Наслідки ворожого обстрілу багатоповерхівки у Луцьку: фоторепортаж із місця події
Вранці 26 серпня російські окупанти завдали наймасованішого удару по об’єктах критичної інфраструктури України. На Волині внаслідок ворожої атаки постраждали житлові та інфраструктурні об'єкти в Луцьку та Ковелі.
На місці пошкодженої шахедом багатоповерхівки в обласному центрі побувала кореспондентка Район.Луцьк
Читати також: Вибухи у Луцьку: загиблий, понівечений будинок та об'єкт інфраструктури
Повітряну тривогу у Волинській області оголосили о 6:10 ранку, а вже через дві години лучани почули перші вибухи – працювала ППО.
О 8:46 Луцький міський голова Ігор Поліщук повідомив з місця події, що внаслідок ворожої атаки в Луцьку пошкоджено багатоквартирний будинок.
Тривога тривала п’ять годин, і місто ще кілька разів здригалося від вибухів.
Рух транспорту на проспекті, де знаходиться зруйнований житловий багатоквартирний будинок, перекрили. На вулицях зупинилися тролейбуси – місто частково залишилося без електропостачання.
Одразу після прильоту шахеда на місце виїхали всі необхідні служби.
Рятувальники почали розбирати завали, а правоохоронні служби документували воєнні злочини.
У дворі багатоповерхівки розгорнули пункти незламності – у наметах можна було отримати всю інформацію щодо допомоги, зарядити телефони, отримати воду та їжу.
З постраждалими працювали психологи.
Психологиня благодійного фонду «Рокада» Лариса Кусик розповіла, що їх екстрено залучили до надання психологічної допомоги. Вона працювала із мешканцями, які проживають у зруйнованому та сусідніх будинків.
Наголошує, що дуже важливо швидко відреагувати на шокову ситуацію, щоб перевести отриману травму в досвід і щоб людина не отримала ПТСР (посттравматичний синдром).
Якщо у вас панічна атака, стрес або шок – потрібно одразу ж відновлювати відчуття тіла, заземлювати їх – за допомогою дихання (короткий вдих носом і довший видих ротом), напруження і розслаблення м'язів.
«Якщо людина плаче – нехай плаче. Не зупиняти, не коментувати, не давати оцінки тим подіям, дати попити води. Треба час для того, щоб усвідомити, що відбулося і відновити хронологію подій. Дуже важливе інформування – розказати, куди постраждалий може звернутися, яку допомогу отримати. Коли людина в шоці і невизначеному стані, важливо дати їй якісь конкретні вказівки, інформацію, щоб вона за неї вхопилася» – радить Лариса Кусик.
Читати також: Що робити у шоковому стані від наслідків ворожої атаки: поради луцької психологині
Як розповів речник ГУ ДСНС у Волинській області Володимир Нестеров, з будинку, де стався приліт, евакуювали 12 осіб, одну з них забрала «швидка».
Найбільше постраждав третій під’їзд і квартира на п’ятому поверсі, в якій пробило дах і розпочалася пожежа. На щастя, у момент прильоту у квартирі нікого не було – там проживає подружжя, яке в цей час було на роботі.
Одинадцятирічний Артем мешкає на кілька поверхів нижче. Вранці він був сам удома – мама пішла на роботу, а тато знаходиться на фронті. Хлопчик самостійно виліз із-під завалів та дивом не постраждав. Про пережите розповідає навіть із посмішкою і каже: «Я герой».
Від вибухової хвилі шибки у вікнах повилітали не лише у сусідніх будинках, а й у магазинах, які знаходяться через дорогу на досить великій відстані. Очевидці, розповідають, що стовп диму піднявся заввишки у дев’ятиповерхівку.
Люди одразу взялися підмітати скло і виносили його на смітник.
Що цікаво, багато хто з мешканців розповідає, коли почули звук шахеда, який наближався, то пішли… дивитися у вікно.
«Я почула якісь звуки, схожі на вибухи. Пішла виглянути у вікно, а мене як відкине від нього, скло посипалося. Але я не постраждала. Розумієте, у нас же не так часто такі вибухи стаються, я не знала», – пояснює жінка літнього віку.
На першому поверсі багатоповерхівки зазнав руйнувань супермаркет SPAR.
За словами гендиректора VolWest Group Роман Корсака, на щастя, ніхто із персоналу магазину не постраждав.
Читати також: У Луцьку обстріляли будинок із супермаркетом SPAR: що з персоналом
Безплатні консультації щодо компенсації коштів за зруйновані домівки на місці можна було отримати від юристів благодійного фонду «Право на захист». Фонд займається юридичним захистом постраждалих від воєнних дій. Юридичну допомогу можна отримати за номером телефону: (099) (068) (093) 507 50 90.
Мешканцям постраждалих будинків поки що надали тимчасове житло – гуртожиток одного з навчальних закладів. Наразі триває оцінка пошкоджень, аби розпочати відновлення будівель.
Щоб відновити житло, яке зруйнували росіяни, постраждалі мають можливість скористатись державною програмою «єВідновлення», але ремонт цього будинку будуть здійснювати за кошти міського бюджету.
Міський голова Ігор Поліщук зазначив, що на черговій сесії, яка відбудеться 28 серпня, виділять 14 мільйонів гривень з резервного фонду для першочергових заходів з ліквідації наслідків ворожого обстрілу, ремонтних робіт та компенсацій мешканцям.
З питань відселення, отримання гарячого харчування, розв'язання соціально-побутових питань постраждалим особам можна звернутись на гарячу лінію департаменту соціальної та ветеранської політики за телефоном гарячої лінії (0332)281000 (обрати у меню 2), (0332)284161 або 050 55 76 768 Можна звернутися також безпосередньо в департамент соцполітики за адресою проспект Волі, 4а.
Читати також: Куди звертатися за допомогою лучанам, постраждалим від російської атаки
Ті, хто постраждали чи в кого пошкоджене майно, можуть звертатись також до поліції за номером 102 для отримання необхідних консультацій.
У поліції Волинської області кажуть, що до них уже телефонували понад 35 осіб, а на місці поліцейські відібрали понад 65 заяв від постраждалих.
Нагадаємо, через атаку росіян 26 серпня у Луцьку загинув 83-річний чоловік. Кількість осіб, які отримали тілесні ушкодження, збільшилась до шістьох.
- Читати також: Через російський обстріл у Луцьку загинув 83-річний чоловік, поранено шістьох людей, – поліція Волині
- Читати також: СБУ розпочала кримінальні провадження за фактом ворожого обстрілу Луцька і Волинської області