У Telegram поширюють фейкові «списки мобілізації»
У волинському сегменті Telegram поширюють неправдиву інформацію про те, що начебто існують списки мобілізації лучан та волинян.
У списках начебто можна побачити дані 84 тисяч лучан, яких мобілізують у серпні. Щоб їх переглянути потрібно знайти свій район проживання і натиснути на «дивитися списки».
Фактчекери проєкту «Брехунець» перевірили цю інформацію і виявилось, що насправді такі повідомлення – фейк і клікбейт. Адже, перейшовши за посиланням, яке нібито обіцяє список мобілізованих, цієї інформації знайти не вдасться.
Натомість потрібно підписатися на новий телеграм-канал «Times of Ukraine», де списків тих, кого начебто планують мобілізувати у серпні ми також не знайшли. Очевидно, що користуючись тим, що ця тема наразі актуальна для майже кожної родини, маніпулятори таким нечесним методом «набивають» собі підписників.
До повідомлень додають емоційно-забарвлені вислови на кшталт «термінова інформація», «списки можуть знести в будь-яку секунду», «встигни подивитись та поділитись з рідними».
Емоційна лексика спрямована на хайп та накручування аудиторії, адже тема мобілізації чутлива і «гаряча», яка постійно знаходить відгук в аудиторії. Подібні повідомлення поширюють також і у всеукраїнських телеграм-каналах.
У службі зав’язків з громадськістю Волинського обласного ТЦК та СП кажуть, що останнім часом почастішали випадки розповсюдження неправдивої інформації щодо мобілізації.
Зокрема, активно поширюються фейкові повідомлення про нібито існуючі «списки мобілізації для Волинської області». Повідомлення є типовим прикладом клікбейту: вони закликають підписатися на нові телеграм-канали, обіцяючи доступ до інформації, якої насправді не існує. Це є нічим іншим, як спробою маніпуляторів заробити підписників на чутливій темі.
«Наголошую, що базу даних «Оберіг» ніхто не зламував і доступ до неї мають лише певні особи. Кожен крок щодо зміни даних у Реєстрі відслідковується та підтверджується електронним підписом. Система «Оберіг» побудована так, щоб мінімізувати ризики витоку інформації. Даний реєстр державного рівня достатньо захищений від кібератак та зломів», – пояснює пресофіцерка Волинського ОТЦК та СП Уляна Кравчук.
Усі подібні заяви є безпідставними. Емоційні вислови на кшталт «термінова інформація» та «списки можуть знести в будь-яку секунду» створені лише для підвищення ажіотажу і не мають нічого спільного з реальністю.
Ті компрометації, що вже гуляють в мережі, – фейк та намагання зірвати мобілізаційні процеси й підірвати довіру до державних реєстрів.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром