стрічка

Європейські інвестиції та місцеві зусилля: на Волині будують нове житло для переселенців

30 Квітня 2024, 21:51
Проєкт нового будинку у Ковелі 1660
Проєкт нового будинку у Ковелі

У Волинській області стартувало будівництво трьох нових житлових будинків для внутрішньо переміщених осіб. Загальна сума коштів, які надає Європейський Союз на новобудови для ВПО на Волині, складає 11,9 мільйона євро.

За даними департаменту соціальної та ветеранської політики, станом на квітень 2024 року у Волинській області перебуває на обліку 46 009 внутрішньо переміщених осіб, створено 80 прихистків та виділені мільйони гривень субвенцій на жилі приміщення. 

У Ковелі та Нововолинську Волинської області почали реалізовувати проєкти з будівництва нових житлових будинків для ВПО за кошти Європейського Союзу. 

Новобудови для ВПО
Новобудови для ВПО

Новобудова у Ковелі

У відповідь на інформаційний запит Ковельська міська рада повідомила, що у місті розпочали новий проєкт з будівництва п’ятиповерхового житлового будинку на 70 квартир на суму 4,8 мільйона євро. У рамах програми Європейського Союзу «Житло для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та відновлення звільнених міст в Україні», реалізують інвестиційний проєкт «Підтримка ЄС у забезпеченні житлом внутрішньо переміщених осіб у Ковелі». 

Проєкт нового будинку у Ковелі
Проєкт нового будинку у Ковелі

Новий будинок для переселенців будують на вулиці Володимира Кияна. Заступник міського голови Ковеля Віктор Жигаревич повідомив, що наразі будівництво знаходиться на початковій стадії: провели підготовчі роботи та залили фундаментну плиту.

«У 2023 році підписали грантовий договір на суму 4,8 мільйона євро. Проєктом передбачається будівництво п’ятиповерхового житлового будинку на 70 квартир, загальною площею 3,88 тисячі квадратних метри», – пояснив Віктор Жигаревич.

Реконструкція за «зеленими» стандартами

Окрім того, у Ковелі на вулиці Драгоманова вже завершили реконструкцію двоповерхової адмінбудівлі у житловий комплекс, де розмістили 24 квартири для 76 внутрішньо переміщених осіб. 

Віктор Жигаревич підкреслив, що проєкт з реконструкції фінансований грантом у розмірі 1,86 мільйона євро від ЄС через програму NEFCO та є частиною більш широких зусиль з підтримки ВПО в Україні. 

З метою забезпечення тимчасовим житлом внутрішньо переміщених осіб, які зареєстровані на території громади у 2022-2024 роках, реалізували інвестиційний проєкт «Реконструкція двоповерхової адміністративної будівлі та учбово-побутового корпусу під багатоквартирні житлові будинки на вулиці Драгоманова, 17 в місті Ковелі Волинської області» у рамах програми НЕФКО «Підтримка ЄС для нагальних потреб розміщення внутрішньо переміщених осіб в Україні», що фінансується Інвестиційною платформою сусідства Європейського Союзу (NIP).

Реконструкція у Ковелі
Реконструкція у Ковелі

«У результаті реалізації проєкту, замість старої занедбаної адмінбудівлі у центрі міста облаштували 24 квартири, загальна площа яких становить 870,8 квадратних метри. У всіх квартирах зроблений ремонт, вони вмебльовані та забезпечені необхідною для проживання побутовою технікою, іншим інвентарем», – повідомив заступник міського голови.

Нове житло отримали 76 внутрішньо переміщених осіб (жінки – 40 осіб, чоловіки – 11 осіб, діти – 25 осіб). Це люди, які приїхали з фронтових областей України: Донецької (46 людей), Херсонської (15 людей), Луганської (11 людей) та Запорізької (четверо людей).

Під час реконструкції провели низку будівельних робіт. Відповідно до передового досвіду «зеленого» будівництва, на даху встановили сонячний колектор для забезпечення гарячою водою.

Реконструкція у Ковелі
Реконструкція у Ковелі

Серед запроваджених заходів: утеплили фасади, цоколь та стелю, замінили вікна та двері, облаштували внутрішні перегородки, встановили системи водонагріву на сонячній енергії та індивідуальний тепловий пункт, замінили внутрішньобудинкові електромережі, системи опалення, водопостачання та водовідведення, провели внутрішні оздоблювальні роботи та благоустрій території, а також облаштували дитячий ігровий майданчик.

Реконструкція у Ковелі
Реконструкція у Ковелі

На відкритті житлового об’єкта, окрім представників влади, був присутній радник НЕФКО з технічних питань Олексій Думік.

«Завершення проєкту в Ковелі – черговий успішний приклад співпраці між міжнародними донорами та мотивованою місцевою владою в Україні. Зобов’язання НЕФКО відбудувати Україну екологічнішою та кращою залишається незмінним. Найперше ми зосереджені на наданні нагальної підтримки ВПО, водночас сприяючи довгостроковому зеленому відновленню», – сказав Олексій Думік. 

У міській раді повідомили, що розподіл житлових приміщень з фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб проводився відповідно до Порядку формування фонду житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб на території Ковельської міської територіальної громади, затвердженого рішенням Ковельської міської ради від 28.09.2023 року № 41/10 із змінами, внесеними рішенням міської ради від 22.02.2024 року № 46/66. 

Новобудови у Нововолинську

Ще один проєкт з будівництва нового житла реалізують у Нововолинську Володимирського району.

Виконавчий комітет Нововолинської міської ради повідомив про заплановане будівництво двох будинків та спортивного майданчика у співфінансуванні з Європейським Союзом. Завершення будівництва очікують у травні 2025 року. 

Нововолинськ
Нововолинськ

У Нововолинську в рамах проєкту «Житло для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та відновлення звільнених міст в Україні» у партнерстві з Північною економічною фінансовою корпорацією (NEFCO) за кошти Європейського Союзу планують будівництво двох будинків та спортивного майданчика. 

«Загальна площа житлового будинку, згідно з основними техніко-економічними показниками, становить майже 5,5 тисячі квадратних метрів. Грантова складова на фінансування будівництва складає 7,1 мільйона євро та співфінансування з місцевого бюджету – 7,2 мільйона гривень на облаштування укриття», – повідомили у виконавчому комітеті.

Також у виконкомі проінформували, що умови формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 року № 495 «Деякі заходи з формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб».

Формування та надання житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб в межах відповідної постанови протягом 2022-2023 років не здійснювалося. 

Тимчасове житло

Ще у березні 2022 року президент України Володимир Зеленський анонсував програму підтримки внутрішньо переміщених осіб, яка передбачає будівництво тимчасового житла для громадян, котрі виїхали з районів бойових дій.

«Урядовці готують нову програму підтримки для наших переселенців із районів бойових дій. Обласні адміністрації отримали чітке завдання – швидко виділити землю для будівництва тимчасового житла для переміщених осіб. Хочу ще раз підкреслити: це тимчасове житло. Після того як встановимо мир, ми почнемо негайну масштабну відбудову нашої держави. Але зараз людям потрібен тимчасовий дім. Свій дім. І краще – це дім в Україні, ніж десь за кордоном», – повідомив президент Зеленський.

Місця тимчасового проживання

Згідно з відповідями на запити на публічну інформацію від Луцької та Камінь-Каширської районних адміністрацій, на території цих районів новозбудовані житлові об’єкти, призначені для ВПО, відсутні. 

За інформацією Волинської ОВА, від початку повномасштабної збройної агресії РФ до Волинської області переїхали майже 180 тисяч людей, більшість з яких використовувала прикордонну область, як транзитну, щоб виїхати до інших європейських країн. 

Директорка департаменту соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації Оксана Гобод повідомила, що станом на квітень 2024 року, у Волинській області перебуває на обліку 46 009 внутрішньо переміщених осіб.

В області створили й облаштували понад 80 прихистків, з них 16 офіційних, які включені в перелік «місць тимчасового проживання» (МТП), згідно з постановою Кабміну від 1 вересня 2023 року № 930.

Ковель
Ковель

Тож, поки новобудови знаходяться на початкових етапах будівництва, для переселенців облаштували прихистки за окремих ініціатив благодійних організацій, органів місцевого самоврядування, установ та підприємств.

Студентські гуртожитки

Наприклад, у Луцьку реконструювали гуртожиток Луцького національного технічного університету, в який заселили не тільки переселенців поміж студентів ЛНТУ, а й викладачів та студентів Донецького національного технічного університету. Донецький виш переїхав вже вдруге: у 2014 році навчальний заклад евакуювали з Донецька до Покровська, а навесні 2022 року були змушені перебратись з Донеччини до Луцька.

У реконструйованому гуртожитку, що на вулиці Софії Ковалевської, облаштували пральню, зону відпочинку та обладнали кухні.

Гуртожиток ЛНТУ
Гуртожиток ЛНТУ

Під гуртожиток використали учбово-лабораторний корпус Луцького національного технічного університету. Реконструкцію двоповерхового приміщення, яка тривала майже рік, зробили за кошти Європейського Союзу під супроводом Північної екологічної фінансової корпорації НЕФКО. 

Гуртожиток ЛНТУ
Гуртожиток ЛНТУ

За словами завідувача гуртожитку №3 Юрія Кондіуса, після реконструкції в гуртожиток поселили 55 співробітників та 15 студентів Донецького вишу.

«Крім того, у гуртожитку, на другому поверсі, проживає 45 студентів – переселенці, які навчаються в ЛНТУ. Але заплановано, що тут проживатимуть ще 20 таких студентів. А загалом гуртожиток розрахований на проживання 180 людей», – розповів завідувач. 

Гуртожиток ЛНТУ
Гуртожиток ЛНТУ

За його словами, у гуртожитку є 14 боксів на чотири кімнати, окремо – загальний з кухнею, душовими кімнатами та санвузлами. У кожному такому боксі є велика кімната на чотирьох людей та три менших кімнати, кожна з яких розрахована на двох жильців. 

«У нас є вісім смартквартир для викладачів з родинами. Така кімната мало чим відрізняється від однокімнатної квартири, окрім житлової частини, там є санвузол, душова та кухня. Також є сім кімнат поліпшеного проживання з душовими та санвузлом, кухні розташовані окремо», – розповів Юрій Кондіус.  

Гуртожиток ЛНТУ
Гуртожиток ЛНТУ

Надали переселенцям місце і у гуртожитку Луцького педагогічного коледжу. Як зазначили в ОВА, у гуртожитку створили належні умови перебування. Кожна сім’я має окрему кімнату, облаштовані кухні та санвузли. Для дітей обладнана зручна ігрова зона з книгами, іграшками та комп’ютерами, кімната для підготовки домашніх завдань. 

З березня 2022 року тут знаходили тимчасовий прихисток близько 1000 людей, що виїхали з Херсона, Харкова, Запоріжжя, Луганська, Краматорська, Маріуполя, Лисичанська, Рубіжного. Зараз тут продовжують жити близько 60 людей, серед них є діти різного віку та особи з інвалідністю.

Містечко від шведських благодійників

Ще один приклад будівництва та розміщення переселенців за кошти благодійників – модульні будинки у селі Озеро Луцького району. Шведські благодійники серед лісу будують модульне містечко для переселенців, в якому зможуть повноцінно проживати 150 людей. 

На базі літнього табору в селі Озеро Ківерцівської громади з перших днів повномасштабного вторгнення обладнали гуртожиток для ВПО. Спільними зусиллями представники «Шведського центру допомоги» та самі переселенці створюють житло та умови для тих, хто потребує прихистку. 

В селі Озеро
В селі Озеро

В селі Озеро
В селі Озеро

Нині в селі Озеро проживає близько 50 переселенців. Для молодих сімей ВПО з маленькими дітьми будують смартквартири. За радянських часів тут був дитячий табір «Берізка», який належав одному з промислових підприємств. Табір викупили, корпуси утеплили ззовні мінеральною ватою, зашили дерев’яною вагонкою, пофарбували на скандинавський взір у червоний колір, провели комунікації та встановили кондиціонери. 

Гуртожиток для переселенців на базі дитячого табору «Берізка» почав приймати людей з лютого 2022 року, коли приміщення ще не були пристосовані для комфортного перебування. Голова благодійного фонду «Шведський центр допомоги» Сергій Порохнавець розказав, як дитячий табір став прихистком для переселенців.

«Люди їхали, ми селили всіх в загальну кімнату, намагалися надати все, що було в наших силах. Згодом представники шведських благодійних фондів, з якими я постійно веду перемовини, утеплили будинки, провели вентиляцію, встановили кондиціонери для опалення, збудували туалети й душові кабіни», – розопвів Сергій Порохнавець.

В селі Озеро
В селі Озеро

Субвенції на виплату грошових компенсацій

Департамент фінансів Волинської обласної державної адміністрації у відповідь на запит повідомив, що у 2023 році з державного бюджету області виділили 14,4 мільйона гривень субвенцій, з яких використали 13,7 мільйона.

Відповідна субвенція передбачена в державному бюджеті і на 2024 рік, яка, станом на квітень, ще не розподілена між місцевими бюджетами. 

Кошти субвенції використовують відповідно до Порядку та умов надання субвенцій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 року №280 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України».

Субсидії для окремих груп ВПО

Проєкти забезпечення житлом ВПО впливають на соціальну інтеграцію та покращують умови життя переміщених осіб. Так, у січні 2024 року удосконалили порядок надання житла переселенцям для тимчасового проживання.

Кабінет Міністрів України вніс зміни до постанови від 29.04.2022 №495, якою затвердив Порядок формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.

Відповідний документ розробили в Мінреінтеграції.

Ухвалені зміни, зокрема, передбачають:

  • Перелік пріоритетності надання тимчасового житла ВПО доповнено новими категоріями.

Тепер туди входять, в тому числі, сім’ї військовослужбовців з-поміж внутрішньо переміщених осіб; ВПО, які повторно перемістилися через збройну агресію РФ. А також ВПО з-поміж мешканців відповідної територіальної громади, яка здійснює забезпечення житловими приміщеннями із фонду, житло яких було зруйноване.

  • Розширено можливості фінансування органами місцевого самоврядування (ОМС) фонду житла, призначеного для тимчасового проживання ВПО, поза межами їхньої юрисдикції. Тобто ОМС тих територій, із яких перемістилися ВПО, зможуть брати участь у розподілі житлового фонду у приймаючих громадах.

Відтепер ВПО можуть стати на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, навіть за відсутності такого фонду на момент їхнього звернення. 

Зазначений документ напрацювали за результатами роботи Координаційного штабу з питань забезпечення реалізації прав і свобод внутрішньо переміщених осіб. Ухвалення цього рішення сприятиме ефективному обліку та наданню житла для тимчасового проживання внутрішніх переселенців.

  • Розробили новий інструмент підтримки ВПО – субсидію на оренду житла. Міністерство соціальної політики України планує реалізувати пілотний проєкт упродовж двох років. Розмір субсидії враховуватиме вартість оренди у певному регіоні або населеному пункті країни. Адже ціна на оренду в різних обласних, районних центрах і невеликих населених пунктах суттєво відрізняється. 

Крім того, розмір субсидії залежатиме від:

  1. кількості осіб у родині, яка орендує житло; 
  2. доходів домогосподарства;
  3. і, відповідно, – спроможності оплачувати рахунки за оренду самостійно. 

 

Чим нижчими є доходи, тим вищий відсоток вартості оренди буде покривати субсидія. Зараз проєкт рішення про таку допомогу проходить процедуру погодження в Уряді. 

«Очікуємо, що після затвердження рішення Уряду вже з червня ВПО зможуть скористатися новим інструментом підтримки», – зазначили у Міністерстві.

***

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Коментар
29/05/2024 Середа
29.05.2024