Войовнича українофобія. Як російська пропаганда реагувала на День Незалежності України
Масштабне святкування 30-тої річниці відновлення незалежності України стало для російських сайтів, орієнтованих на мешканців окупованих територій, приводом вкотре повторити майже всі основні пропагандистські тези і повправлятися у мові ненависті.
Наведемо сім ключових тез, що найчастіше звучали серед 15 тисяч новин на більше ніж сотні новинних сайтах:
-
Дискредитація приводу для святкування: мовляв, немає чого святкувати взагалі. Ось, наприклад, один із заголовків: «Украина 1991-2021 – страна, которую мы потеряли: Вы ЭТО называете НЕЗАВИСИМОСТЬЮ?»
-
Нагадування, що Україні немає чим пишатися, бо «христианство на территорию нынешней Украины пришло из Византии, а варяги прибыли на княжение «куда севернее Киева», а «Антонов» достался Украине по наследству от СССР».
-
Висміювання військового параду: про нову техніку або взагалі не згадували, або описували її в такому ключі: «на последних совместных учениях НАТОвцы столько своего секонд-хенда бедным родственникам надарили».
Особливо до вподоби їм була репліка депутата ОПЗЖ Ківи, присвячена польоту Мрії: «полет вызвал гордость и огромные эмоции у зрителей, отобразив превосходство “оккупационного” советского времени, технологий и промышленности над “жалкой действительностью” сегодняшней Украины». -
Агресія щодо іноземних військових на параді: «Нечего им делать, этим натовцам, на Крещатике, по которому в свое время маршировали войска Красной Армии».
-
Традиційна теза про Україну під зовнішнім управлінням: «Украинцам в День независимости страны праздновать нечего, ведь, по сути, за последние годы Незалежная превратилась в колонию Запада». Цим же пояснювали відсутнє (насправді ні) власне військове виробництво: «Запад дал команду: никакого развития машиностроения, всё, что надо, вы у нас купите».
-
Залякування - чи то нацистами, чи то ЛГБТ спільнотою: «Ни один праздник на Украине не обходится без националистов». В текстах під заголовками на зразок «Украину превращают в экспериментальный гибрид фашистского режима и Содома» автори ніяк не могли визначитись, ким залякувати своїх читачів — нацистами чи ЛГБТ спільнотою.
-
Прогноз занепаду і розпаду України. Це класична теза, яку російська пропаганда просуває роками. Причому пропагандисти намагаються перекрити факт реальної російської окупації українських територій фантазіями, що «отдельные части страны уже присмотрели Румыния, Польша и Венгрия».
Висміювання, глузування і знецінення усього, що стосується сучасної України - ключові прийоми, що прослідковуються у російській пропаганді: це і новини на маніпулятивних сайтах, і публікації у російських та проросійських Телеграм-каналах.
Подібна інтонація та оцінки часто трапляються і на українських сайтах, де часто публікують дезінформацію та неякісні новини; такі тези звучать із уст українських «політичних експертів» з телеекранів.
Коли почуєте чергового такого експерта чи політика, який розганяє суцільну антиукраїнську «зраду», зауважте, чи не повторює він один зі згаданих вище наративів - програмних тез російської пропаганди щодо України.
Подивитися ключові теми пропагандистів можна на дашборді «Свіжа деза з Росії», ознайомитися з переліком скомпрометованих експертів - у базі псевдосоціологів та політичних піарників «Продавці рейтингів».
***
Аналітики українського центру дата-журналістики Texty.org.ua відстежують, що просуває російська пропаганда в українських і російських медіа. За допомогою методу машинного аналізу щотижня аналізують 15-20 тисяч новин, опублікованих на майже 400 інтернет-сайтах та у сотні українських телеграм-каналів.
Подивитися, які теми піднімаються найчастіше, можна на дашборді “Свіжа деза з Росії” (як шукати на ньому інформацію, читайте тут).
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром