стрічка

В Україні поширюють фейк про нові виплати дітям війни

04 Жовтня 2023, 12:14
Фейк про нові виплати дітям війни ФАКТЧЕК 61069
Фейк про нові виплати дітям війни

«Діти, які народилися після початку війни, або не мали на той момент 18 років та їхні батьки мають право на щомісячну виплату, розміром 12 тисяч гривень. Гроші компенсують за шість місяців до подачі» – відео з таким меседжем активно шириться популярною соцмережею інстаграм.

Перевіривши повідомлення, фактчекери проєкту «Брехунець» дійшли висновку, що воно не відповідає дійсності. Це – ФЕЙК.

ФЕЙК

Автори відео розповідають, що нещодавно в Україні прийняли новий закон про статус дитини війни. Завдяки цьому документу українцям начебто стала доступна нова виплата й усі, хто народився після початку війни або не мав на той момент 18 років, а також їхні батьки, мають право на щомісячну виплату в розмірі 12 тисяч гривень. Також після подачі заявки на допомогу людина отримує за останні шість місяців до подачі. 

Слух одразу «ріже» те, що відео озвучене за допомогою технологій, а не живою людиною, через що більшість слів мають неправильний наголос.

 
 
 
 
 
Переглянути цей допис в Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Допис, поширений користувачем @news.ukrr

СПРОСТУВАННЯ

Почнемо з того, що усе відео супроводжує напис на червоному фоні «Терміново українцям» – зазвичай до такого прийому вдаються автори фейкового контенту, аби привернути до нього якомога більше уваги.

По-друге, в новині зовсім не згадують про те, що це за закон, коли його прийняли та від коли вводять ці виплати.

По-третє, не зрозуміло, якщо дія закону поширюється на дітей війни, то чому ці гроші також мають отримати їхні батьки?

До того ж статус «дитини війни» в Україні регламентується Постановою Кабміну № 268 «Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів».

Право на отримання цього статусу мають діти, які під час воєнних дій, збройних конфліктів та агресії РФ не досягли повноліття, та зазнали:

·        поранення, контузії, каліцтва;

·        психологічного насильства;

·        фізичного, сексуального насильства;

·        були викрадені або незаконно вивезені за межі нашої країни;

·        залучалися до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;

·        незаконно утримувалися, зокрема в полоні.

Наразі соціальна підтримка дітей зі статусом постраждалих внаслідок війни фактично обмежується безплатним харчуванням у дошкільних, загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладах. Відповідна норма з 2020 року прописана у законі «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Статус дітей війни може передбачати певні пільги на місцевому рівні. Однак це залежить від рішень окремої територіальної громади.

У лютому 2023 року група депутатів зареєструвала законопроєкт №9042, у якому пропонували запровадити окремі пільги для дітей, які проживали у районах ведення бойових дій. Проте документ на голосування не виносили й у червні взагалі зняли з розгляду.

Щодо державних виплат дітям війни, то їм належать усі пільги та виплати, передбачені для ВПО, зокрема, цільова підтримка для здобуття освіти та кошти на проживання внутрішньо переміщеним особам (три тисячі гривень щомісяця).

ВИСНОВОК

Жодного закону, який би гарантував дітям війни в Україні 12 тисяч гривень виплати, народні депутати не приймали. Це – ФЕЙК, поширений, аби негативно налаштувати людей, які постраждали через російську агресію, проти української влади. 

 

***

Стаття підготовлена у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю «Район.in.ua» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу»

Нагадаємо, нещодавно на Волині та Рівненщині поширили фейк, що українцям заплатять 125 тисяч гривень за переїзд до Греції.

 

Коментар
28/02/2024 Вівторок
27.02.2024