«Золотий контракт 18-24»: військові шоковані бонусами юним новачкам

Уранці 12 лютого застосунок «Резерв+» оновився і у ньому тепер є опція подачі заявки на однорічний контракт для 18-24-річних. Поки там є вакансії для служби у шести бригадах у межах проєкту «Контракт 18-24».
Добровольцям у віці 18-24 роки обіцяють мільйон гривень. В один клік підписатися на службу можна у «Резерв+» чи на сайті.
Що ще обіцяють тим, хто, попри захист законом від мобілізації, підпише контракт на рік?
Мільйон виплатять трьома частинами: 200 тисяч одразу після підписання, а решту виплатять двома платежами під час служби. Міноборони гарантує, що таких добровольців гарантовано демобілізовуватимуть після року служби.
Їм також належить щомісячне грошове забезпечення до 120 тисяч гривень і доплати за бойові завдання.
Частину, спеціальність і місце проходження ВЛК можна обирати самостійно. Після завершення контракту людина не підпадатиме під мобілізацію протягом 12 місяців і зможе виїжджати за кордон.
Добровольцям надаватимуть компенсацію оренди житла на час служби, а після її завершення — можливість отримати іпотеку під 0% у межах програми «єОселя».
Їм також будуть доступні безкоштовне навчання в університеті в межах державних квот, безкоштовний проїзд і комунальні пільги, медичне забезпечення, зокрема стоматологія та зубопротезування.
Щойно новина облетіла інформпростір, на неї відреагували військові. Не завжди позитивно.
Якщо по-чесному, то таким мав би бути стандартний пакет для усіх мобілізованих, не тільки тим, хто підпадає під 18-24.
«Це не контракт, це війна. Або ви забули?»
Одна з найгучніших відповідей на новацію, яку довелося прочитати, це пост Євгена Спіріна:
«Послужіть хлопчики. Ось вам мільйон, хата і потім через рік їжджайте на Мадейру. А ці мотлохи, шо з них взяти, вони тут і сконають, кому вони треба, сміття відпрацьоване. P.S. це тупо коротка інструкція як влаштувати розкол в армії», - написав Євген, натякаючи на те, що частина бійців одного підрозділу може мати бонуси за добровільну мобілізацію, а інша – ні.
Керівниця медичної служби «УЛЬФ» Аліна Михайлова також переконує, що ті, хто з перших днів війни взяли в руки зброю, відклали життя на потім — сьогодні виявилися за бортом.
«Їхня лояльність сприймається як належне. Їхнє мовчання — як знак згоди. Коли я тільки мобілізувалась, мені не платили зарплату п’ять місяців. І таких, як я, тисячі. Хтось досі не отримав виплати за поранення. Хтось судиться за компенсацію загиблого побратима. Але на 12-му році війни раптом знаходяться мільярди, щоб привабити нових контрактників — з грошима, соцпакетом і «бонусами». І це не просто несправедливість. Це дискримінація. … Влада не відчуває і не відстрілює, що все військо сьогодні тримається на тимчасово живих добровольцях і 55+ річних дідах піхоти які по пів року-рік живуть в землі. Сплять в землі, їдять в землі, справляють нужду в землі і тримають цю землю. На тих, кого війна не питала, чи готові вони. Вони просто взяли зброю й пішли. І ці люди мають право на більше, ніж просто «спасибі» й надбавку в 1000 гривень», - відрефлексувала Аліна на програму «18-24» у своєму ФБ.
Михайлова підтримує таку реформу оплати праці та системи мотивування, коли «всі мають отримувати справедливі умови, а не вибіркові «плюшки» для тих, хто прийшов у «правильний» час», а система «має цінувати всіх, хто взяв на себе цю відповідальність, а не виставляти це як «роботу на рік».
Бійці 46 бригади, які ведуть свій паблік у Телеграм, вимагають окремого нормативного акту, щоб «врівноважити крен, що утворився в ЗСУ».
«У підрозділах не потрібна окрема каста з великою кількістю бонусів, тим паче, яка, на відміну від усіх інших, піде на ротацію через рік. Поспіх у цьому питанні зрозумілий - тут і політичні, і військові резони. Але те, в якому вигляді проєкт представлений суспільству - він не об'єднує, а розділяє. У перспективі він стане ще одним вододілом як усередині суспільства, так і в армії», - написали в 46-й бригаді.
Очевидно, що фінансових ресурсів забезпечити для усіх мобілізованих ті ж умови, що матимуть юні контрактники уряд зараз не може. Утім, поступово збільшувати тривалість відпусток чи запроваджувати додаткові виплати – цілком до снаги. Бо якщо мотивувати мобілізованих – то розумно та справедливо для всіх.
Експеримент розширять?
Про те, що влада обдумує опцію підписання вже мобілізованими громадянами контрактів з чіткими термінами і відповідними фінансовими вимогами, розповів в ефірі телемарафону 11 лютого заступник керівника Офісу президента полковник Павло Паліса. Якщо йти цією дорогою, то, за його словами, «йдеться про те, щоби планово відмовитись від мобілізації».
«Щодо справедливості – ті хлопці до 25 років, які вже добровільно підписали контракт, отримають не лише можливість служити у визначених піхотних ВОСах та брати участь у бойових завданнях, а й додаткову грошову винагороду та всі передбачені пільги», - написав український командир у своєму Фейсбук.
Про те, що влада обіцяє не забути й добровольців віком 18-24 років, які приєдналися до війська ще до нових умов контракту, сказав і речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін. За його словами, військовослужбовці віком до 25 років, які добровільно підписали контракт із військом, треба звернутися до своїх командирів і дізнатися про алгоритм отримання грошової винагороди.
Військовий експерт Олексій Гетьман вважає, що ініціатива про річні контракти для українців віком 18-24 років – це проміжний етап перед справжньою мобілізацією юнаків. Мовляв, Україна знизить мобілізаційний вік до 18 років, як цього вимагав головний союзник - США.
Але це буде вже інша «Історія дня».