стрічка

Гроші на пінгвінів: у соцмережах розганяють зраду про фінансування арктичної програми

28 Травня 2024, 15:45
Гроші на пінгвінів: у соцмережах розганяють зраду про фінансування арктичної програми 5188
Гроші на пінгвінів: у соцмережах розганяють зраду про фінансування арктичної програми

У мережі активно поширюють меседжі про начебто мільйони гривень з держбюджету України, які витратили на дослідження пінгвінів та фінансування антарктичної програми.

Також маніпулятори  подекуди додають емоційно-забарвлені вислови на кшталт: «А могли ж на ці гроші закупити дрони».

Фактчекери проєкту «Брехунець» пояснюють, як зманіпулювали російські пропагандисти, хто почав поширювати цей меседж і яка ситуація насправді.

МАНІПУЛЯЦІЯ

Одне з маніпулятивних повідомлень має вигляд картинки, яка складається з двох частин: на першій  зображений королівський пінгвін, а на другій Євген Дикий – український науковець, публіцист, військовослужбовець s громадський діяч, очільник Національного антарктичного наукового центру.

До картинки додають допис: мільярд гривень на вивчення пінгвінів пішов із бюджету України з початку 2022 року. Пінгвінам слава! Дикому пива!

СПРОСТУВАННЯ

Першоджерелом поширення меседжу став проросійський блогер і пропагандист Анатолій Шарій. Він написав пост у своєму Telegram-каналі. У тексті йдеться про те, що, мовляв, на вивчення Антарктиди з українського бюджету виділили приблизно 25 мільйонів. Після цього його процитували анонімні Telegram-канали, і цей меседж швидко розлетівся мережею.

Тендер на сайті Prozorro дійсно існує. Він має назву «Комплексна послуга з матеріально-технічного забезпечення Українських антарктичних експедицій з використанням науково-дослідного океанографічного судна «Ноосфера» (IMO № 8904496)» і передбачає витрати на технічні засоби для експедиції, продукти, доставлення наукових працівників. Його можна переглянути у вільному доступі.

У Національному антарктичному науковому центрі вже відреагували на висловлювання пропагандиста та заявили, що це – цілеспрямована інформаційна атака.

«Друзі, ми бачимо, що останні кілька днів в інфопросторі намагаються розігнати негативні меседжі про фінансування українських досліджень Антарктики. Вони побудовані так, щоб викликати емоційну реакцію людей, не залишивши місця критичному мисленню», – написали на офіційній сторінці центру у Facebook.

Науковці зауважили, що йдеться про відверту маніпуляцію і пояснили, як усе насправді.

По-перше, кошти з антарктичних досліджень неможливо витратити на дрони та будь-які інші військові потреби. Арктичну програма фінансують із тієї частини держбюджету, що передбачена винятково на гуманітарні видатки. ЇЇ наповнють за кошти міжнародних партнерів саме з умовою витрати цих коштів лише на цивільні потреби. Тобто ці гроші не можуть піти на закупівлю дронів, патронів, зарплату бійців чи будь-які інші військові потреби.

По-друге, окрім бюджетних коштів, програма фінансують за рахунок міжнародних проєктів та співпраць. Наприклад, Польська антарктична програма вже третій рік частково фінансує експедиції нашого наукового судна «Ноосфера», а в програмах Єврокомісії «Горизонт» НАНЦ на конкурсній основі виграв фінансування вже трьох проєктів, іще чотири на розгляді.

По-третє, ще одна вигадка про фінансування: бюджет програми з 2022 року нібито зріс удесятеро. Поширювачі інформації показують скрін лише одного тендера за 2022 рік на міжрейсове обслуговування «Ноосфери», тобто без витрат на власне рейси судна, на станцію «Вернадський». Насправді у 2022-2024 роках бюджет антарктичної програми є сталим, що можна перевірити у відкритих джерелах, зокрема, законах про Держбюджет та на тому ж Прозорро.

По-четверте, саме формулювання «гроші на пінгвінів» є маніпуляцією. Основними дослідженнями на станції завжди були геофізичні та метеорологічні, а пізніше додалися біологічні. Деякі низки геофізичних та метеорологічних спостережень на «Вернадському» є найтривалішими в усій Антарктиці: кліматичні ведуть щодня з 1947 року, магнітного поля Землі – з 1954-го, рівня озону в атмосфері – з 1957-го. Завдання вчених – збирати, обробляти та передавати ці дані в міжнародні й українські організації. Ними потім користуються для найрізноманітніших потреб – від навігації суден і літаків до побудови кліматичних моделей або ж звичайних прогнозів погоди. Загалом Державна програма передбачає виконання 93 наукових заходів для реалізації 20 глобальних наукових завдань за сімома науковими напрямами.

Частина українських досліджень стосується й пінгвінів, насамперед вивчають їхню реакцію на зміну клімату, а також з їхньою допомогою визначають, чи не відбувається в Південному океані перевилов антарктичного криля, який здійснює зокрема й Україна. Із 93 наукових заходів Держпрограми пінгвіни фігурують у двох. У відсотках це 0,035% від загальних видатків на роботу в Антарктиці. Тобто маємо справу із класичним пересмикуванням: усі видатки програми, де левова частка – це підтримка української дослідницької інфраструктури у Антарктиці, решта – дослідження за майже сотнею наукових заходів, оголошують «видатками на пінгвінів».

І наостанок: антарктичну програму не можна призупинити на час війни. Її можна або продовжувати, або ліквідувати зовсім. Чому? Науковці вже згадували про безперервні спостереження – для світової науки вони мають величезну цінність саме тим, що їх здійснюють постійно в один і той самий час за одними методиками, завядки чому вони є доступними для порівняння. Саме за кліматичними даними з 1947-го ми зараз бачимо, що середньорічна температура в Антарктиці зросла на понад 3°С! І таких прикладів – багато. Ряди даних з «дірками» не мають цінності для науки, тобто перервати спостереження зараз – це обнулити українські зусилля й інвестиції попередніх трьох десятиріч, разом із попередніми півстолітніми зусиллями та інвестиціями Британії, аж до часу, коли її арктична станція «Фарадей» перейшла до України і змінила ім’я на «Вернадський».

Якщо в Антарктиці не доглядати за інфраструктурою станції та поставити в «холодний відстій» криголам, станція просто зруйнується, а судно піде на металобрухт. Після Перемоги нам доведеться будувати все це з нуля, а це незрівнянно (на порядки величин) більші видатки, ніж кошти на підтримку програми. Після розпаду СРСР Росія не віддала нам жодної союзної станції. Нашу нинішню станцію ми отримали безкоштовно від Великої Британії, для чого свого часу українські науковці та дипломати доклали колосальних зусиль. Після цього Україна зробила багато інвестицій, щоб бути антарктичною державою. Зупинка антарктичної програми просто все це перекреслить.

На маніпуляцію пропаганди відреагував також і очільник Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий. На своїй сторінці у Facebook він зазначив, що пропаганда використовує подібні меседжі, аби цілеспрямовано зірвати мобілізацію в Україні.

«Наразі я сподобився уваги «самого» Шарія. Нещасний вигнанець зі свого іспанського дальока почав цікавитися буднями українських полярників. Чому саме зараз – до ворожки ходити не треба. Країна ввійшла у, можливо, найтяжчий період великої довгої війни і якийсь час тому почала цю війну програвати в першу чергу через провалену мобілізацію, яку дуже цілеспрямовано зриває ціла мережа російської агентури за допомогою місцевих корисних ідіотів», – написав Євген Дикий.

Євген Дикий
Євген Дикий

Він також зазначив, що бюджет Україні в час великої війни складається з двох дуже різних частин, принципово різного походження.

«Усе, без винятку, до останньої копійки, що ми збираємо всередині країни – усі наші податки, збори, акцизи тощо, – усе з’їдає війна, і саме з них ми утримуємо нашу армію. А вся гуманітарна сфера, так само до копійки без винятку, включно із зарплатами держслужбовців, учителів, лікарів та полярників, усіма витратами на науку, освіту, медицину – це все не наші кошти, а допомога союзників, тобто гроші західних платників податків. Ці західні кошти категорично заборонено використовувати на воєнні потреби. Ну от ніяк їх не можна пустити ні на дрони, ні на доплати бійцям, ні навіть на копання фортифікацій. Ця заборона така ж фундаментальна, як вимога союзників не бити їхньою зброєю по рашці. Нам може це не подобатись, але то умова, за якої ці кошти нам надають», – зауважив Євген Дикий.

Він додав, що станція «Вернадський» та «Ноосфера» звісно ж з конкурують із іншими потенційними видатками, адже бюджет не безмежний – але аж ніяк не з видатками на оборону та безпеку.

Замість Антарктичної програми кошти потенційно можна спрямувати на знімання серіалів, утримання тих самих цирків, які нещодавно отримали «броню» для всього персоналу та на інші подібні витрати – але ніяк не на дрони чи бійців.

Важливо додати і той факт, що Антарктична програма має не лише наукове, але й політичне значення: Україна – одна з кількох десятків країн, які мають цілорічні станції в Антарктиці та право голосу в Договорі про Антарктику. Зупинка досліджень може призвести до втрати впливу на вирішення долі Антарктики, а також голосу на важливому міжнародному майданчику.

Зауважимо, що бюджет антарктичної програми був оприлюднений на інфографіках МОН ще в листопаді 2023 року. Це завжди була відкрита інформація. Маніпулятори, використовуючи частково реальні дані, разом із ними подають відверту брехню, тиснучи саме на емоції людей у контексті війни. З усіх тендерів чи закупівель для станції роблять тільки потрібні скріни.

 

Коментар
19/06/2024 Вівторок
18.06.2024