Рівень радіації після удару БпЛА по саркофагу Чорнобильської АЕС не змінився

Українські пожежники цілодобово працюють у морозну погоду, щоб повністю загасити невеликі пожежі, які все ще тліють після удару безпілотника.
Про це повідомили в Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ).
Група експертів МАГАТЕ, яка перебувала на місці вибуху, отримала необмежений доступ до зони уражень. Спеціалісти провели оцінку ураження саркофагу, який був пробитий ударом дрона.
За словами експертів, з даху здіймався дим, а у повітрі пластику відчувся запах горілого. Вогонь загрожував поширитися через легкозаймісті матеріали, які використовувалися в обшивці даху. Через це відклали початок ремонтних робіт, що залишилися для відновлення конструкції, яка функціонує з 2019 року та покриває саркофаг, встановлений відразу після аварії на ЧАЕС.
При пошкодженні захисної споруди радіаційний фон у зоні залишається в межах норми. Власні команди вимірювання МАГАТЕ підтвердили, що рівні радіації не змінилися порівняно з попередніми показниками, які фіксують від моменту постійної присутності агентства на об’єкті понад два роки.
Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі підкреслив підвищення рівня ядерної небезпеки внаслідок обстрілів.
«Очевидно, що це був дуже серйозний інцидент, коли безпілотний літальний апарат вдарив і пошкодив велику захисну споруду на великому ядерному майданчику. Як я неодноразово виявив під час цієї руйнівної війни, атакувати ядерний об’єкт – це абсолютно заборонено, це ніколи не повинно статися», – заявив Гроссі.
Він також підкреслив, що в останні дні посилення військової діяльності поблизу Запорізької АЕС. Це створює додаткові загрози ядерної безпеки, які МАГАТЕ намагається мінімізувати.
Під час перевірки території експертне агентство зафіксувало значне пошкодження конструкції: порушення зовнішньої та внутрішньої поверхні арки, пошкодження електричних кабелів та деякого обладнання. Водночас тримальні конструкції залишилися непошкодженими.
На місці удару команда МАГАТЕ виявила уламки безпілотника, зокрема фрагменти його крил. Українські фахівці вилучили залишки дрона для подальшого аналізу.
У відповідь на планування планується встановлення додаткових датчиків для контролю рівня радіації та концентрації аерозолів у зовнішній зоні утворення. Однак їхню установку відклали через загрозу пошкодження обладнання від триваючого використання.