стрічка

Українців стає менше: у Києві презентували Стратегію демографічного розвитку країни

19 Листопада 2024, 16:46
Українців стає менше: у Києві презентували Стратегію демографічного розвитку країни 1907
Українців стає менше: у Києві презентували Стратегію демографічного розвитку країни

У Києві відбувся форум «Демографічне майбутнє України: стратегія стійкості та відновлення. Регіональний розріз».

На події 18 листопада побувала журналістка Район.in.ua.

Ціллю заходу була презентація Стратегії демографічного розвитку України та плану заходів на 2024-2027 роки, а також обговорення з представниками регіональної влади участі в демографічному розвитку країни. 

Участь взяли представники Уряду та регіональної влади (голови/заступники ОВА, мери великих міст та містечок, представники Асоціації міст України).

На початку заходу з вітальним словом виступила міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович.

«Якщо ми говоримо про демографію, то ми завжди говоримо й про людський капітал. Як ми, як держава та як суспільство, опрацюємо усі ці демографічні виклики, залежить лише від нас, не лише від влади, тому що люди живуть в громадах. Якщо це питання не буде в серці кожної людини в громаді, то ця стратегія залишиться просто гарним текстом на папері», – зазначила пані Жолнович.

Упродовж виступу міністерка згадала ті проблеми та виклики, з якими українці стикаються сьогодні, окрім війни та зменшення рівня народжуваності. Це, до прикладу, дружність до матерів з дітьми, гнучкі графіки робочих годин та функціонування дитячих садочків, питання дитячої інклюзії та інвалідності, проблеми робочих місць для людей з інвалідністю та інші. 

До вітальних вступних слів також долучилися заступник представника UNFPA Павло Замостьян та директор з розвитку, представник посольства Великої Британії в Україн Стефан Коссоффі. Модерував форум український громадський діяч та підприємець Валерій Пекар.

Згодом мала слово перша заступниця міністерки соціальної політики України Дарина Марчак. Вона презентувала стратегію демографічного розвитку України до 2040 року та план заходів з її реалізації. На початку схарактеризувала причини стрімкого зменшення кількості населення, зокрема масштабну міграцію, низьку народжуваність, старішання населення, інші виклики (вимушене переміщення, недостатня забезпеченість житлом, диспропорції на ринку праці, недостатня якість умов життя).

Далі заступниця висвітлила ключові аспекти Стратегії з подолання демографічної кризи:

  1. Створення умов для міграційного приросту населення та зниження рівня відтоку українців за кордом.
  2. Створення умов для підвищення народжуваності, підтримка сім’ї.
  3. Зниження передчасної смертності.
  4. Активізація на ринку праці максимальної кількості громадян, що можуть працювати.
  5. Адаптація до демографічного старіння та формування умов активного довголіття.
  6. Розвиток можливостей для якісного життя в Україні. Україна – країна, в якій хочеться жити.

Опісля виступу відбулась панельна дискусія на тему «Як покращити демографічну ситуацію в Україні?». Учасницями  були: заступниця міністра розвитку громад та територій України Наталія Козловська; директорка Державного центру зайнятості Юлія Жовтяк; голова Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей Ірина Тулякова; заступниця міністра охорони здоровʼя України з питань європейської інтеграції Марина Слободніченко; радниця голови Асоціації міст України Оксана Продан

Упродовж дискусії запрошені гості обговорили питання безпеки й комфорту життя, доступності житла, ринку праці, доступності соціальних послуг, соціальної згуртованості.

Друга частина форуму була не менш насичена. Після перерви відбулося обговорення та напрацювання пропозицій щодо заходів з покращення демографічної ситуації, за участі представників регіонів. 

У малих групах відбувалися обговорення заходів, які можуть бути реалізовані регіонами по кожній з цілей. Усього було вісім груп з тематичними назвами «Повернення», «Діаспора», «Імміграція», «Народжуваність», «Продовження життя», «Залучення до ринку праці», «Утримання від еміграції», «Регіональний баланс».

Учасники мали змогу долучитися до обговорення трьох цілей по черзі упродовж 15 хвилин, через кожні 15 хвилин вони змінювали групу та відповідно тему. Курували обговорення фасилітатори, адже неодноразово на певних питаннях виникали дискусії й розмови потрібно було скеровувати в русло розв'язання головного питання – цілі.

Завершилася активність презентацією результатів та фінальним словом пані Марчак, яка повторно наголосила на важливості проведення подібних заходів та залученості в обговореннях і реалізації цілей Стратегії регіоналів.

Далі програма передбачала гала-вечерю – шведський стіл, де учасники мали можливість пригоститися різними стравами, вином, десертами; а також філософський стендап «Суперечливі питання про демографію» за участі ведучого Вадима Карп’яка та запрошених гостей.

Врешті масштабність заходу справді справляє враження, проте перевірити життєздатність нової Стратегії можуть лише передбачені самим же документом реалізатори – регіонали та представники громад, а чи призведуть чергові зміни у плані демографічного розвитку до змін реальних – час покаже.

Коментар
27/03/2025 Четвер
27.03.2025