стрічка

У російському полоні перебуває 31 український журналіст, – правозахисниця

30 Травня 2024, 19:25
Фото ілюстративне 143
Фото ілюстративне

Наразі відомо про 31 викраденого ворогом українського журналіста, що перебувають у полоні на території Російської Федерації.

Про це повідомила виконавча директорка ГО «Медійна ініціатива за права людини» Тетяна Катриченко, – пише Укрінформ.

«Станом на сьогодні медійна ініціатива за права людини встановила 31 медійника, викраденого Росією на окупованих територіях України. У багатьох випадках доля цих людей залишається невідомою. Інформацію про їхнє місце перебування і стан здоров'я не можуть отримати ані рідні, ані правозахисники», – зазначила вона.

Катриченко додала, що організація вивчає факти затримання цивільних громадян України на окупованих територіях, зокрема і журналістів.

За даними ГО «Медійна ініціатива за права людини», наразі в російських в'язницях перебувають: Азіз Азіров, Ернес Аметов, Осман Аріфмеметов, Марлен Асанов, Асан Ахтемов, Ремзі Бекіров, Олексій Бессарабов, Максим Буткевич, Владислав Гершон, Анастасія Глуховська, Ірина Данилович, Наріман Джелял, Владислав Єсипенко, Тимур Ібрагімов, Євген Ільченко, Георгій Левченко, Ірина Левченко, Олександр Малишев, Сервер Мустафаєв, Рустем Османов, Геннадій Осьмак, Вікторія Рощина, Максим Рупчов, Сейран Салієв, Яна Суворова, Амет Сулейманов, Руслан Сулейманов, Вілен Темер'янов, Дмитро Хилюк, Сергій Цигіпа, Рустем Шейхалієв, Дмитро Штибликов.

Активістка підкреслила, що Російська Федерація утримує таких осіб у жахливих умовах, у одиночних камерах, катує, до них не допускають представників міжнародних гуманітарних місій, юристів, та ігнорують право на зв‘язок з рідними.

Катриченко наголосила, що досі немає чітких відомостей про журналіста інформагентства УНІАН Дмитра Хилюка, якого окупаційні війська викрали 3 березня 2022 року біля власного будинку в селі Козаровичі на Київщині.

«Його вивезли через територію Білорусі в Новозибків Брянської області, куди вивезли переважно більшість громадян, які були затримані на території Київської області під час окупації. Довгий час РФ не підтверджувала затримання Дмитра і сотень таких же осіб з Київської області», – поінформувала вона.

Важко дізнатися точно, де Хилюк перебуває зараз, це не вдається Міжнародному комітету Червоного Хреста, також не можна розпитати звільнених з полону, бо довгий час обміни військовополоненими не відбуваються.

Перший секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ розповіла, що нещодавно отримали інформацію щодо української журналістки Вікторії Рощиної.

«Батьку Вікторії міністерство оборони РФ підтвердило, що журналістка наразі перебуває на території Росії, а також те, що вона ув’язнена», – підкреслила вона.

За її словами, нещодавно проходили щорічні збори Європейської федерації журналістів, де Національна спілка журналістів України запропонувала загальну заяву на підтримку полонених українських журналістів.

«Там містяться вимоги до спілок журналістів та асоціацій журналістів інших країн, а це 300 000 наших колег, щодо сприяння та посилення тиску на Росію через їхні уряди, через їхніх дипломатів і створити міжнародний механізм звільнення професійних і громадянських журналістів», – наголосила Кущ.

Своєю чергою директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк зауважила, що наразі відбувається активна співпраця щодо полонених журналістів з Офісом генерального прокурора та комітетом Верховної Ради з питань свободи слова.

Вона висловила вдячність голові комітету Ярославу Юрчишину та народним депутатам, які ухвалили постанову, що закликає міжнародних партнерів посилити політико-дипломатичний тиск на Росію для повернення полонених та незаконно утримуваних журналістів, включно з громадянськими. За її словами, дана постанова є дуже важливою для лобіювання питання на міжнародній арені.

Також вона додала, що «Репортери без кордонів» встановили шокуючий факт, що МКЧХ мали доступ до Дмитра Хилюка. 

«Ми збираємось використати цю інформацію, ставити прямі питання даній організації. Наступного місяця буде засідання ПАРЄ, де ми також маємо намір порушити це питання», – заявила Романюк.

Наостанок вона закликала донорську спільноту запровадити окрему фінансову підтримку для родин тих журналістів, які перебувають у полоні.

Коментар
13/06/2024 Четвер
13.06.2024