«Роблю добрі екосправи»: як переселенець з Херсона рятує планету від глобального потепління та допомагає ЗСУ
Це історія про Олександра Козлова, який попри негаразди не здається, хоче врятувати нашу планету від глобального потепління і допомогти нашим Збройним Силам. Як і багато інших херсонських історій, це ще одна сумна історія переселенця, який, втім не здається і втілює в життя світлі ідеї.
За пару років до повномасштабної війни, Олександр створив у Херсоні проєкт, який назвав «Зелений Херсон». Він почав вирощувати дерева для озеленення міста, підгодовувати взимку комахоїдних птахів (здійснюючи таким чином дистанційний догляд за зеленими насадженнями), намагався боротись і виховувати місцевих чиновників з питань санітарного стану в місті, робив багато правової роботи з удосконалення законодавчої бази нашої країни.
У Олександра було безліч екологічних планів, і на початку весни 2022 року він мав запустити соціально-екологічне виробництво годівниць і будинків для вільних пташок. Але почалось повномасштабне російське вторгнення в Україну. На підступах до Херсона розпочались бої, а потім — довга, восьмимісячна окупація міста російськими військами.
Переживши окупацію Херсона, після звільнення міста, разом із дружиною змушений був виїхати до Одеси. Окупація не минула безслідно. Декого зі знайомих росіяни в упор розстріляли вдома, декого безслідно викрали. Олександру пощастило залишитись живим, але про гарне здоров'я залишається тільки мріяти. Як і про втрачені гроші, за які мав відбутись запуск ековиробництва.
Чи вдалось Олександру облаштуватись в Одесі? Відповідь буде «ні». Він чекає можливості повернутись додому і робити добрі екосправи, які є сенсом його життя.
Сьогодні Олександр намагається фактично без копійки в кишені запускати соціально-екологічне виробництво годівниць і будинків для вільних пташок «Пташка тут». Намагається допомагати військовим і водночас впроваджувати соціальні норми екологічної поведінки, — створив підпроєкт «Букініст Одеса».
Підпроєкт «Букініст Одеса»
«Букініст Одеса» — це частина основного проєкту Олександра «Зелений Херсон». Оскільки його плани офлайн-діяльності чекають в Херсоні, онлайн він почав займатись порятунком дерев в Одесі — і ідея перетворилась на донати на ЗСУ.
Після вимушеного переїзду до Одеси Олександр спочатку створює сторінку в Інстаграмі — таку собі книжкову барахолку, щоб розвивати культуру, давати «друге життя книги». Проєкт має на меті дещо зменшити тираж друкованих книг і, як наслідок, знизити рівень вирубки дерев для книжкової промисловості. Тож він просто виставляв безкоштовно оголошення людей, які готові поділитись з іншими прочитаною книгою. Таким чином, розвивалась культура обігу книг, а разом із тим фактично тривав порятунок дерев.
В планах у хлопця було запускати такі сторінки в кожному місті країни — щоб зменшити витрати ресурсів планети на пересилку книг. На другий тиждень запуску просто книжкова барахолка перетворилась на донатну барахолку. Люди почали приносити Олександру свої книжки та надавати онлайн на продаж на користь ЗСУ. Так за пів року вдалось допомогти Збройним силам України на суму 14 тисяч гривень. Як каже хлопець, результат скромний, а для розвитку сторінки в Інстаграмі він працював кожен день протягом трьох місяців. Ведення сторінки займало майже весь вільний час. Тож із середини літа став витрачати значно менше часу — пустив її своїм ходом. Для кращого результату, каже Олександр, необхідно автоматизувати:
«Я хочу створити застосунок на кшталт OLX, щоб при викладені на продаж книги люди одразу зі списку обирали фонд, на який автоматично будуть переведені кошти при покупці книги. І тут я знову упираюсь у стінку, бо для створення застосунку необхідні гроші… Тож думаю, шукаю, де б на цей застосунок грошенят роздобути», — каже Олександр.
Годівнички для пташок
«Пташка тут» — це соціально-екологічне виробництво годівниць і будинків для вільних птахів, яке Олександр намагається запустити з метою впровадження дистанційного догляду за зеленими насадженнями, птахами та самофінансування проєкту «Зелений Херсон». Іншими словами — виробництво для внеску в оздоровлення нашої планети, озеленення України, розвитку орнітофауни (сукупність видів птахів, які населяють певну територію або трапляються за будь-який відрізок часу) та для власної душі і тіла, адже харчування та лікування ніхто не скасовував.
Глобальна мета — цим виробництвом заробити гроші на створення в кожній кліматичній зоні розсадників дерев для безкоштовного озеленення міст. Такі розсадники мають бути двоскладовими, тобто самодостатніми. Тож частина дерев буде для безкоштовного озеленення, а інша — на продаж: за розумну ціну, у кількості, достатній на отримання благодійної частини, каже Олександр. А найважливіше, на думку Олександра, — максимально забезпечити при висадці приживання цих зелених насаджень в кожній кліматичній зоні.
«А ще завдяки цьому проєкту хочу завісити увесь Херсон будиночками для комахоїдних птахів та совушек, звичайно. І всю Україну. Звучить дивакувато, але це все дуже реально. Ви навіть не уявляєте, наскільки теплі, добрі та дружні люди, що складають пташину родину в нашій неньці. Тож спільними зусиллями ця ідея теж реальна», — зазначає хлопець.
До речі, як відбудеться повноцінний запуск виробництва, перші благодійні будинки Олександр буде робити для сипух, — це вид сов, які знаходяться на межі зникнення: станом на 2021 рік налічувалось всього 22 гніздові пари — і це неймовірно мало.
Читайте також: Загадкове явище на Арабатській Стрілці: на берег Азовського моря викинуло тисячі невідомих істот.
Плани Олександра на майбутнє
Наразі дуже важливий етап запуску виробництва — знайти місце для маленької майстерні, тут в Одесі, далеко від свого рідного дому, роздобути деревообробне обладнання і грошей на сировину та оплату виробництва.
«Важко зараз все. Особливо коли через поламане здоров’я не можу знайти собі роботу, сидячи на шиї дружини і своїх пенсіонерів. До такого дна я не був готовий. Але, сподіваюсь, що все покращиться, потрохи зможу робити годівнички і втілювати мрію свого життя — порятунок світу від глобального потепління», — каже Олександр.
Цього року хлопець нарешті запустив власний стартап: 25 жовтня він випустив першу партію віконних годівничок завдяки збору передзамовлень. Партія була невеличка, всього 21 штука — тестова партія. Все перевірив, все підрахував. З найгіршого: у квартирі клеїти годівнички – не варіант. Тож знову потреба в якомусь «кутку». На сьогодні довелось відкласти через це виробництво моделі — аж до літа, коли десь на вулиці можна буде сидіти і клеїти годівнички.
В дні виходу цієї статті Олександр очікує на деталі для двох моделей годівничок, які клеїти не потрібно, і в принципі, хоча не без складнощів, але в квартирі можливо виготовляти.
Хлопець не сидить, «склавши руки». Так, потроху, вже з невеличким грошовим боргом, він крокує до запуску виробництва. А для такого необхідного деревообробного обладнання шукає спонсорів, меценатів, які можуть допомогти і увійти в історію створення соціально-екологічного виробництва «Пташка тут» — можливо найбільшого у світі виробництва годівниць і будинків для вільних пташок.
А за проєктами Олександра Козлова можна слідкувати на сторінках в Інстаграмі:
Проєкт «Грін Херсон» https://www.instagram.com/greenkherson/?igsh=Nmp5dmZwMXV0NThp
«Пташка тут» https://www.instagram.com/ptashka_tut/?igsh=ODM1cGZhazBiYXZp
«Букініст Одеса» https://www.instagram.com/bookinist.odesa/?igsh=eHVoanZib2pwdGZ5
Читайте також: День народження Антонівського мосту: як будували легендарний міст, згадує інженер проєкту Афанасій Дерменжи.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром