Виплати родині військовослужбовця, захопленого в полон або зниклого безвісти: що зміниться з 1 лютого

1 лютого 2025 року вступають у дію зміни до закону Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, який Верховна Рада прийняла 8 жовтня. Цей закон розробили для удосконалення норм та порядку виплати грошового забезпечення військового на випадок захоплення його в полон або зникнення безвісти.
За інформацією Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, відтепер військові самостійно визначатимуть членів сімʼї або людей, яким буде надходити виплата їхнього грошового забезпечення у разі зникнення безвісти чи потрапляння в полон.
Військовослужбовці можуть передати оригінал особистого розпорядження на випадок полону командиру військової частини, або командиру підрозділу для зберігання в особовій справі.
Як зазначила адвокатка Дар'я Тарасенко, на випадок відсутності особистого розпорядження грошове забезпечення з 1 лютого виплачуватимуть таким чином: родичі військовослужбовців, захоплених в полон або зниклих безвісти, отримуватимуть грошове забезпечення військовослужбовця не в повному розмірі, а лише половину (друга половина чекатиме на військовослужбовця, доки він повернеться, а у випадку смерті – включається у склад його спадщини).
«Виняток з правила про 50% буде для родичів тих військовослужбовців, які склали особисте розпорядження на випадок свого потрапляння в полон чи зникнення безвісти, якщо таким розпорядженням передбачена інша частка (може бути і 100%)», – уточнила адвокатка.
Члени сім'ї військовослужбовця, які вже перебувають в полоні чи вже зникли безвісти, змінити ситуацію не можуть – вони з 1 лютого отримуватимуть лише половину грошового забезпечення.
«А військовослужбовцям, які розуміють, що існує хоча б мінімальний ризик потрапляння в полон чи зникнення безвісти, ми радимо подбати про свою родину заздалегідь і вже зараз скласти таке особисте розпорядження», – йдеться у роз'ясненні Дар'ї Тарасенко.