збити» кошти зростає.
ВИСНОВОК
Подібних акаунтів нині в тік-тоці досить багато й користувачам складно фільтрувати інформацію, адже у відеоформат набагато простіше повірити. Ба більше – досі побутує думка, що відео складніше підробити.
До того ж часто створюють профілі з відео жартівливого характеру, у яких фігурують військовослужбовці. Через це знижується пильність користувачів до реально небезпечних акаунтів.
Мета досліджених акаунтів полягає в деморалізації українців, підміні понять, просуванні російських наративів й виманюванні коштів.
ПОРАДИ
Фактчекери проєкту «Брехунець» підготували поради, як розпізнати фейковий акаунт:
- Запитайте себе, чи викликає у вас відео емоцію жалю чи почуття провини. Якщо так, то перейдіть у профіль та подивіться чи інші відео теж подібного характеру.
- Прогляньте, чи є на відео одна й та ж дійова особа. Зазвичай у «живих» акаунтах є персона.
- Відмітьте, чи не маніпулюють через емоції вашими діями щодо вподобань, коментарів та поширення.
- Подивіться, чи привʼязаний до тік-ток-профілю інстаграм, чи будь-яка інша соцмережа, на яку можна перейти. Якщо так, перейдіть на неї та подивіться чи є там активність в акаунтах. Якщо привʼязки чи активності нема, це повинно викликати у вас підозру до власника акаунту та контенту, який публікують.
- Якщо ви розпізнали фейковий акаунт, обовʼязково потрібно поскаржитись на нього. Для цього зайдіть профіль бота, натисніть три крапки у верхньому правому кутку та оберіть пункт «поскаржитись».
Підписуйтесь на ютуб-канал Брехунця, щоб знати правду.
***
Цей матеріал підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключно відповідальністю CID Media Group і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром