стрічка

Лютий Томос: як і чому на Волині парафії йдуть в ПЦУ  

14 Лютого 2019, 19:44
Жидичинське кадило 8600
Жидичинське кадило

Українська православна церква Московського патріархату на Волині поступово втрачає свої позиції: понад 50 громад храмів області висловилися за перехід до Православної Церкви України. Тільки за перші дві неділі лютого історичне рішення прийняло 28 парафій.

Процеси переходів парафій, особливо у селах, відбуваються по різному. Одні священики підтримують своїх прихожан, інші – мирно віддають ключі від храму, треті – довго і подекуди й агресивно «відстоюють канонічну церкву». Попри те, що окремі ЗМі, у тому числі пропросійські, хочуть показати ситуацію на Волині як приклад міжконфесійної ворожнечі, ніде не знайшлося благодатного ґрунту для повноцінної картинки: волянини прощаються з Московським патріархатом у цивілізований спосіб. Район.in.ua проаналізував, які передумови сприяли тому, що православні волиняни так зраділи Томосу і які є тонкі місця на межі конфесій.

Читайте також: «У Садів приїхав Інтер робити картинку», – жителі села

Волинь з її двома відносно проукраїнськими єпархіями МП у церковних колах називали «пороховою бочкою». Саме з Волині линули заклики до церковного керівництва надати канонічну автокефалію церкві України. Тобто, волинські священики й архієреї не були проти незалежності УПЦ, просто казали, що з цією справою не варто поспішати.

Усе ж, у громадськості виникає чимало питань щодо переходів волинських парафій. Зокрема, багато хто запитує, чому священики не переходили раніше до лона уже ліквідованого Київського патріархату. Річ у тім, що виплекане покійним митрополитом Ніфонтом священство не лише гідно виконувало свої обов’язки, а й щиро любило Україну, її народ, людяно ставилося до прихожан. Волинська духовна семінарія була однією з небагатьох у РПЦ, де викладання велося українською мовою. І сам владика Ніфонт не виступав проти служб українською, а серед архієреїв УПЦ його називали «помірковано проукраїнським».

Так само складалися справи й у Володимир-Волинській єпархії, яку в різний час очолювали владика Симеон (Шостацький), який взяв участь в Об’єднавчому соборі і нині є постійним членом Священного Синоду ПЦУ, владика Никодим (Горенко) та нинішній її керівник – митрополит Володимир (Мельник). Священики ліберально ставилися до прихожан, враховували їх побажання щодо служіння рідною мовою, допомагали воїнам АТО та ООС, сім’ям загиблих, поранених.

владика Симеон (Шостацький)
владика Симеон (Шостацький)

 

На єпархіальному рівні у Луцьку (до приходу єпископа Нафанаїла) реалізовувалося багато значних соціально-просвітницьких проектів під керівництвом отців Миколая Бондарука, Валентина Марчука, й самого владики митрополита Ніфонта. Тому громади й не задумувалися про перехід в УПЦ КП, адже і служби велися рідною мовою, де цього хотіли прихожани, і просвітницька робота у єпархії була добре налагоджена.

Ситуація у Волинській єпархії загострилася з приходом нового єпископа Нафанаїла. Звільнивши отця Валентина Марчука, Нафанаїл на його місце призначив уродженця Росії Олега Точинського (у профілі на Facebook місцем народження вказане місто Білогорськ Амурської області РФ), відомого своєю промосковською риторикою в соцмережах і резонансними коментарями про церковну ситуацію на Волині для російських ЗМІ. У Волинській духовній семінарії почалося викладання російською, зникли й занепали більшість відомих на всю Україну соціальних проектів, закрилися телепередачі. Така ситуація викликала обурення у духовенства.

Олег Точинський
Олег Точинський

Але навіть після отримання Томосу про автокефалію більшість священноначалля Волинської єпархії УПЦ МП не підтримали ПЦУ. Чому?

По-перше, багато хто зі священиків боїться отримати на руки указ про заборону в священнослужінні. А в обох єпархіях, як це показує історія отців Віктора Мартиненка, Павла Кліцука, Дмитра Фенюка, Віктора Павленкатакі укази виписують швидко.

По-друге, багато хто чекає не лише становлення, а й утвердження нової Церкви. Такі священики прямо кажуть: «А от що буде, як ми перейдемо, а ПЦУ через певний час розвалиться? Залишимося ні з чим».

По-третє, є на Волині й промосковське крило священиків, думку яких важко переломити. Нерідко вони нав’язують своє бачення і прихожанам. Протягом останніх двох місяців у багатьох храмах, громади яких вирішили приєднатися до ПЦУ, виникали конфлікти між настоятелем та прихожанами. Помилкове переконання настоятеля, що храм – його власність часто приводило аж до заворушень. Так, зокрема, були провокації у Скобелці на Горохівщині, у Нічогівці та Красноволі на Маневиччині, у Берестечку

Цікава історія сталася у селі Положево Шацького району. Місцевий храм там був зведений на ділянці, що перебуває у приватній власності настоятеля Світязького Свято-Петро-Павлівського монастиря архімандрита Арсенія (Василя Дем’янчука). До того ж, релігійної громади цього храму… не зареєстрували. Тепер, коли більшість прихожан висловлюються за перехід до ПЦУ, виходить, що храм, який вони будували спільними силами, їм не належить. У цій ситуації усі крапки над і може розставити лише суд.

Архімандрит Арсеній (Василь Дем’янчук)
Архімандрит Арсеній (Василь Дем’янчук)

 

А от 10 лютого священик із Борискович Горохівського району приєднався разом із парафією до ПЦУ, щоправда, не у єпархію до владики Михаїла, а в склад колишньої Волинсько-Рівненської єпархії УАПЦ, а нині Рівненсько-Сарненської єпархії ПЦУ під керівництвом владики Гавриїла (Кризини). Таке рішення, розповідають, було зумовлене багатьма конфліктами священиків УПЦ МП із кліриками Горохівського деканату ПЦУ.

Цікавим фактом є те, що представники УПЦ МП не мають майнових чи інших претензій до тих громад, які приєдналися до ПЦУ разом із настоятелем. Лише публікують указ про заборону останнього.

Загалом, у єпархіях УПЦ МП вважають, що законними парафіяльні збори є лише тоді, коли їх скликав та очолив настоятель. Водночас, у Законі України «Про свободу совісті та релігійні організації» немає прямої вказівки на те, що парафіяльні збори має скликати й очолювати саме настоятель. Проте, у цьому ж законі зазначено, що парафія може вільно змінити підлеглість, якщо цього бажають 2/3 прихожан.

У світлі подій у багатьох волинських селах, де священики не підтримали перехід до ПЦУ, представники Волинської та Володимир-Волинської єпархій скликали альтернативні парафіяльні збори, які засвідчували «вірність митрополиту Онуфрію».

І хоча кількість членів цих зібрань була у десятки разів менша, ніж прихильників приєднання до ПЦУ, речники єпархій називали саме їх повнотою церковної громади села. Швидше за все, представники МП у судовому порядку оскаржуватимуть майнові права на майно парафій, у яких проводилися альтеинативні парафіяльні збори.

Читайте також: На Горохівщині назріває суд за церкву

Привертають увагу і гучні заяви представників Волинської єпархії УПЦ МП про те, що якщо громада перейшла і забрала приміщення, а настоятель цього рішення не підтримав, то передача майна є незаконною. Хоча в цьому питанні законодавство теж не на боці МП, важливо лише, щоб громади ПЦУ були швидко й правильно зареєстровані. Зрештою, Волинська область нині – друга в Україні за кількістю переходів парафій до Православної Церкви України.

Дмитро РУДКІВ

Коментарі
12 Лютого 2019, 02:55
калєгі, переходіть на каннабіс. він принаймні не шкодить психіці)
12 Лютого 2019, 09:32
Женя, пиши від свого імені краще
12 Лютого 2019, 11:33
Низько, однобоко, необ'єктивно, джинсово і нікчемно. Рівень журналістики нижче плінтуса.
12 Лютого 2019, 11:48
Ригайте-ригайте, то з вас біси виходять.
12 Лютого 2019, 12:34
Що за брєд я тільки що прочитала? Редакція, скажіть чесно, ви там чим зловживаєте? Не можу дочекатися зміни влади, щоб побачити, як ви, розпихуючи один одного ліктями, в повітрі перевищуватиме почнете. Ото буде сміх!)))
12 Лютого 2019, 16:38
Читачу жіночого роду, Ви хоч самі зрозуміли,що написали?Написаний текст розрахований на людей з середнім складом розуму,Оцінюйте тексти,що відповідають Вашому розумінню,а то "в повітрі перевищуватиме почнете".Так що сміху не буде...
13 Лютого 2019, 13:18
видно що коментатор не дотягує навіть до "середнього" складу...
16 Лютого 2019, 20:09
Зараз постає питання &quot;Чому тільки перед виборами так всі заклопотались про перехід церков не в ПЦУ, а в УПЦ КП?&quot; Немає ще печатки з новою назвою, та й над Статутом ще потрібно працювати. А силою захоплювати храм, шукати ключі, підрізати двері це неприпустимо. Ви хочете довести, що ви українці. Одягнули вишиванку, а в душі злість, ненависть, обливання один одного брудом. Сказано було, що це можуть пройти роки, мову також можна обирати, а що робиться насправді? Невже священники УПЦ щось погане робили? Їздили в зонуАТО як волонтери, допомагали нужденним так само, як всі, і ніхто з них не закликав коритися Москві. На мою думку, все це має відбутися по волі Божій, а не хизуватися тимщо самі зайшли, самі зробили, а священник поганий. І це все мені особисто нагадує радянський час<br/>Але Бог розсудить, хто правий. Але найгірше в цій ситуації священникам. Тож дай Бог вам терпіння, здоров'я, віри, що все буде по волі Божій.
18 Лютого 2019, 21:15
Дуже радий коли ми уже Українці ,а не хохли .Росія і путін нас ніколи такими не рахуватимуть. Прикро , що багато священників МП досих пір <br/> так і залишились хохлами.
18 Лютого 2019, 22:52
Чого ми хохли?ви,хоч знаєте на якій мові правиться в церкві?
19 Лютого 2019, 00:45
Нема різниці якого &quot; патріархату&quot; мушкетери,розвели маскарад, а люд сліпо вірить.
20 Лютого 2019, 10:16
Раскудахтались ПЦУ, подавай им храмы УПЦ МП и все имущество. Согласно статистики как раз в Волынской области священники и призоды УПЦ МП не переходят. Можно почитать на сайтах где пишут правду, а не эти брехлыви новости. 1. Правдинформ, 2. Русская народная линия, 3. СПЖ (Союз православных журналисто). Там читайте правду про Украину и церковную ситуацию.
20 Лютого 2019, 13:12
калєго, ну це і є майстерність - відписати так, щоб всі зрозуміли, хто пише, ага)<br/>щодо каннабісу - нарід, подумайте. він принаймні не остаточно руйнує свідомість, не знаю, що ви там вживаєте, але дуже за вас переживаю, дуже)
21 Лютого 2019, 16:30
Вся суть ПЦУ - &quot; дякую тобі Боже що я не москаль&quot; по іншому звучить так &quot; дякую тобі Боже що я не такий як цей митар&quot; ( молитва фарисея).<br/>Вся суть любомльских журналістів - відробляти план поставлений СБУ. Сюжети про перехід до так званого ПЦУ наштамповані в один день, що показує явний замовний момент. Шановні журналісти не будьте як тьоті які знімаються у не хороших фільмах. Найперше треба Бога боятися і Йому служити а не блазнювати перед богоборницькою владою.
23 Лютого 2019, 16:18
Треба гуртуватись і переходити в Єдину церкву України, любити державу ту, в якій живем, а не служити тій, яка вбиває наших хлопців. Кому не подобається- на расєї є багато «неизведаных» земель, всім парафій хватить
24 Лютого 2019, 02:09
Треба хлопче поменше триндіти, і думати головою а не одним місцем, зараз одні &quot;патріоти&quot; при владі хіба ні?! Так ті &quot;патріоти&quot; крадуть так як ніколи ніхто не крав за всю історію незалежної України! І от ті злодюги та брехуни щоб відволікти від себе увагу знайшли дурням &quot;ворогів&quot;, а саме батюшок УПЦ МП! А дурень на те і дурень що своїх думок не має а триндить те що по тєліку покажуть, і те що йому впарить цей лукавий &quot;патріот&quot;, і саме головне, чим більший дурень тим голосніше горлянку рве, сам того не розуміючи що воює з Церквою Христовою! А &quot;справжні патріоти&quot; тим часом &quot;патріотичненько&quot; деребанять земельку атошників, розпилюють між собою бюджет, ріжуть ліс серед ночі щоб менше &quot;палитися&quot;, беруть хабарі, відмивають бабло через фіктивні будівельні фірми, заробляють на держзакупівлях і т.д. То кого хлопче треба на &quot;неизведанные земли&quot; посилати?! Хто справжній ворог України?!
Коментар
Код блоку:
02/02/2023 Четвер
02.02.2023