Вітамін К2 захистить від остеопорозу, кровотеч і серцево-судинних захворювань
Коли заходить розмова про роль різних вітамінів для здоров’я, люди зазвичай згадують, що вітамін А корисний для зору, С – для імунітету, D – для міцності кісткової тканини, а вітаміни групи В – для нервової, кровотворної системи. А ось для чого організму потрібні вітаміни групи К, зокрема, К2, мало хто знає, а цей вітамін не менш важливий.
Роль вітаміну К2 у метаболізмі кальцію
Разом з мінералом кальцієм та вітаміном D3 вітамін K2 підтримує нормальну щільність кісткової тканини:
-
кальцій виступає в якості будівельного матеріалу для кісток, зубів;
-
вітамін D3 сприяє його засвоєнню;
-
вітамін К2 відповідає за його правильний розподіл, допомагає білку остеокальцину зв’язувати іони кальцію в крові та спрямовувати їх у кістки.
Для кісткової тканини кальцій корисний, але його надлишок у крові (гіперкальціємія) може призвести до низки негативних наслідків. Забезпечити кістки достатньою кількістю кальцію та попередити підвищення рівня цього мінералу в крові допоможе комплекс D3 K2.
Як регулятор метаболізму кальцію вітамін К2:
-
відіграє важливу роль у профілактиці остеопорозу – хвороби, при якій кістки стають крихкими, легко ламаються навіть при незначних навантаженнях;
-
попереджає запалення тканин навколо суглобів внаслідок відкладення у них солей кальцію;
-
підтримує еластичність кровоносних судин та знижує ризик інфарктів, інсультів. Адже при порушеннях кальцієвого обміну, який регулює вітамін К2, солі кальцію відкладаються у стінках кровоносних судин і роблять їх жорсткими. Також через надлишок кальцію в крові відбувається кальцифікація холестеринових бляшок і підвищується ризик їх відриву.
Отже, вітамін К2 є важливим для опорно-рухового апарату та для серцево-судинної системи.
Вітамін К2 та згортання крові
Інша важлива функція вітаміну К2 полягає в тому, що за його участі відбувається синтез речовин, необхідних для згортання крові (коагуляції). Дефіцит вітаміну К2 призводить до порушень синтезу факторів згортання, вказувати на цю проблему можуть такі прояви:
-
важко зупинити кровотечу після поранення;
-
рани подовгу не гояться;
-
без видимої причини з’являються синці;
-
підвищується кровоточивість ясен;
-
часто виникають носові кровотечі;
-
збільшується тривалість і об’єм менструальних кровотеч у жінок;
-
відбуваються крововиливи в очах.
Ще більш небезпечний наслідок порушення згортання крові – внутрішні кровотечі, ознакою яких є поява домішок крові у сечі, калових масах, блідість, слабкість, нудота.
Джерела вітаміну К2 (менахінону) та причини його дефіциту
На відміну від більшості вітамінів, які в організмі людини не виробляються, вітамін К2 синтезується бактеріями, що живуть у кишківнику. В нормі вітаміну, що виробляє організм, достатньо для забезпечення потреб у ньому. Але при порушенні балансу кишкової мікрофлори, після тривалої діареї, антибіотикотерапії синтез цього вітаміну може скорочуватись. Інші причини дефіциту вітаміну К2:
-
захворювання тонкого кишківника, підшлункової залози, печінки, жовчного міхура;
-
дефіцит жирів внаслідок анорексії, незбалансованого харчування чи порушення їх всмоктування при деяких патологіях (вітамін К2 є жиророзчинним, для його засвоєння необхідні жири);
-
прийом антикоагулянтів – препаратів, що розріджують кров.
Вітамін К існує у різних формах, але у природі зустрічаються тільки дві з них, інші є синтетичними. Вітамін К1 міститься у рослинних продуктах (зелених листових овочах, капусті та деяких інших овочах і фруктах), К2 – у тваринних (печінці, молочних продуктах, яєчних жовтках).
Кому і коли необхідно приймати вітамін К2
Потреба у прийомі добавок з вітаміном К2 зазвичай виникає, коли організм не справляється з його синтезом (при дисбактеріозі) та не отримує достатню кількість менахінону з їжею (це, в першу чергу. стосується веганів та вегетаріанців). У цих випадках з’являються ознаки дефіциту вітаміну К2. Крім підвищеної кровоточивості та аномальної крихкості кісток до симптомів такого дефіциту відносяться розлади травлення, погіршення стану шкіри та волосся, зниження опору до інфекцій. Але точно визначити, чи є в людини дефіцит вітаміну К2 та чи є доцільним його прийом у вигляді добавок, може тільки лікар.
Точно не завадить прийом цього вітаміну людям, які з метою профілактики чи лікування остеопорозу тривалий час приймають вітамін D3 або кальцій + D3. Ризик остеопорозу підвищується у жінок з настанням менопаузи, у чоловіків вікове скорочення продукції тестостерону також супроводжується зниженням щільності кісткової тканини. Корисною така комбінація вітамінів буде також для вагітних та годуючих жінок, дітей.