стрічка

Дезінформація на службі російської церкви. Приклад Волинської області

27 Жовтня 2022, 12:12
Дезінформація на службі російської церкви. Приклад Волинської області 7579
Дезінформація на службі російської церкви. Приклад Волинської області

Пов’язана із Росією Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП) стрімко втрачає свій вплив в Україні. Цей процес розпочався після отримання права на автокефалію (томосу) Православною церквою України (ПЦУ) від Вселенського патріархату у Стамбулі у 2019 році. І прискорився після російського вторгнення в Україну у 2022 році. 

На прикладі прикордонної з Білоруссю Волинської області України ми пояснюємо, як прихильники московської церкви використовують дезінформацію для збереження статусу кво.

Волинська область була третьою в Україні за кількістю переходів релігійних громад з УПЦ МП до ПЦУ станом на вересень 2022 року за даними Волинської єпархії ПЦУ. Після повномасштабного нападу Росії на Україну 148 парафій змінили свою церковну юрисдикцію у Хмельницькій області, 107 – у Київській, 69 – у Волинській.

Водночас через УПЦ МП, що канонічно залишається частиною російської церкви, Кремль намагається впливати на українців. 

Читайте також: Єпископи з України на балу у сатани

Ось приклад такого церковного протистояння у селищі Дубище у Волинській області.

На офіційному сайті Російської православної церкви 4 травня 2022 року опублікували пропагандистське повідомлення про буцімто примусове переведення парафії волинського селища Дубище до Православної церкви України. 

У публікації використали пряму мову 58-річного екснастоятеля парафії Михайла Бодака, написавши, що священник назвав прибічників ПЦУ «розкольниками». Російська пропаганда застосувала фейк, приписавши чоловікові слова, яких він не говорив. 

Вказали лише ті голоси, які подобаються

Окрім того, у тексті зманіпулювали інформацією щодо учасників зборів: на сайті повідомили, буцімто рішення прийняли жителі селища, а не суто церковна громада. Таким чином російська церковна пропаганда відкидає право на волевиявлення фундаторів церкви – всіх мешканців Дубища, які своїми пожертвами долучився до будівництва храму та його функціонування, які й користуються послугами цієї церкви.

Читайте також: Очільників МП в Україні закликають оговтатися від московського дурману

Зрозуміло, що найбільш наближені до пов’язаної із Росією церкви мешканці підтримали її збереження. Але в інших мешканців села, які і є співвласниками церкви, була інша точка зору. Про кількість цих людей на зборах російська пропаганда узагалі не згадує.

Усього на збори 30 квітня 2022 року прийшло 343 жителів селища. Загальна кількість населення Дубища станом на 2017 рік – 1960 людей. Під час голосування 284 виступили «за» перехід у ПЦУ, і лише 59 людей висловилися «проти». Настоятель парафії Михайло Бодак відмовився покидати УПЦ МП та переходити у ПЦУ.

Законне зібрання оголосили незаконним

Прибічники УПЦ МП на Волині почали використовувати повідомлення про те, що буцімто під час дії воєнного стану масові зібрання громадян заборонені, тому збори релігійних громад є такими, що не мають юридичної сили. У своїх меседжах релігійні активісти посилаються на Указ президента Володимира Зеленського «Про введення воєнного стану в Україні».

У тексті цього документа дійсно йдеться про те, що «на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина», зокрема ті, що стосуються масових зібрань. Однак, це не означає автоматичної заборони зібрань на усій території України.

Читайте також: «РПЦ набуває ознак тоталітарної секти», – волинський священник

Юрист з 30-річним досвідом, колишній працівник органів прокуратури, Сергій Дунець з волинського міста Рожище звертає увагу, що «можуть обмежуватися» і «заборонені» – це різні поняття. 

«Указ не передбачає автоматичної заборони зібрань. Це вже Кабмін і відповідні військові адміністрації на місцях, з огляду на військову ситуацію в тому чи іншому регіоні, вирішують, чи обмежувати зібрання», – коментує Сергій Дунець.

До слова, заступник голови Служби безпеки України у Києві та Київській області Юрій Палагнюк також поширював подібні тези. 

Він надіслав до Дарницької райдержадміністрації листа про те, що буцімто Служба безпеки вбачає у переходах громад від УПЦ МП до ПЦУ «загрози для національної безпеки». Також у документі було нагадування про заборону масових зборів на час воєнного стану. 

У підсумку посадовця відсторонили від посади за втручання в процес переходу громад до Православної церкви України.

Читайте також: Московський патріархат воєнного стану. ЩО ДАЛІ?

Назвали свободу совісті «розпалюванням ворожнечі на релігійному ґрунті»

Це не єдиний випадок, коли маніпулятивні повідомлення будуються на авторитеті президента України. У травні 2022 року священник УПЦ МП з Рожища Петро Іваничко зманіпулював зверненням Зеленського щодо російської агресії в Україні, надавши йому релігійного контексту та спродукувавши фейк. 

Неправдиву інформацію чоловік виклав у офіційній скарзі до органів влади.

Священник стверджував, що 3 березня 2022 року Зеленський «закликав усіх громадян України не розпалювати ворожнечу на релігійному грунті під час війни». Однак таких слів у зверненні президента від 3 березня немає. 

Звернення Володимира Зеленського від 3 березня 2022 року

Навпаки, глава держави звертається до російських агресорів, які нищать святині в Україні. Він ні в чому не звинувачує українців, а справедливо називає винними російських окупантів.

Керівниця проєкту «По той бік путінської брехні» Альона Романюк зауважує, що подібні фейкові повідомлення циркулювали не лише у Волинській області, але й у інших регіонах України.

Читайте також: Зустрічали кошиком фруктів: у луцькому храмі відслужив скандальний «Паша Мерседес»

«Офіційно в Україні церква відокремлена від державних інституцій. Тут ми бачимо, як Українська православна церква Московського патріархату привертає увагу медіа, створюючи інформаційний привід. Такі звернення робили не тільки на Волині, вони були у багатьох регіонах», – каже Альона Романюк.

Вона додає, що у цьому меседжі представник УПЦ МП використовує прийом апеляції до авторитету.

***

Стаття підготовлена за підтримки Institute for War and Peace Reporting.

Коментар
25/09/2023 Понеділок
25.09.2023
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром