Роспроп рознесла медичний фейк з новини Району про «свинку» в Зарічному
Пропагандистські телеграм-канали поширюють повідомлення начебто про те, що українські діти почали масово хворіти на «свинку» (епідемічний паротит). Інфоприводом для нових маніпуляцій стала новина сайту Район. Вараш про одиничний випадок захворювання дитини в селищі Зарічному.
Фактчекери проєкту «Брехенець» перевірили це повідомлення і виявилося, що це – ФЕЙК!
ФЕЙК, МАНІПУЛЯЦІЯ
Українські діти почали масово хворіти свинкою – за два роки не було вакцинації та зникала нормальна медицина. Черговий випадок захворювання паротитом був зафіксований в Зарічному (північно-західна Україна).
Для того, аби ввести в оману читачів, використали коментар Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України:
«Фахівці проводять протиепідемічні заходи у вогнищах, встановили коло контактних, вивчили їхній вакцинальний статус, надали рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів з метою локалізації та недопущення поширення хвороби».
Опісля фейкарі пишуть, що мовляв, головною причиною розповсюдження хвороби серед українських дітей є відсутність вакцинації.
СПРОСТУВАННЯ
Варто зауважити, що пропагандисти для створення чергової брехні використали новину із сайту Район.Вараш, у якій ідеться про те, що у селищі Зарічне Вараського району Рівненської області зареєстрували випадок гострого інфекційного захворювання – епідемічного паротиту. Хворобу виявили у дитини. У тексті новини відсутня інформація про те, що в Україні діти масово хворіють на свинку, журналісти описали лише один випадок. Коментар ДУ «Рівненський ОЦКПХ МОЗ України» стосувався лише цього випадку, а не загальної ситуації в країні.
Відповідно до статистичних даних, на Рівненщині впродовж 2023 року зафіксували всього 14 випадків захворювання на епідемічний паротит, що склало 1,22 випадка на 100 тисяч населення. У 2022 році реєстрували 10 випадків цієї недуги.
Епідемічний паротит (народна назва «свинка») – це гостре вірусне захворювання, яке характеризується гарячкою, загальною інтоксикацією, переважним ураженням слинних залоз людини й інших залоз (статеві, молочні, підшлункова) та припухлістю привушної області. Хворіють переважно діти, проте небезпека зараження для дорослих теж є.
Найефективнішим способом уберегти дитину від захворювання є вакцинація, яка поєднується зі щепленням проти кору і краснухи. За Національним календарем щеплень її вводять дитині двічі: перша доза – у 12 місяців, друга – у 6 років.
Не відповідає дійсності й інформація про те, що в Україні не вистачає вакцин. Адже в 2023 році відбулася наздоганяюча кампанія з вакцинації дітей віком від 2 до 17 років, які вчасно не отримали щеплення. У ході кампанії зроблено 153 493 щеплень. Зокрема, першу дозу отримали 68 488 дітей віком від 2 до 17 років, другу дозу отримали 85 005 дітей від 7 до 17 років.
Станом на кінець грудня 2023 року, за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України╝ щеплення КПК (кір, краснуха, паротит) вакцинуваними є 92, 4 % дітей віком 1 рік, 76, 8 % – 2 роки, 87, 3% – 6 років, 90, 6 % – 7 років.
ВИСНОВОК
Повідомлення про про те, що українські діти почали масово хворіти на «свинку» (епідемічний паротит) – ФЕЙК! Також не відповідає дійсності й інформація про те, що в Україні вже два роки немає вакцинації. Пропагандисти намагаються поширити паніку і дискредитувати українську владу.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром