Соціологи дослідили, як українці ставляться до критики влади у воєнний час
Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус», до якого за власною ініціативою додав запитання про ставлення до критики дій влади.
Як ідеться на сайті КМІС, опитування провели впродовж 16-22 травня 2024 року методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (із випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитали 1067 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (підконтрольна Уряду України територія). Опитування проводило з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами Ук7раїни, які на момент опитування проживали на території України, яку контролював Уряд України. До вибірки не включали жителів територій, які тимчасово не контрольовані владою України (водночас з 1067 респондентів 22 до 24 лютого 2022 року проживали на території, яка зараз окупована), а також опитування не проводили з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з урахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% для показників, близьких до 25%, 2,1% – для показників, близьких до 10%, 1,5% – для показників, близьких до 5%.
За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення. Фактори, що можуть впливати на якість результатів в умовах «воєнного часу», КМІС наводив раніше.
Загалом, соціологи вважають, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність і дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.
Чи варто зараз критикувати окремі дії влади
Восени 2023 року КМІС проводив опитування, за результатами якого 70% українців висловили думку, що необхідно і зараз критикувати дії влади. Опитування засвідчило кардинальні зміни в громадській думці, оскільки на початку повномасштабного вторгнення більшість навпаки виступали за те, що не варто розхитувати ситуацію та критикувати дії влади.
У травні 2024 року КМІС поставив подібне запитання, але з більш деталізованими варіантами відповідей. Дослідників цікавило питання, чи українці прагнуть більш жорсткої, безкомпромісної критики, чи вони скоріше схиляються до конструктивної критики окремих дій влади. Нижче на графіку 1 можна побачити отримані результати.
Більшість українців – 63% – вважають, що критика окремих дій влади має бути або бути в конструктивних межах, які би не розхитували ситуацію в країні (50%), або взагалі зараз не варто допускати критику (13%). Водночас третина українців (31%) вважають, що вже зараз критика має бути жорсткою і безкомпромісною. Решта 5% не змогли визначилися із своєю думкою.
Графік 1. Деякі люди вважають, що на період війни не можна критикувати дії влади, щоб не розхитувати ситуацію. Інші вважають, що важливо зберігати можливість критикувати, щоб можливі помилки були виправлені та враховані на майбутнє. А з якою з цих думок Ви погоджуєтеся в більшій мірі?
Нижче на графіку 2 дані наведені у розрізі мешканців окремих регіоні України. Ситуація досить подібна на Заході, в Центрі і на Півдні, де більшість (62-66%) вважають, що критика має бути в конструктивних рамах або взагалі відсутньою.
Водночас на Сході ситуація практично паритетна – 49% виступають за більше конструктивну критику, 47% наполягають на жорсткій безкомпромісній критиці.
Графік 2. Ставлення до критики дій влади у регіональному розрізі
У межах цього самого опитування ставили запитання про довіру Володимиру Зеленському. Загалом Президенту довіряють 59% (із них повністю – 21%, скоріше – 38%), не довіряють – 36% (із них зовсім – 22%, скоріше – 14%). Нижче на графіку 3 наведені дані, як респонденти ставляться до критики окремих дій влади залежно від довіри Володимиру Зеленському.
Як можна бачити, лише серед тих, хто зовсім не довіряє Президенту (нагадаємо, таких 22% серед усього населення) більшість (62%) вважають, що критика має бути жорсткою і безкомпромісною. І при цьому навіть серед них третина (34%) вважають, що критика має бути щонайменше в конструктивних рамках.
Уже серед тих, хто скоріше не довіряє Президенту, ситуація змінюється на протилежну. Так, більшість (59%) наполягають на конструктивних рамках для критики (або взагалі проти неї). Підтримують жорстку безкомпромісну критику – близько третини (39%).
Серед же тих, хто довіряє Президенту, 76-77% вважають, що критика має бути в конструктивних межах або відсутньою (проти 18-20%, які говорять про жорстку безкомпромісну критику).
Графік 3. Ставлення до критики дій влади у розрізі рівня довіри В. Зеленському
«Результати опитування показують, що українці переважно займають досить прагматичну та виправдану позицію. Так, представники влади не повинні мати «імунітет» від критики на тлі повномасштабної війни. І водночас опозиційні політики, критично налаштовані журналісти та громадські активісти не повинні своєю діяльністю руйнувати стабільність та розхитувати ситуацію», – підсумовує результати виконавчий директоро КМІС Антон Грушецький.
Читайте ексклюзиви Район.in.ua у нашому каналі WhatsApp