стрічка

Фейк про виплати грошей всім українцям від Європейського Союзу

05 Липня 2022, 16:20
Фейк про виплати грошей всім українцям від Європейського Союзу ФАКТЧЕК 32615
Фейк про виплати грошей всім українцям від Європейського Союзу

У Facebook цілеспрямовано поширюють фейкове повідомлення про соціальні виплати всім громадянам України за підтримки країн Євросоюзу. Реклама таргетована на Волинську область. 

Фактчекери проєкту «Брехунець» розібрали цей ФЕЙК, аби пояснити, як діє шахрайська схема виманювання коштів у довірливих українців.

ПЕРШИЙ ВАРІАНТ ФЕЙКА

«Українці отримають грошову допомогу від країн ЄС. Термінова перевірка карток для отримання. Повернемо ПДВ за останні 3 роки згідно постанови 28-9329к».

Тут користувач мусить перейти за посиланням, де з’являється  таймер з днями та годинами закінчення фейкового отримання коштів: залишилося нуль днів та декілька годин. Якщо натиснути кнопку «отримати», людині пропонують заповнити коротку таблицю, де потрібно вказати прізвище та ім’я та останні шість цифр банківської картки.

ДРУГИЙ ВАРІАНТ ФЕЙКА

«Соціальна виплата всім громадянам України за підтримки країн Євросоюзу. Термінова перевірка карток для виплат. Кожному громадянинові – від 9800 гривень». 

Разом з текстом демонструють короткий уривок відео виступу Володимира Зеленського в Європарламенті, під час якого він говорить: «Всіх наших друзів, всіх лідерів, лідерів-друзів України».

СПРОСТУВАННЯ

Нашим фактчекерам уже не вперше доводиться спростовувати подібні шахрайські фейки.  Ми уже спростовували фейк про виплати грошей всім українцям від ООН, робили підбірки шахрайських схем, спростовували брехливе повідомлення про компенсацію ПДВ.

Відтоді, як росія розпочала повномасштабну війну в Україні, реклама фейкової виплати коштів стала частенько з’являтися у Facebook-просторі. Українцям буцімто обіцяють гроші від різних світових організацій. Цього разу хочуть обдурити фейковою грошовою виплатою від ЄС. Адже після того, як Україна стала кандидатом на членство в Євросоюзі, тема дуже актуальна і читабельна. 

Щоб привернути увагу, шахраї використовують державну символіку, відео з виступу Президента Зеленського у Європарламенті.

Що вимагають шахраї і які ознаки цього фейка?

Перше: для того, аби «попастися на гачок», потрібно перейти за посиланнями, заповнити коротку форму, де потрібно вказати ім’я та прізвище, а також останні шість цифр банківської картки. ЗАУВАЖТЕ, що тут шахраї просять українців вказати конфіденційну інформацію. Номер картки, CVV-код, чи PIN-код – це ваші особисті дані, які ви не маєте повідомляти нікому, навіть працівникам банку.

Друге: сторінки, з яких пропонують отримати фейкову допомогу мають дуже мало підписників. Фонд. Добро.ua  вподобало всього 156 людей, у діяльності зазначено «маркетингове агентство». Certa UKraine вподобало лише 4 людини, діяльність – туристичний сайт.

Третє: постанови  28-9329к НЕ ІСНУЄ! Це фейкова видумка шахраїв, аби створити оманливе враження, що документ має юридичну силу. Немає жодного затвердженого нормативного акту, де вона б згадувалася.

Четверте: підозріло читати і коментарі під фейковими дописами. Люди пишуть, що їм виплатили чималі суми! 42 000 гривень, 20 000 гривень, 15 000 гривень. А у фейковій рекламі обіцяли аж  90 000 гривень. 

Очевидно, що такі коментарі писали навмисне, можливо, використовуючи «ботів». Адже перейшовши на їхні сторінки, ми бачимо лише одне фото профілю. Ви здивуєтесь, але на основних світлинах «коментаторів» можуть бути зображені навіть різні люди. Немає і жодного допису.

ВИСНОВОК

Вкотре застерігаємо, що повідомлення про соціальні виплати всім громадянам України за підтримки країн Євросоюзу відповідно до постанови 28-9329к, повернення ПДВ в рамках цієї допомоги  ФЕЙК! Шахраї скористалися «гарячою» темою євроінтеграції, аби знову ж таки видурити кошти в довірливих українців.

Коментарі
08 Липня 2022, 21:35
Вони там просять щоб платили гроші юристу а потім вони скинуть вам виплату де таке видано на офіційних сайтах ніхто не буде просити щоб їм гроші платили ми
11 Липня 2022, 07:07
Мати через фейсбук теж потрапила на це. Крок за кроком ми дійшли до того, що виплата буде більше 70000 грн. і за посшуги юриста потрібно сплатити приблизно 400 грн. На цьому моменті ледве вмовив матір не вестися і почав шукати в інтернеті що це насправді і найшов цю статтю. Дякую!
25 Липня 2022, 03:06
Я, чесно кажучи, повелась, заповнила анкету, робила крок за кроком, краєм ока постійно фіксується: офіційний сайт, виступ президента... Спинилася, лише коли в мене вимагали даних моєї банківської картки... Стоп... Як я можу повідомити всі свої дані? Дякую за статтю. Дуже доречно.
07 Серпня 2022, 11:56
З самого початку зрозуміла, що то фейк. Але цікавість переборола...стало цікаво, як працюють шахраї.зупинила фраза перерахувати кошти в розмірі 350 грн, а потім ми Вам кошти....стоп! Вже брехня!що за доброчинність, за яку треба ще оплатити?
Коментар
Код блоку:
16/08/2022 Вівторок
16.08.2022
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром