стрічка

Через оманливі сенсації та сумнівні опитування: як у Telegram збирають дані користувачів і крадуть акаунти

19 Серпня 2024, 16:40
Через оманливі сенсації та сумнівні опитування: як у Telegram збирають дані користувачів і крадуть акаунти 3392
Через оманливі сенсації та сумнівні опитування: як у Telegram збирають дані користувачів і крадуть акаунти

Телеграм-канали у гонитві за користувачами створюють власні методи та алгоритми. Аби привернути увагу часто використовують емоційно-забарвлені вислови, поєднуючи їх зі словами на кшталт «Увага», «Ви маєте це прочитати», «Такого ви не побачите більше ніде».

Заманливі повідомлення часто стосуються актуальних та чутливих тем. Наприклад, війни, мобілізації, небезпеки ракетних обстрілів. Зазвичай, анонсовану інформацію отримати не просто. Потрібно пройти реєстрацію на новий телеграм-канал або підписатися на сумнівний канал, де таким чином «наганяють» кількість підписників.

Фактчекерка проєкту «Брехунець» спробувала підписатися на один з таких каналів і ось що з цього вийшло.

Для того, аби отримати доступ до каналу, який обіцяє консультації професійних юристів щодо питань мобілізації, потрібно обмінятися повідомленнями з чат-ботом, який має назву «ВАЖЛИВО» і знак оклику наприкінці. Він (чат-бот) просить підтвердити, чи ви не робот. 

Після того, як обрати опцію «Я людина» він повідомляє, що заявка на підписку каналу підтверджена. Але на цьому питання не закінчуються. Одразу з’являється наступне – користувачу потрібно обрати «чоловік», чи «жінка». Обираємо одну з опцій і йдемо далі. Наступний крок – обрати місто проживання і «це дуже важливо», також потрібно підтвердити, що «ви з України».

Варто додати, що повідомлення для отримання інформації про користувача з’являються дуже швидко. Часу подумати, чи на них відповідати небагато. Якщо зволікати з відповіддю, з’являється попередження про начебто помилку і потрібно ввести цифри, які ви бачите на екрані.

Якщо не ввести й не підтвердити код, блискавично з’являється нове повідомлення про те, що начебто ваш аккаунт переведено в режим сну. 

!УВАГА! Ваш акаунт переведено в режим сну, тепер Вам не можуть писати та телефонувати Ваші контакти, щоб вимкнути режим сну натисніть кнопку нижче – ВИМКНУТИ РЕЖИМ СНУ

Насправді ваш акаунт ніхто не блокував. Мета такого повідомлення – дотиснути користувача, аби він все ж надав необхідну інформацію про себе і таки підписався на новий телеграм-канал. Після того, як користувач все ж підписався на новий телеграм-канал, обіцяної інформації там знайти не вдасться.

Натомість у чаті каналу поширюють дописи зі сумнівною інформацією, розважальний контент, перемішують правду з брехнею, розміщують рекламні пости. Застерігаємо сприймати такі повідомлення та коментарі до них критично та не вестися на маніпуляції та «заманухи».

Потенційно такі чати можуть набирати довірливу аудиторію для подальшого поширення дезінформації, як це регулярно стається, наприклад, у фб. Про це часто пишуть фактчекінгові проєкти «Нота єнота» та «По той бік новин».

Також не варто брати участь у сумнівних голосуваннях, адже так зловмисники намагаються викрасти ваш акаунт. Так може трапитися, коли незнайомці надсилають вам прохання проголосувати або «обрати конкурсанта»: посилання на повідомлення, де потрібно поставити бал чи обрати тематику веде на невідомий вебсайт, здебільшого фішинговий.

Про схему, за якою працюють викрадачі, повідомляла Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України:

  1. Зловмисники розповсюджують у Telegram та інших месенджерах (WhatsApp) повідомлення з тематикою голосування за дітей, які беруть участь у конкурсах мистецької діяльності (образотворче, сценічне тощо).
  2. Жертві пропонується перейти за посиланням на вебресурс та «авторизуватися» за допомогою месенджера, щоб віддати свій голос або обрати конкурсанта.
  3. У разі сканування QR-коду і/або введення номера телефону та одноразового коду до облікового запису жертви буде додано сторонній пристрій, після чого акаунт слід вважати скомпрометованим.
  4. Викрадені акаунти використовують для розповсюдження повідомлень з посиланнями серед контактів жертви, в тому числі шляхом використання існуючих чи створення нових груп.
  5. Насамкінець викрадені облікові записи застосовуються для монетизації за різними шахрайськими схемами.

 

Тому закликаємо не переходити за жодними посиланнями та не вводити жодних даних, навіть якщо подібні заклики лунають від знайомих вам осіб. Якщо ж все ж ви отримали подібне повідомлення і сумніваєтесь в тому, що його вам написала людина, яку ви знаєте, напишіть їй в іншому месенджері або зателефонуйте.

Коментар
08/10/2024 Вівторок
08.10.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром