Сім улюблених місць у Луцьку начальниці управління туризму та промоції міста Катерини Мойсіюк
Щороку 27 вересня відзначають Всесвітній день туризму.
З 1998 року українці цього дня мають ще й національне свято – День туризму в Україні.
З нагоди цього свята Район.Життя розпитав начальницю управління туризму та промоції міста Луцької міської ради Катерину Мойсіюк про її улюблені туристичні місця в обласному центрі.
Читати також: Луцьк між «вчора» і «завтра»
1. Луцький замок
Попри те, що він дуже розтиражований і відомий, все ж — це одна з головних туристичних пам'яток, і це Луцький замок. Але сьогодні його уже можна розглядати з погляду більшого комплексу, який об'єднує Верхній замок та Окольний.
Бо ж завдяки реалізації грантового проєкту Луцькій міській раді вдалось відновити доступ до єдиної збереженої вежі окольного замку — Вежі князів Чорторийських, відкрити підземелля під колегіумом єзуїтів.
Тобто здійснити огляд нового туристичного об'єкта, що з'явився на мапі Луцька влітку 2023 року, – Музейний простір «Окольний замок».
Збереження історичних пам’яток від руйнації та наповнення їх життям і новим змістом стало можливим завдяки участі Луцької міськради у міжнародному проєкті «Нове життя Старого Міста: ревіталізація пам’яток історико-культурної спадщини Луцька та Любліна» Програми транскордонного співробітництва ПБУ 2014-2020.
Виконання плану тривало упродовж 2018-2022-го років. На втілення проєкту Луцьк отримав понад 1 000 000 євро грантових коштів від Європейського Союзу.
Читати також: Нове життя Старого міста: у Луцьку відкрили музейний простір «Окольний замок» з підземеллями
Згодом саме цей проєкт увійшов у 10 найкращих проєктів за Програмою транскордонного співробітництва з-понад сотні проєктів, на які було виділено фінансування з коштів ЄС.
2. Музей історії Луцького братства
Об'єкт, який теж розміщений у Старому місті, але, на жаль, мало відвідується туристами, проте насправді вартий уваги.
Саме там можна найбільше дізнатись про Луцьк український, про волинську шляхту та луцьких міщан, про Луцьке братство. Попри те, що оригінальних експонатів у музеї практично нема, надзвичайно цікаво інформацію подають куратори установи.
А ще поряд у Хрестовоздвиженській церкві можна потрапити у крипти, де поховані луцькі братчики.
3. Музей сучасного українського мистецтва Корсаків
Тут можна ознайомитись із живописом, графікою, скульптурою, інсталяціями, відеоартом понад сотні українських митців.
На території 12 тисяч квадратних метрів зібрали колекцію творів мистецтва найкращих українських авторів XX-XXI століть.
Ну і найбільша картина у світі – «Космогонія», автором ідеї якої є Віктор Корсак, а створив її протягом півтора року відомий український художник Петро Антип.
Це та установа, яка пропагує українське мистецтво світу, а заодно популяризує Луцьк у світі.
Нагадаємо, відкриття «Космогонії» відбудеться 28 вересня у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків.
4. Найдовший у світі житловий будинок
Побудований у 70-х роках минулого століття, він є одним із перших, що з’явились в 33 мікрорайоні Луцька. Головним архітектором проєкту є Василь Маловиця.
Будинок розташований одразу на двох проспектах: Соборності та Молоді. Його довжина понад три тисячі метрів, у ньому нараховується 170 під’їздів і більш як три тисячі квартир, і проживає близько 10 тисяч лучан. А ще цікавою особливістю будинку є те, що форма його плану нагадує бджолині соти.
5. Центр туристичної інформації та послуг
Місце, де можна отримати безплатну інформацію про місто, дізнатись, де поселитись, що смачненького і де скуштувати, отримати екскурсійні послуги. А ще тут можна придбати унікальні сувеніри – неповторні ювелірні вироби (до речі, слідкуйте за оновленнями, скоро луцький ювелір Тарас Янюк здивує новими), класні піни у вигляді плитки-трилінки, луцьких каналізаційних люків, з написами “#тут_луцько”, В'їзною вежею Луцького верхнього замку та вежею князів Чорторийських Окольного.
Читати також: Бруківка-трилінка і кришки люка із зображенням замку Любарта: у Луцьку можна придбати оригінальні сувеніри
А ще тут є унікальна волинська сопілка, виготовлена із деревини Лесиного ясена, і книга «Вежа через [О]», що стала результатом першої луцької літературної резиденції «Місто натхнення».
6. «Misto.cafe»
Новий об'єкт у Луцьку, де окрім смачної кави на джезві, кримських чебуреків (за що окреме дякую розробникам меню, бо ж не зайве ще раз нагадати, до того, що так смачно, що Крим – це Україна! Я, правда, ще очікую типово луцьких назв і страв у цьому меню), є гарні пропозиції сувенірів, які створені у колабораціях з місцевим бізнесом.
Цей заклад обіцяє незабаром початок роботи о 7 ранку, а це дуже зручно, адже туристи з Києва потягом прибувають до міста дуже рано. Ну і найголовніше це мета закладу – суспільний вплив.
За ідеєю, усі кошти, які зароблятиме кафе, будуть конвертуватись у соціальні ідеї лучан задля покращення Луцька.
7. Гнідавське болото
Рекреаційна зона, загальнозоологічний заказник, розташований буквально в центрі міста, ще точно здивує і зачарує туристів.
Попри те, що перше, що з'являється на думці, коли говоримо про болото, це – гнила драговина і комарі, наше болото руйнує цей стереотип, адже це неймовірної краси болотно-водний ландшафт, що, на мою думку, згодом буде центральним у контексті зелено-блакитної міської інфраструктури. Це чудове місце для розвитку екотуризму, адже це унікальний природний об'єкт, який приваблює своєю дикою природою, різноманіттям флори та фауни, а також можливістю спостерігати за птахами.
Болото – це красиво, прогресивно та вигідно, жива лабораторія та природний фільтр. Сьогодні працюємо з архітектором Володимиром Цапуком над розробкою рекреаційної стежки, що простягатиметься болотом і об'єднає Старе місто і Оглядовий майданчик на вулиці Гірній і дасть змогу, не порушуючи екосистеми та природного ландшафту, побачити Луцьк по-новому.
Довідково: Всесвітній день туризму встановила Генеральна асамблея Всесвітньої туристської організації у 1979 році в місті Торремолінос, Іспанія, з метою популяризації туризму, висвітлення його внеску в економіку світової спільноти, розвитку зв'язків між народами різних країн.
У жовтні 1997 року Україна стала дійсним членом Всесвітньої туристської організації – головної міжнародної міжурядової організації у сфері подорожей і туризму, що є виконавчим органом ООН та займається активізацією та розвитком туризму, розробкою та впровадженням світової туристичної політики.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром