Які професії будуть мати попит в Україні наступні 5 років: думки Jooble
Повномасштабне вторгнення, економічні кризи, зміна глобальних тенденцій – це все фактори, які мають вплив на український ринок праці. Що це означає для тих, хто планує свою кар’єру? Актуальні сьогодні професії можуть втратити свій попит вже завтра. Натомість є ряд спеціальностей, які гарантують стабільність, конкуренту заробітну плату та кар’єрний розвиток.
У цій статті разом з експертами компанії Jooble ми розповімо про те, яка робота в Україні матиме найбільші перспективи, та на які вакансії треба звернути особливу увагу.
IT-фахівці
Сьогодні не тільки Україна, але й весь світ прагне до максимальної цифровізації та автоматизації звичних нам процесів. Розвиток українських стартапів Grammarly, Ajax Systems, проєкт «Держава у смартфоні», створення «Українського кіберальянсу», численні розробки у геймдеві – це лише мала частина досягнень української IT-індустрії. Україна входить у топ-50 технологічно конкурентоспроможних країн, маючи величезний потенціал до зростання.
Найближчими роками актуальними будуть:
- Розробники програмного забезпечення – створюють корпоративні платформи, програми, мобільні застосунки.
- Аналітики даних – обробляють та аналізують великі обсяги інформації з метою оптимізації процесів, мінімізації ризиків та передбачення трендів.
- Спеціалісти з кібербезпеки – розробляють заходи для захисту персональних даних, систем та мереж від різноманітних хакерських атак.
- Фахівці зі штучного інтелекту – впроваджують AI-технології, на основі яких створюються чат-боти, віртуальні асистенти, автоматизуються бізнес-процеси.
За прогнозами експертів, протягом тривалого часу Україна залишатиметься одним з головних експортерів IT-послуг у світі. Цьому сприяють високий рівень технічної освіти, сильна математична база спеціалістів, а також конкурентні ціни у поєднанні з якістю надання послуг.
Медичні працівники
Сфера охорони здоров’я в нашій країні сьогодні зіштовхується не тільки з різноманітними хворобами, але й численними наслідками війни. Підвищений попит на медичних працівників фіксується вже зараз, а після завершення бойових дій він буде тільки зростати.
Існуватиме гостра потреба у таких спеціалістах:
- Хірурги – проводять операції на органах різних систем людського організму. Надзвичайно цінуватимуться спеціалісти з нейрохірургії, щелепно-лицевої хірургії, кардіохірургії, та хірурги-онкологи.
- Травматологи-ортопеди – лікують механічні ушкодження та хвороби опорно-рухового апарату.
- Реабілітологи – допомагають відновлювати функцію органів після травм або тяжких захворювань.
- Психіатри – лікують та проводять профілактику психічних розладів, порушень поведінки та емоційного стану.
- Кардіологи – займаються лікуванням захворювань та патологій серцево-судинної системи.
- Анестезіологи – проводять загальне знеболення пацієнта під час хірургічних втручань, моніторинг та підтримку життєвих функцій пацієнта.
Крім того, у медичні установи продовжуватимуть активно шукати середній медичний персонал. Особливо легко знайти роботу зможуть медсестри вузьких напрямків (онкологія, хірургія, кардіологія, психіатрія, гінекологія).
Будівельники та архітектори
Якщо зараз пріоритетною задачею є відновлення критичних об’єктів, то надалі нам необхідно залучити якомога більше фахівців для відбудови зруйнованої ворогом житлової інфраструктури цілих міст та сіл. Очікується, що на сайті-агрегаторі вакансій Jooble збільшиться кількість оголошень для таких спеціалістів:
- Інженери-конструктори – створюють креслення, підбирають матеріали, виконують розрахунки, комп’ютерне моделювання та випробовування конструкцій.
- Архітектори – розробляють проєкти будівель, споруд, дизайн інтер'єрів і фасадів, контролюють реалізацію проєктів на різних етапах.
- Електрики – проводять монтаж електричних мереж, встановлюють необхідне обладнання.
- Сантехніки – проєктують та встановлюють водопровідні, каналізаційні системи, мережі опалення.
- Фахівці з містобудування – розробляють проєкти інфраструктури міст, транспортних мереж, комунікацій.
В умовах активної відбудови цілих районів та міст критично важливими стануть скорочення термінів роботи без загрози якості. Для управління всіма етапами будівництв компанії винайматимуть менеджерів будівельних проєктів. Спеціалісти будуть необхідними для розподілу задач між бригадами, контролем за бюджетом та строками виконання проєктів.
Маркетологи та діджитал експерти
Для комунікації з клієнтами та просування своїх послуг сучасний більшою мірою бізнес покладається на цифрові канали – соціальні мережі, чат-боти у месенджерах, email-розсилка, реклама на вебсторінках тощо. Для розвитку сфери маркетингу та діджитал попитом на ринку праці користуватимуться такі фахівці:
- SMM-менеджери – створюють контент, розробляють та реалізують стратегії просування у соцмережах Instagram, TikTok, Facebook.
- Таргетологи – проводять аналіз цільової аудиторії та налаштовують таргетовану рекламу у соцмережах.
- SEO-менеджери – працюють над покращенням позицій сайтів у пошуковій видачі, адаптуючи їхні наповнення під популярні пошукові запити.
- Спеціалісти з email-розсилки – створюють та управляють розсилками електронних листів для просування послуг, продуктів, новин та акцій серед клієнтської бази компанії.
Також нещодавно з’явилася перспективна професія під назвою UGC Creator. Спеціалісти створюють короткі відео для брендів, у яких вони у позитивному ключі демонструють використання певних товарів або сервісів та діляться своїм досвідом.