стрічка

УПЦ МП маніпулює знесенням своєї забудови біля руїн Десятинної церкви

18 Травня 2024, 09:30
УПЦ МП маніпулює знесенням своєї  забудови біля руїн Десятинної церкви 2344
УПЦ МП маніпулює знесенням своєї забудови біля руїн Десятинної церкви

Представники держави 17 червня знесли споруду, яка належала УПЦ МП. Будова знаходилась на території історико-археологічного комплексу «Десятинна церква» у Києві.

Підстава – рішення суду, яке пояснює незаконність забудови. Самі власники називали її «Десятинним монастирем» та більше року відмовлялись розбирати самобуд.  

Відповідно, у середовищі священства та мирян УПЦ МП виникло чимало маніпуляцій пов’язаних з цією темою.  Вони називають дії влади «порушенням закону», «блюзнірством» та лякають її Божою карою. А знесення невеликого самобуду біля руїн древньої святині  – «знищенням символа нашого родоводу».

Писали про це й на Волині. Наприклад, на фейсбук-сторінці Свято-Миколаївського храму міста Луцька. У дописі можна знайти чимало маніпуляцій.

Маніпуляція перша – знесення незаконне

Насправді, дії працівників Міністерства культури та поліції законні. Ще з 2020 року  тривав процес щодо вирішення долі споруди. 15 лютого 2023 Господарський суд міста Києва  зобов'язав церковників прибрати забудову із території заповідника. Проте вони рішення суду виконувати відмовились. Тому, аж більш ніж через рік, держава була змушена зносити споруду самотужки.

Як зазначають представники влади, будівлю звели із порушенням законодавства. Вона не отримала необхідних дозволів, ні від Інституту археології НАНУ, ні  від Міністерства культури. Фактично, виникла ситуація, коли одна із релігійних організацій в країні, де церква  відділена від держави почала самовільно служити на території державного заповідника  без необхідного дозволу. 

Також варто пам'ятати, що УПЦ МП – це частина іноземної  церкви та не є найбільшою конфесією в Україні. 

Маніпуляція друга – знесена будівля є «Десятинною церквою»

Ця маніпуляція заснована на назві та розташуванні приміщення. Таким чином  представники МП намагаються встановити взаємозв'язок із давньою святинею часів Київської Русі, першим кам'яним храмом Києва. Наприклад, на сторінці того ж луцького храму написали:

«Знесено Десятинний монастир у Києві – символ нашого духовного родоводу, що сягає  своїм корінням доби св. князя Володимира Великого».

Насправді споруда, яку знесли, зведена біля руїн справжньої церкви тільки у 2008 році. Вона жодним чином не повторює її архітектуру. Сам же кам'яний храм часів Київської Русі від початку і до самого  знищення монголами належав до Київської митрополії Вселенського патріархату. Того самого, який у 2018 році надав Православній Церкві України Томос про автокефалію. Не на накористь маніпулятивної тези й історичні факти.  Давній храм було зруйновано у 1240, Московський патріархат виник у 1589, а Київську митрополію приєднав у 1686. Тому як з історичної, так і архітектурної, і навіть релігійної точки зору спадкоємність нинішньої будови і старовинної кам'яної святині Х століття виглядає доволі сумнівно.

До того ж сучасна РПЦ разом зі своїм українським підрозділом розірвала євхаристійне  спілкування із Вселенським патріархатом. Останній, до речі, також заперечує право УПЦ  МП називатись спадкоємицею своєї давньої Київської митрополії, до якої належала  Десятинна церква.

Маніпуляція третя – дії влади є блюзнірством

У медіа наближених до УПЦ МП поширюють  наратив, про те, що знесення цієї забудови це начебто блюзнірство та наруга над святинею. Не відомо чи були в момент знесення в приміщенні алтарні мощі, ікони чи якісь інші релігійні атрибути. Проте якщо це все ж сталось, то не з вини держави, а радше самих церковників. Варто нагадати, що про такий сценарій вони були  попереджені ще в лютому 2023 і могли повністю перенести будівлю в інше місце, або  хоча би забрати усі речі, які вони вважають священними. Проте вони цього не зробили. 

У світській державі виконують закони. Та й те, що тимчасову храмову споруду розібрали не є гріхом. Таке буває, коли наприклад громада хоче спорудити основний храм і  пристосоване під здійснення богослужінь приміщення уже для цього не потрібне.

В Чернігові також був випадок, коли представники УПЦ МП заблокували передану на той  момент УПЦ КП Катерининську церкву. Богослужіння вони здійснювали у спорудженому перед входом брезентовому наметі. Проте вже через два роки, у 2008, протестувальники  були змушені розблокувати храм, а після відставки Віктора Януковича самотужки розібрали саморобну «церкву-палатку».

Варто додати, що релігія належить до сфери особистого сприйняття й часто розглядається  людьми виключно з ірраціонального боку, як щось індивідуальне. Тому питання  знесення будови у якій здійснювали релігійні обряди, викликає  стільки емоцій. А під їхнім впливом, як відомо, аудиторія набагато легше ведеться на  різноманітні спроби інформаційного впливу

 

Коментар
23/06/2024 Субота
22.06.2024