стрічка

Лікування безплідності: що робити у разі невдачі

06 Травня 2024, 19:42
Медичний центр «Мати та дитина» Реклама 296
Медичний центр «Мати та дитина»

Курс індукції овуляції, внутрішньоматкова інсемінація чи цикл ЕКЗ не виправдали сподівань і не призвели до вагітності. За сухими рядками — вкладені зусилля, емоційна енергія, гроші, час та величезне розчарування, а іноді й нервові зриви. Після невдалого курсу лікування безпліддя є кілька варіантів дії: спробувати ще один курс, не продовжувати лікування, спробувати ще раз іншим способом.

Питання до лікаря

Сподіваємося, що з лікарем у вас склалися довірчі стосунки та сумнівів його компетентність не викликає. Обговоріть свою ситуацію і поставте всі питання, які у вас виникли. Рекомендовано їх навіть записати перед консультацією. Рішення може бути легшим, якщо серед них є такі:

  • Що пішло негаразд? Можливо, просто не пощастило, і є сенс повторити лікування. Але у разі таких серйозних та витратних програм, як-от ЕКЗ, з'ясування причини підвищує шанси на успіх у наступній спробі.

  • Які шанси на успіх, якщо спробувати ще? За статистикою друга та третя спроби ЕКЗ — найрезультативніші, а після четвертої ефективність знижується. Що думає лікар про вашу ситуацію, скільки спроб ще доцільно зробити?

  • Які ризики, якщо спробувати ще один курс? Наприклад, не рекомендовано вдаватися до індукції овуляції за допомогою кломіфену більше як шість циклів. Ризики індивідуальні, вони мають враховувати емоційне й фінансове виснаження.

  • Чи варто пройти додаткову діагностику? При кількох невдалих спробах ЕКЗ без видимих причин може бути рекомендовано генетичний скринінг або імунологічний аналіз, а можливо, варто повторити одне з ранніх досліджень?

  • Чи є інший спосіб лікування у разі наявного діагнозу? Які його плюси та мінуси, витрати, ризики та ефективність?

Вислухайте пропозиції свого лікаря, але не поспішайте їх приймати. Іноді корисно отримати другу думку, її вам може надати кваліфікований та досвідчений репродуктолог у Львові.

Неефективна індукція овуляції

Якщо безпліддя у жінок пов'язане з ановуляторними циклами, й лікарі оцінюють цю проблему як легкої чи середньої тяжкості, вони можуть призначити індукцію овуляції. За статистикою після такої терапії до 87% усіх вагітностей настає у перші три цикли. Решта припадає на два-три наступні, але після шостого циклу шанси на успіх зникають. Крім того, є дані досліджень, які свідчать про підвищення ризику розвитку деяких видів раку при використанні більше шести циклів індукції кломіфеном, тож оптимальними вважають 3–4 цикли.

Неефективна внутрішньоматкова інсемінація (ВМІ)

Внутрішньоматкова інсемінація може виконуватися без індукції овуляції або разом із нею. Іноді починають без ліків, а у разі невдачі підключають їх до наступної спроби. Ефективність ВМІ значно варіюється залежно від причини безпліддя, від 6 до 20% за цикл. Розходяться думки лікарів щодо того, скільки спроб ВМІ доцільні. Дослідження за участю 3700 пар охоплювало 15 000 спроб ВМІ та виявило, що за три цикли завагітніли 18%, за сім — 30%, за дев'ять — 41%. Ефективність кожної спроби була приблизно однаковою.

Неефективне ЕКЗ

ЕКЗ — найдорожчий, але й найефективніший метод лікування багатьох типів безпліддя. У нього є кілька модифікацій, тому у разі неуспіху однієї чи кількох спроб результат може дати один з варіантів. Наприклад, ІКСІ, інтраплазматична ін'єкція сперматозоїда, ЕКЗ у кріоциклі з передімплантаційною генетичною діагностикою, або міні-ЕКЗ. Хорошою стратегією може бути кріоконсервація ембріонів. Тоді у вас будуть готові ембріони для наступних спроб і не доведеться проходити етап стимуляції яєчників та ооцитів, до того ж такий цикл має більшу ефективність, ніж звичайне ЕКЗ. Якщо спроба призведе до успіху, заморожені ембріони можна зберігати на випадок бажання мати ще одну дитину.

Якщо ви не хочете продовжувати

Якщо ви не готові продовжувати спроби, ви маєте повне право відмовитися від подальшого лікування. Таке рішення не означає, що ви здалися. Це може бути перепочинком, переглядом життєвих планів чи вибором альтернативи, наприклад, сурогатного материнства чи усиновлення. Вам зовсім не обов'язково доходити до повного виснаження або перепробувати все перед тим, як сказати: «Досить. Я більше не хочу».

Автор: Григор’єва Мар’яна Ігорівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8

  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15

  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4

  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43

  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а

  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83

Коментар
06/12/2024 Четвер
05.12.2024