Попри тягар війни, українці підтримують розвиток демократії, – опитування

Національний Демократичний Інститут (НДІ) нещодавно провів зустрічі з політичними, громадськими та іншими партнерами для обговорення результатів соціологічного опитування, проведеного у травні 2024 року.
Як повідомляють на сайті Київського міжнародного інституту соціології, з 2015 року НДІ регулярно проводить загальнонаціональні опитування для оцінки ставлення українців до демократичних перетворень, геополітичної ситуації та їхніх надій на майбутнє.
Це вже двадцять друге подібне опитування та шосте з часу початку повномасштабного вторгнення Росії. Аналіз результатів опитування представив Джерел Гілліам, старший менеджер програми.
Сталість демократичних цінностей України та тягар війни
Останні результати опитування проливають світло на жертовність та рішучість українців/ок, особливо їхню відданість демократичним цінностям і євроатлантичній інтеграції. Відсоток респондентів/ок, які бажають, щоб Україна стала повноцінною демократією, залишається стабільно високим – 93%, тоді як відсоток тих, хто пережили втрату друзів унаслідок конфлікту, зростає з кожним опитуванням і тепер становить 77%. Водночас 22% опитаних утратили члена сім'ї. В останній хвилі опитування перед початком повномасштабного вторгнення (грудень 2021 року) 76% українців/ок вважали, що становлення України повноцінною демократією є важливим або дуже важливим для них. У всіх шести хвилях опитування після початку вторгнення цей показник не опускався нижче 93%. Відданість демократичним цінностям також відображається у зростанні запиту українців/ок на гендерну рівність та на рівні права для ЛГБТК+. У цій хвилі опитування переважна більшість (68%) погоджується з твердженням, що «ЛГБТ+ люди повинні мати такі самі права, як інші». Українці/ки також готові брати активну участь у демократії та необхідних зусиллях із відбудови. 75% опитаних заявляють, що вони долучились до представлення своєї думки місцевим чи національним органам влади для прийняття рішень або зробили б це за наявності можливості.
90% респондентів/ок заявляють про бажання, щоб Україна стала членом ЄС, і 84% – НАТО, причому бажання вступу до ЄС стабільне протягом останніх двох років, а бажання вступу до НАТО зросло з 73% у 2022 році. Утім, українці/ки розуміють, що цей процес буде тривалим: 70% прогнозують, що для вступу до ЄС знадобиться щонайменше два роки, і стільки ж відсотків вважають, що знадобиться щонайменше два роки для вступу до НАТО. (Це питання ставили тільки тим, хто відзначив прагнення членства в ЄС та НАТО.)
Готовність до переговорів, але продовження боротьби за необхідності
У травні 2022 року лише 7% опитаних вважали, що війна триватиме довше року. Зараз 43% вважають, що війна триватиме ще щонайменше рік або більше. (У травні 2022 та травні 2024 року «не знаю» було найпопулярнішою відповіддю з 38% та 36% відповідно.) 57% вважають, що Україна повинна вступати у переговори з Росією задля спроби досягнення миру, що є поверненням до результатів травня 2022 року, коли 59% заявляли про бажання України вести переговори. Водночас українці/ки готові до переговорів лише з чіткими умовами: 60% не готові поступатися Кримом та частинами Сходу України, 77% вважають неприйнятними переговори на основі територіального статус-кво, а 74% і 76% відповідно відкидають російські вимоги відмовитися від членства в НАТО або ЄС як ціну за мир.
Довіра до Президента та Збройних Сил залишається відносно високою; вибори бажані лише після війни
Довіра до уряду та президента Володимира Зеленського залишається відносно високою порівняно з опитуваннями, проведеними до початку повномасштабного вторгнення. З грудня 2021 року, коли довіра складала 18%, цей показник різко зріс після початку повномасштабного вторгнення та наразі стабілізувався на рівні 45%. Щодо виборів, які відкладені через війну та продовження воєнного стану, респонденти/ки, схоже, приймають продовження повноважень обраних посадовців/иць: 72% заявляють, що вибори повинні відбутися лише після закінчення війни. Збройні Сили України продовжують користуватись великою довірою: 91% довіряють армії, водночас жоден/на респондент/ка не заявив/ла про недовіру Збройним Силам України.
_________________
NDI в процесі проведення соціологічних досліджень дотримується основних принципів захисту даних респондентів які викладені у General Data Protection Regulation (GDPR). Аналіз та аналітичні висновки формуються дослідницькою командою NDI. Їхня інтерпретацію третіми особами може не відповідати позиції NDI.
НДІ – це некомерційна, непартійна, неурядова організація, яка співпрацює з партнерами по всьому світу для зміцнення та захисту демократичних інститутів, процесів, норм та цінностей, що забезпечують кращу якість життя для всіх. НДІ прагне до світу, де демократія та свобода панують, гарантуючи гідність для кожної людини.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром