стрічка

«Укренерго» спростувало фейк про експорт електроенергії за кордон

06 Червня 2024, 21:10
Спростування фейку 2142
Спростування фейку

«Укренерго» заявило, що  інформація про продаж Україною електроенергії за кордон, не відповідає дійсності.

Про це йдеться на фейсбук-сторінці енергетичної компанії.

«Сьогодні низка телеграм-каналів розповсюдили інформацію, що начебто здійснюється експорт української електроенергії в Румунію. Це неправда. Експорт електроенергії не здійснюється в жодну країну та не планується. Телеграм-канали маніпулюють інформацією про технічні перетоки між енергосистемами України та ЄС, які є фізичним явищем», – повідомила НЕК.

«Укренерго» також дало відповіді на актуальні питання:

Ви стверджуєте, що Україна не експортує електроенергію. Де можна перевірити, що електроенергія з України зараз справді не продається за кордон?

Після масованих ракетно-дронових атак ворога у березні-травні - в Україні пошкоджені всі великі теплові та гідроелектростанції. Їхні можливості виробляти електроенергію значно знизились. А потреби споживачів залишились на тому ж рівні, що й до атак. Тому всі доступні потужності вітчизняних електростанцій зараз працюють винятково для покриття внутрішнього споживання - відповідно експорт електроенергії за межі України не здійснюється.

Дані про відсутність продажу Україною електроенергії можна подивитись по кожній окремій країні, з якими наша держава межує. Для цього ми зібрали для вас посилання на сторінки європейських операторів систем передачі, де відображена інформація, про експорт/імпорт електроенергії: ПольщаУгорщинаРумунія.

Також інформація про щоденні міждержавні аукціони експорту/імпорту електроенергії є на європейській платформі JAO. Наприклад, з її допомогою можна подобово відстежити відсутність постачання з України в Словаччину: Словаччина.

На сторінці НЕК «Укренерго» також можна побачити, що комерційний експорт української електроенергії до сусідніх держав зараз не здійснюється.

Результати проведених аукціонів з доступу до міждержавних мереж, які є на платформі «Укренерго», теж свідчать: у графі про експортний перетин електроенергії з боку України стоять нулі.

Але ж у відкритих джерелах також легко можна знайти дані про те, що електроенергія з України таки надходить в мережі інших держав. Як ви це поясните?

Українська енергосистема є частиною європейської енергомережі. Коли енергосистеми з'єднані між собою (так, як українська, молдовська, румунська, угорська, словацька і польська), між ними існують технічні перетоки. Це природне явище, обумовлене законами фізики. Як правило, ці перетоки незначні. Але завжди погодинний баланс близький до нуля: скільки йде за кордон – стільки одразу ж повертається в Україну.

Дехто, помилково чи цілеспрямовано, плутає ці технічні перетоки з комерційним експортом, не розуміючи, як працює об’єднана енергосистема. На сайті ENTSO-E можна переконатись, подивившись на сторінку «Scheduled Commercial Exchanges» (Комерційний експорт), вкладка «Border - Country: з України електроенергія не продається - там всюди стоїть «0». Приклад актуальних даних на картинці під дописом.

Польскі медіа писали, що Україна надавала аварійну допомогу їхній енергосистемі. Як таке можливо, якщо у нас – дефіцит?

Справді, у травні, на запит оператора енергосистеми Польщі, «Укренерго» кілька разів надавало аварійну допомогу польскій енергосистемі. Але йшлось не про передачу електроенергії у польські мережі, а навпаки - про терміновий прийом українською енергосистемою надлишків із Польщі.

В умовах ясної погоди, польські сонячні електростанції виробляли більше електроенергії, ніж її могли використати місцеві споживачі. В умовах дефіциту в українській енергосистемі - НЕК «Укренерго» прийняло надлишки. Це дозволило, в сукупності з імпортом та активною роботою українських СЕС, уникнути відключень в денні години наприкінці травня.

Коментар
20/07/2024 П'ятниця
19.07.2024