стрічка

Обережно, легкі гроші: безкоштовна криптогра у Telegram має російський слід

29 Травня 2024, 12:25
Обережно, легкі гроші: безкоштовна криптогра у Telegram має російський слід 3363
Обережно, легкі гроші: безкоштовна криптогра у Telegram має російський слід

В Україні набирає популярності гра Hamster Kombat, яка обіцяє легкий пасивний дохід. Втім, вона може бути небезпечною одразу з кількох причин.

Журналісти видання «Бахмут IN.UA» розповідають, звідки ростуть ноги у гри, та про загрози від цієї, на перший погляд, безневинної забавки.

Що таке Hamster Kombat

Якщо простими словами, то це бот у месенджері Telegram, що оперує внутрішньоігровою валютою та обіцяє дохід «без вкладень». Після реєстрації в боті, гравець отримує посилання на гру, в якій він грає хом’яком. Цим персонажем він клікає всередині гри та виконує завдання, що й дає теоретичну змогу отримати реальний дохід. У роликах в Інтернеті обіцяють змогу отримувати одну тисячу доларів за день (~29,5 тисяч гривень). 

Hamster Kombat створили росіяни?

З вірогідністю у 99% – так. Розповідаємо.

У проєкту є офіційний сайт. Він, хоч і має домен верхнього рівня для Британських територій в Індійському океані .io, втім закінчується на /ru. Інформація про розробників відсутня як на сайті, так і в офіційних соцмережах проєкту: Х (колишній Twitter) та YouTube. До речі, останній має 1,53 мільйона підписників. Усі соцмережі ведуть англійською мовою, нею ж зроблені пояснювальні відео на YouTube.

Ми перевірили офіційний сайт Hamster Kombat за допомогою сервісу перевірки доменів та знайшли жирний слід росіян.

Скриншот з сервісу Who Is
Скриншот з сервісу Who Is

З пунктами «Registrant Country» та «Registrant State/Province» усе має бути зрозуміло без пояснень: RU та москва. Російський номер телефону у якості контактного також залишаємо без коментарів.

А ось пункт «Registrar URL» відповідає за те, кому саме належать сервери, на яких є сайт. Як бачимо зі скриншоту, це nic.ru, який в Україні не відкривається без VPN. Використовуючи останній, ми дізнаємося, що nic.ru – це «один из крупнейших в России регистраторов доменных имен и хостинг-провайдеров». Має офіс у столиці росії – москві.

Скриншот з сайту nic.ru
Скриншот з сайту nic.ru

Пробивши через сервіс перевірки доменів компанію nic.ru, ми дізналися, що вона зареєстрована на Кіпрі, втім всі контактні дані – російські. Окрім цього, у розділі «Registrant Organization» побачили назву Arenum Ltd. Шукаємо далі.

З’ясувалося, що Arenum – це кіберспортивний майданчик, сайт якого має закінчення /ru. У Вконтакте сторінка ведеться російською мовою, у 2021 році адміністратори вітали підписників із «днем росії». Сторінка ж у Facebook прямо повідомляє нам: «Arenum – a mobile eSports platform from Russia».

До речі, звернімо увагу на адміністратора сторінки у ВК – євгєнія ігнатєнка. В описі його профілю вказана назва іншої фірми – Stream theatr.ru. На порталі habr бачимо інформацію про те, що «Стрім театр» займалися розробкою Arenum, а також розробкою «власного експериментального» проєкту Expulsum – гри для месенджера Telegram. Дуже цікавий збіг, адже Hamster Kombat – теж гра у цьому месенджері.

Скриншот сторінки Arenum з ВКонтактє
Скриншот сторінки Arenum з ВКонтактє

Раніше українські OSINT-ери Molfar розповідали про експрацівника Stream Theatr – росіянина романа вайнберга. У 2022 році він, у складі збірної команди з кількох міст росії SR Data-Искандер, брав участь у хакатоні «ЧВК Вагнер Центру». Команда посіла друге місце та отримала сертифікат на 0,3 мійльона рублів (~137 тисяч гривень). 

Окремо відзначимо, що станом на 27 травня, інформація про російський слід Hamster Kombat була підчищена, втім скриншоти не горять.

Скриншот з сервісу Who Is
Скриншот з сервісу Who Is

Окрім цього, Hamster Kombat співпрацює із крипто-біржами, що не перестали співпрацювати із росією. Назви цих бірж числяться офіційними партнерами на сайті «хом’яка» – Bybit та OKX. Перша біржа все ще скорочує діяльність на території рф, OKX же –залишається працювати та навіть наростила кількість відвідувачів з росії.

У чому небезпечність Hamster Kombat

Гру активно рекламують у нашій країні. До прикладу, на порталі «Друкарня» є детальна інструкція, яка розповідає як користуватися грою та як заробити грошей. Автор колонки pixelpilot зазначає, що він цілком довіряє даному проєкту:

«[…] складно сказати, що це шахрайство, це дуже схоже на реальний проєкт, який отримав великий рекламний ефект. Я думаю, ви розумієте, скільки вкладено в розробку, і оскільки для користувачів це безкоштовно, то прибуток розробники отримають лише у разі лістингу, тому я довіряю даному проєкту!», – написав pixelpilot.

Зазначимо, що тільки за один день на «Друкарні» вийшло шість статей про цю гру. YouTube вже також наповнений інформацією про «хом’яка» – від українців, росіян та іноземців. РуЗМІ також публікують гайди з приводу Hamster Kombat.

Інтерфейс гри простий та симпатичний, а головні герої-хом’яки можуть бути привабливими для дітей. Маючи доступ до особистих даних користувачів, автори цієї крипто-забавки можуть скористатися ними у власних цілях. Російський слід, що прямує за «хом’яком», також не додає «плюсів» цій історії з відкриттям особистих даних українцями.

Окрім цього, існують інші ризики, пов’язані з легким заробітком в Інтернеті. Ось деякі з них:

  • кіберзлочинці можуть використовувати фішингові атаки або методи соціальної інженерії для крадіжки ваших логінів, паролів або ключів до криптовалютних гаманців;
  • ви можете витратити значну кількість часу і зусиль на нереальні можливості, які не приносять очікуваного доходу. Це може відволікати від справжніх можливостей кар’єрного зростання та розвитку;
  • багато новачків не мають достатнього розуміння ринку та механізмів торгівлі. Це може призвести до прийняття погано обдуманих рішень і втрати грошей.

Що робити, аби убезпечити себе та свої фінанси:

  • проведіть власний аналіз майданчика, який пов’язаний із фінансами;
  • забезпечте безпеку своїх акаунтів за допомогою двофакторної аутентифікації та інших заходів безпеки;
  • вдосконалюйте свої знання про крипторинки та стратегії торгівлі;
  • якщо у вас є діти, цікавтеся їхнім дозвіллям. Втім, робити це варто обережно та не влізати в особистий простір дитини;
  • завжди пам’ятайте: легких грошей не існує.
Коментар
19/06/2024 Вівторок
18.06.2024