стрічка

Весняне перезавантаження: 7 вагомих причин відвідати Закарпаття в травні

03 Травня 2024, 12:20
Замки Закарпаття Реклама 753
Замки Закарпаття

Закарпаття – це не лише мальовничі гори, термальні джерела, казкові водоспади та сонячні луки, але й відомі старовинні замки і фортеці, що розповідають свою багату історію. Весняний період, коли природа збирається в новому розмаїтті, надає цим місцям особливого шарму. Мандрівка до старовинних замків Закарпаття – це подорожу минуле, відкриття нових історій та вражень.

Важливість короткого відпочинку під час війни

У нестабільні часи, коли напруженість у повітрі відчувається навіть далеко від передової лінії, відпочинок у Карпатах залишається важливим компонентом фізичного та психологічного здоров'я української нації. У такі моменти, коли важко знайти спокій, така коротка подорож може стати способом відпустити переживання та зануритися у світ краси і гармонії. Це перезавантажить психіку за зарядить енергією, дозволяючи ефективніше працювати, щоб наближати нашу перемогу.

Шляхом до Закарпаття 

Якщо ви обрали відпочинок на Закарпатті, обов'язково по дорозі заїжджайте в Кам'янець-Подільський та Хотинський замки, щоб збагатити ваш маршрут. Вони вражають своєю архітектурою та історією. Після цього, на вашому шляху лежатимуть захоплюючі замки Закарпаття, які додають кольору цій подорожі. 

Важлива порада: під час відвідування старовинних фортець та замків, не забувайте про можливість замовити екскурсію або запросити гіда. Це допоможе вам краще зрозуміти історію та відчути атмосферу минулого. 

Кам’янець-Подільська фортеця

Кам'янець-Подільський замок – це незабутній шедевр архітектури, який манить своєю неперевершеною красою. Споруджений у 10-13 століттях, цей замок почав свою історію як маленька дерев'яна фортеця на берегах річки Смотрич. Поступово розростаючи, він став важливим захисником поселень на цих землях.

Сьогодні старовинна фортеця «Кам'янець-Подільський» входить до списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО і є світовою спадщиною. Її кам'яні стіни розповідають нам про відвагу та традиції минулих століть, роблячи її однією з найвражаючих пам'яток історії й культури.

Погулявши по замку, зазирнувши в усі його потаємні місця і закутки, зробивши купу гарних і цікавих фото, вирушаємо далі.

Хотинська фортеця

Хотинська фортеця, з її вражаючою архітектурою та багатою історією, запрошує вас на подорож у минуле, де кожний камінь розкаже свою власну історію.

 Зверніть увагу на чотири головні вежі фортифікаційних стін: Північну, Комендантську, Ковальську та Смертників.

 • Північна вежа, збудована за наказом Данила Галицького, що мріяв захистити князівство від татаро-монгольських завойовників, є найдавнішою спорудою фортеці. Її легко впізнати за червоною орнаментованою цеглою, яка створює неповторний образ.
 • Ковальська вежа служила майстернею, де ковали зброю для оборони фортеці. Вона є своєрідним свідком ремісничих традицій та мистецтва військових майстрів того часу.
 • Комендантська споруда була центром влади та контролю за фортецею. Тут розташовувалися кабінет коменданта та кімнати для зберігання зброї та продовольчих запасів, що дозволяло ефективно керувати обороною фортеці 
 • Вежа Смертників здавалася важливою спорудою під час оборони фортеці. Її висота, яка сягає 45 метрів, дозволяла військовим стріляти у ворожих воїнів, що намагалися прорватися до фортеці. Назва цієї вежі сама по собі говорить про її важливість та роль у житті фортеці.

Після оглядової екскурсії навколо фортеці ви зможете відвідати підвали колишніх казарм та переглянути виставку холодної та вогнепальної зброї, де ви зможете поглибити свої знання про життя та оборону фортеці.

Ужгородський замок

Ужгородський замок, що височіє на Замковій горі, є не лише символом міста, але й визначним об'єктом культурної спадщини Закарпаття. Його величчю та історією можна захоплюватися годинами, а кожен куток та камінь таємничо зберігає в собі відгомін минулих епох. 

Замок, що існує з X століття, став свідком багатьох історичних подій та культурних змін. Його стіни приховують безліч таємниць і легенд, а його вежі мовчазно розповідають про подвиги та трагедії минулих поколінь. Резиденція видатних постатей, таких як князь Лаборець, графи Другети та Ференц Ракоці, створювала історію, яка переплелася з політичними, стратегічними та романтичними подіями.

Пройшовши всіма закутками замку та оглянувши величні експозиції у музеї замку, відвідувачі мають можливість насолодитися атмосферою старовинних казематів, де зберігається захоплююча колекція артефактів.

Ужгородський замок - це не просто архітектурна спадщина, а справжнє вікно в минуле, що відкривається кожному, хто натрапляє на його шлях.

 Музей народної архітектури та побуту

Прямо під стінами Ужгородського замку знаходиться Музей народної архітектури та побуту. Він є справжньою культурною перлиною минулого, яка зберігає у собі багатоцінність та унікальність закарпатської культури.

Заснований у 1970 році, цей музей є найстарішим скансеном в Україні, який став свідком розмаїття традицій та звичаїв різних регіонів Закарпаття. Прогулюючись по його території площею майже 2 гектари, ви маєте можливість побачити 10 моделей районів Закарпаття, відтворених у вигляді традиційних будинків, що відображають особливості кожного регіону.

По всій території, що охоплює майже 2 гектари землі, розташовані моделі районів Закарпаття: 

 1. Ужгородський; 
 2. Хустський; 
 3. Тячівський; 
 4. Свалявський; 
 5. Рахівський; 
 6. Мукачівський; 
 7. Міжгірський; 
 8. Великоберезнянський; 
 9. Іршавський; 
 10. Воловецький.

Тут ви зустрінуть будинки:

 • бойків, 
 • гуцулів, 
 • долинян, 
 • лемків,
 • угорців, 
 • румун

 і багатьох інших етнічних груп, які заселяли ці землі. Кожна споруда відтворена в традиційному стилі, що надає їй особливого шарму та аутентичності.

У музеї представлені не лише будівлі, а й різноманітні побутові речі, різьблені меблі, текстильні вироби, кераміка та інші артефакти, які свідчать про життя та культуру закарпатських мешканців у минулому.

Відвідуючи цей музей, ви зможете відчути атмосферу давнини та поглибити розуміння традицій та історії цього чарівного регіону.

Невицький замок

Невицький замок – це давній оборонний комплекс, який знаходиться на височині, до якого веде єдиний шлях. Це зовсім поруч з Ужгородом. При відвідуванні цього місця краще залишити автомобіль нижче, біля колиби або на півдорозі до вершини, оскільки верхній майданчик обмежений та може бути складним для паркування.

Замок відомий ще з XII-XIII століття, коли він був просто земляним городищем, оточеним оборонними лініями та ровом. Протягом століть він став потужною фортецею, обладнаною спеціальними отворами для стрільби.

Історія Невицького замку пов'язана з легендою про його назву. За легендою, фортеця часто надавала притулок найціннішим скарбам, включаючи молодих дівчат-невіст, під час нападів ворогів. Це призвело до прізвиська «Невістський замок», яке з часом перетворилося на «Невицький».

Після огляду розвалин замку рекомендується прогулятися вниз, до старої Кам'яницької ГЕС на річці Уж, де можна побачити мальовничий підвісний міст та греблю. Відвідування Невицького замку – це захоплива подорож в минуле, яка обов'язково залишить враження.

Замок Паланок

Замок Паланок в Мукачево – це неймовірна архітектурна спадщина західної України і один з найвідоміших замків України та Європи. Зведений на висоті 68 метрів на вулканічному куполі, він охоплює площу понад 14 тисяч квадратних метрів. 

Внутрішні підземні ходи, що залишилися під стінами та вежами, колись служили притулком для людей і худоби. Фортеця розділена на три тераси, які відомі як Верхній, Середній та Нижній замки.

 • Верхній замок вражає величчю та має колишні княжі палати, екуменічну каплицю та три вежі. 
 • Середній замок був центром життя, тут розташовувалися різні побутові приміщення. 
 • Нижній замок оточений масивними бастіонами із непроникними стінами.

Замок можна відвідати самостійно або взяти екскурсію з гідом, який розповість про історію та побут фортеці, розкаже легенди та реальні факти.

Замок Паланок – це місце, де кожен камінь має свою історію, а кожен вигляд з вежі зачаровує своєю красою та величчю.

Палац графів Шенборнів (Замок Берегвар)

Знаходячись на території прекрасного парку санаторію «Карпати», палац графів Шенборнів, відомий також як замок Берегвар, вражає своєю красою та вишуканістю. Величний палац асоціюється із французькими замками епохи Людовіка XIV та гармонійно вписується у природний ландшафт.

Замок має ажурні башти та димоходи, що додають йому вишуканості і нагадують казковий Хогвардс. Особливу увагу привертає каплиця з дзвоном та башта, яка за своєю архітектурою нагадує башту Корятовичів у Мукачівському замку. 

Інтер'єр замку зберігає свою оригінальність, а дерев'яні сходи, якими колись ходили Шенборни, досі залишаються в незмінному стані.

Історичний камін часів Австро-Угорщини додає внутрішньому приміщенню неповторного шарму. 

Після короткої екскурсії по замку рекомендується відвідати прекрасний парк із рідкісними деревами та екзотичними рослинами, а також насолодитися спокоєм біля озера.

Заключні думки і висновки

Закарпаття, з його багатою культурною спадщиною та вражаючою природою, є справжнім скарбом України. У цій статті ми розглянули лише кілька із безлічі архітектурних перлин регіону. Від захоплюючих замків до мальовничих палаців, від старовинних фортець до унікальних музеїв народної архітектури, кожен куток Закарпаття приховує в собі незабутні враження та неповторні історії.

Подорожуючи цим регіоном, ви опинитесь серед чарівних лісів, живописних гірських хребтів і мальовничих річок та дивних водоспадів, які спокушають до подальших відкриттів. Ви також зможете відвідати цікаві і познавальні екскурсії на Закарпатті. Відвідуючи замки та палаці, ви зануритеся у світ української історії та культури, доторкнетеся до таємниць минулого та захопитесь вишуканістю архітектурних див.

Тож, якщо ви плануєте мандрівку до Карпат, не пропустіть шанс відвідати і чарівне Закарпаття. Воно здатне вразити своєю красою, збагатити дух та залишити незабутні враження на довгі роки. Вирушайте у подорож, де кожен камінь має свою історію, а кожен замок – свою легенду. Вас чекають неймовірні враження та неповторні емоції!

Раніше ми писали про Весна в Пилипці: ідея сімейної подорожі на вікенд

 

 

Коментар
13/06/2024 Четвер
13.06.2024