стрічка

Швеція спішить на поміч: як скандинавський партнер допомагає Україні відновлювати енергетику після тисяч атак

12 Листопада 2024, 14:00
Ілюстративне фото 2293
Ілюстративне фото

Енергетична система України пережила понад тисячу атак з боку російських сил, що призвело до збитків на понад 1 мільярд доларів. Такі дані подає Генеральна прокуратура, обраховуючи з початку повномасштабного вторгнення.

Російські атаки зруйнували всі теплоелектростанції та значну частину гідроелектростанцій. Такі масштабні руйнування викликали нагальну потребу у переході на альтернативні джерела енергії та модернізації систем теплопостачання.

Європейські партнери, зокрема Швеція, активно підтримують Україну, спрямовуючи ресурси на відбудову інфраструктури, перехід на альтернативні джерела енергії та досягнення енергетичної незалежності.

Кореспондентка видання Rayon.in.ua дізналася, як Швеція допомагає  громадам модернізувати системи теплопостачання, оновити енергетичні об’єкти та надає фінансову допомогу на відбудову зруйнованих під час війни об’єктів енергетичної інфраструктури.

Руйнування після обстрілів
Руйнування після обстрілів

Ремонтнні роботи
Ремонтнні роботи

 

Модернізація системи централізованого теплопостачання  у Вінниці та сонячна електростанція у Чорткові

Швеція має чималий досвід переходу на відновлювані й альтернативні джерела енергії та зменшення залежності від викопного палива. В країні на 98%  виробництво електроенергії походить з невикопних  джерел, опалення постачають переважно за допомогою централізованої системи на основі біоенергії та теплових помп. Таку систему вважають оптимальною з погляду заощадження коштів і впливу на довкілля. 

Чималу популярність у Швеції отримали технології відбору скидного тепла – енергії, яку виробляють як побічний продукт під час промислового виробництва. Цей досвід Швеція передає Україні, допомагаючи реалізувати сучасні енергоефективні проєкти в українських громадах.

Шведський уряд через міжнародні організації допомагає українським містам модернізувати систему теплопостачання та завдяки заощадливим технологіям знизити споживання електроенергії. 

Однією з таких організацій є НЕФКО – Північна екологічна фінансова корпорація, утворена п’ятьма країнами північної Європи. Організація допомагає впроваджувати проєкти, спрямовані на підвищення енергоефективності та покращення екології.

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Ще до повномасштабного вторгнення НЕФКО разом з урядом Швеції почала реалізувати в Україні програму «Швеція-Україна Підтримка Централізованого Теплопостачання (SUDH)». 

У межах цієї програми в українських містах планували впровадити технології, які б збільшили використання відновлюваних джерел енергії та скидного тепла в системах централізованого теплопостачання. Мета – не тільки модернізувати  систему теплопостачання, а й скоротити викиди вуглекислого газу в атмосферу.

Свого часу у межах програми підписали угоду з Маріуполем про реалізацію проєкту з використання скидного тепла з «Азовсталі» у системі централізованого теплопостачання. У місті приблизно 30% споживачів централізованого постачання отримали б переваги від такого рішення. Однак, через повномасштабне вторгнення  цей проєкт не вдалося реалізувати.

Крім цього, подібні проєкти були заплановані у Броварах, де планували  використовувати скидне  тепло з деревообробного підприємства, та у Вінниці, які через війну певний час перебували на паузі.

 Як розповів інвестиційний радник НЕФКО Олексій Капустинський, до проєкту у Вінниці повернулися вже навесні 2024 року, після підписання грантової угоди з  комунальним підприємством «Вінницяміськтеплоенерго» про фінансування. 

За словами представника НЕФКО, ідея проєкту полягає в тому, щоб перетворити частину вінницької мережі теплопостачання у двотрубну систему. Тобто, планують об’єднати три окремі мережі  теплопостачання в єдину, шляхом модернізації трубопроводів і встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП) для регулювання обсягів тепла залежно від потреб. 

Вінниця
Вінниця

Така модернізація спрямована не тільки на скорочення витрат на технічне обслуговування, а й викидів вуглекислого газу на 3600 тонн на рік. Крім того, під час реалізації проєкту планують створити основу для подальшої інтеграції відновлюваних та відпрацьованих джерел тепла в загальну мережу. 

Цей проєкт реалізують за фінансової підтримки уряду Швеції та Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P). На модернізацію  системи централізованого опалення у Вінниці виділили  3 мільйони євро грантового фінансування від E5P і ще стільки ж від Швеції.

«Основні закупівлі планують завершити до кінця січня 2025 року. Модернізація мережі підвищить енергоефективність міста і зробить систему теплопостачання Вінниці більш стійкою в умовах війни», – додав Олексій Капустинський.

У квітні 2024 року НЕФКО та Східноєвропейське партнерство з енергоефективності та довкілля (E5P) підписали угоду про капітальні гранти, спрямовану на фінансування будівництва сонячної електростанції для водоканалізаційного підприємства у Чорткові на Тернопільщині. 

На водоочисних спорудах міста встановлять сонячну електростанцію для того, щоб під час відключень електроенергії у Чорткові не припинялося постачання води.  На реалізацію проєкту виділили  460 000 євро.

«Цей проєкт ще готується, про його деталі розповімо додатково пізніше», – додав представник НЕФКО.

Крім того, в цьому році уряд Швеції виділив 26,4 мільйона євро через Шведське агентство міжнародного розвитку (Sida) Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P) – багатосторонній донорський фонд та міжнародна фінансова організація (МФО), створена за ініціативи Швеції під час її головування в Європейському Союзі у 2009 році, куди входить 24 донори, одним з найбільших з яких є Швеція.

 За рішенням Фонду Е5Р,  їх передали у вигляді грантової підтримки громадам. Зокрема йдеться про ті, що отримують кредитні кошти від європейських банків на реалізацію проєктів у сфері централізованого тепло-, водопостачання, підвищення енергоефективності у будівлях комунальної форми власності, розвиток міського електротранспорту, відновлювальної енергетики. 

За підтримки Фонду E5P в Україні вже реалізували десять великих інфраструктурних проєктів у сфері централізованого опалення та заходів з енергоефективності будівель шкіл, лікарень, соціальних установ та енергозаощадження.

Читайте також:  Сонячні панелі замість генераторів: медзаклади України переходять на новий рівень автономності

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Фінансова допомога уряду Швеції у відновленні енергетичної інфраструктури

Швеція входить до 15 країни та міжнародних установ, які підтримують енергетичний сектор України. Ще у квітні 2022 року створили Фонд підтримки енергетики України, через який країни, окремі міжнародні компанії та організації можуть спрямовувати кошти у вигляді грантів на відновлення зруйнованої енергетичної інфраструктури. 

У серпні 2023 року через Фонд підтримки енергетики України уряд Швеції виділив 25 мільйонів євро на ремонти зруйнованих об’єктів, на електроенергетичну систему спрямували 90% допомоги,  10% – на теплоелектроцентралі. 

У тому ж місяці на 5 мільйонів євро закупили трансформатори, транспортні засоби, інші пристрої. Крім того, Швеція надала українським енергетикам 93 гуманітарні вантажі, вагою 1108 тонн, зокрема генератори, трансформатори, підстанції та інше обладнання для проведення ремонтів на енергооб’єктах після російських атак

З кінця березня по вересень цього року через Фонд  підтримки енергетики Швеція надала 42,5 мільйона євро, ще 40 мільйонів грантових коштів на відновлення енергетики та понад 12,7 мільйона через програму розвитку ООН.

Відбудова енергетики
Відбудова енергетики

У вересні 2024 року Швеція виділила додаткових 49 мільйонів євро на підтримку опалення та електропостачання в Україні. Ці кошти спрямували на покриття потреб найбільш вразливих – літніх людей, багатодітних батьків. 

Фінансування піде на вироблення електроенергії для приблизно 185 тисяч людей і допоможе підтримувати українське суспільство, економіку та бізнес, генеруючи електроенергію для лікарень і житлових будинків. Ініціатива охоплює дві газові турбіни для виробництва електроенергії на початковому етапі. Виробничий об'єкт буде захищений таким чином, щоб мінімізувати руйнівні наслідки російських атак. Цей об'єкт почне працювати у 2025 році.

Швеція передає Україні й досвід у сфері набуття енергетичної незалежності та переходу на альтернативні джерела енергії. Спільні проєкти з модернізації теплопостачання, сонячної енергетики та допомога у відновленні зруйнованої інфраструктури стають важливим кроком у зміцненні енергетичної стійкості України під час війни.

Читайте також:  Хто шукає, той знаходить: як залучають та розподіляють кошти від міжнародних донорів на рівні держави, регіону, громади

***

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

 

 

 

Коментар
04/12/2024 Середа
04.12.2024
03.12.2024