стрічка

Гройсман змусив «комунальних баронів» забезпечити людям чесні платіжки

03 Липня 2019, 17:02
Володимир Гройсман 2496
Володимир Гройсман

Уряд ініціював запровадження програми «Чесна платіжка», яка передбачає впровадження механізмів встановлення справедливих цін на тепло і гарячу воду. Про це під час засідання Кабміну повідомив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

З його слів, урядова програма унеможливлює необґрунтований ріст вартості тепла у багатоквартирних будинках у великих містах.

Ще раніше Уряду вдалося змусити НАК «Нафтогаз України» знизити ціну на газ для населення. Зараз вона майже однакова для всіх регіонів. Натомість, ціна на тепло – різна. І подекуди різниця становить 2 і більше рази – залежно від регіону і оновлення комунальних мереж господарства. 

Ситуація ускладнюється ще й тим, що теплокомуненерго є фактичним монополістом і споживачу нема кому жалітися на необґрунтовані нарахування. Зі слів Прем’єр-міністра, зараз є всі можливості забезпечити людині чесну платіжку – це відповідальність конкретного міського голови і ТКЕ. 

 «Є великі платежі, які людям тяжко сплачувати – за тепло і гарячу воду. Я задаю собі питання, чому в одних містах ціна тепла за гігакалорію 2000 грн, а в інших – 1300 грн. Ця різниця є необ'єктивною і неадекватною. Ціна на газ і електроенергію в країні однакові, зарплати в галузі приблизно однакові, але тарифи різні. Уряд ухвалив рішення на підставі проведених економічних розрахунків і встановив: рахунки не можуть бути вищі за 1400 грн за гігакалорію», – заявив Володимир Гройсман.

Очільник Уряду переконаний, що «не можна ворочати мільярдами і не думати про те, яку якість послуг отримує людина».

Відповідно до урядового рішення, з початку опалювального сезону діятимуть такі тарифи:

З постачання теплової енергії: 

  • у разі оснащення приладами обліку - 1400 гривень за 1 Гкал (з урахуванням ПДВ); 
  • у разі відсутності приладів обліку - 35,21 гривні за 1 кв. метр (з урахуванням ПДВ).

З постачання гарячої води: 

  • за умови підключення рушникосушильників до систем постачання гарячої води – 83,66 гривні за 1 куб. метр (з урахуванням ПДВ); 
  • у разі їх відсутності - 75,74 гривні за 1 куб.м. (з урахуванням ПДВ).

Оплата населенням міст обласного значення та Києва послуг з постачання теплової енергії і постачання гарячої води здійснюватиметься з урахуванням встановлених відповідними органами місцевого самоврядування тарифів, які не перевищують граничні ціни, що визначені Кабінетом міністрів України. Окрім того, Уряд рекомендував Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щомісячно моніторити тарифи на тепло та гарячу воду і вживати заходів у разі необґрунтованого підвищення тарифів. 

Володимир Гройсман також доручив Міністерству регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ та Державній аудиторській службі провести аудит кожного теплокомуненерго на предмет об’єктивності існуючої вартості тепла і води.

Для міст районного значення, які мають обмежені бюджети, Уряд через Фонд регіонального розвитку виділив 3 млрд. грн на енергомодернізацію комунальної сфери. Крім того, прем’єр нагадав, що в результаті реформи децентралізації місцеві бюджети зросли в 4 рази. 

«Сьогодні є колосальні фінансові ресурси місцевого самоврядування. Але чомусь пішов тренд на піар – плиточку покласти, фонтан встановити. Я це підтримую. Але кому потрібен фонтан, якщо води немає?! А ТКЕ тим часом написало 1800 грн за Гкал або 2000 грн, отримує надприбутки, а люди вимушені платити завищені ціни. Причому платити не Уряду, а місцевим структурам» – резюмував  Володимир Гройсман.

Зі слів Міністра юстиції Павла Петренка, існувала величезна схема маніпуляцій, коли «місцеві князьки» кивали на Уряд, а самі накручували споживачам надумані ціни за тепло і гарячу воду, які люди змушені були платити. Тож, уряд оприлюднить список всіх власників теплокомуненерго, які постачають українцям тепло і гарячу воду.

«Ми оприлюднимо таку фактично «дошку ганьби» місцевих комунальних баронів з конкретними власниками, щоб і українці, і правоохоронні органи почали здійснювати фактично контроль і розслідування по цим конкретним оборудкам», – запевнив Петренко.

За попередніми оцінками зниження тарифів по всій країні становитиме близько 14%, а в окремих містах люди платитимуть менше на 40%.

Павло Петренко підкреслив: щоб донести інформацію про урядову ініціативу до громадян, Мін’юст разом з системою безоплатної правової допомоги запускає інформаційну кампанію «Я маю право на чесну платіжку».

«Розроблені матеріали містять чіткі покрокові алгоритми дій, які допоможуть українцям захистити свої права споживача житлово-комунальних послуг. Ми пояснюємо, як діяти в разі отримання нечесної платіжки і як домогтися перерахунку вартості опалення. Міністерство юстиції, наші юристи й адвокати є вашими партнерами. Тож, якщо ви й далі отримуватимете несправедливі платіжки, звертайтеся до наших центрів та бюро безоплатної правової допомоги. Вам допоможуть відновити справедливість», – наголосив Петренко.

 

Олег ВАДЕНЮК

Коментар