стрічка

На Волині поширюють роспропаганду у коментарях під дописами у Facebook

04 Липня 2023, 21:58
На Волині поширюють роспропаганду у коментарях під дописами у Facebook ФАКТЧЕК 1576
На Волині поширюють роспропаганду у коментарях під дописами у Facebook

У волинському сегменті Facebook зі сторінок, у яких зазначена російська реєстрація, поширювали підозрілі повідомлення у коментарях.

Фактчекери проєкту «Брехунець» перевірили меседжі і виявили, що це дезінформація і пропаганда.

ДЕЗІНФОРМАЦІЯ/ПРОПАГАНДА

На сторінці у Facebook одного з видань національної мережі гіперлокальних видань Район.in.ua – Район.Рожище – опублікували відео останнього шкільного вальсу випускників ліцею №1. У коментарях до цього ролика ми помітили і відверто проросійські наративи. Зокрема, в одному з таких повідомлень йшлося про таке: «Уже весь мир ненавидит Украину за фейки, за лож и за преступления. Все всшее командования Украини ликвидировано гиперзвуковими ракетами «Кинжал», «Украине осталось существоввать всего несколько месацев», «украинци расходний материал для англосаксов».

СПРОСТУВАННЯ

Російський наратив про те, що Україна нібито втрачає світову підтримку і поширює фейки, ми вже чуємо не вперше. Звісно, це відверта брехня і пропаганда. Поширюючи такі дезінформаційні повідомлення зокрема й за допомогою ботів у соцмережах, кремль намагається створити оманливе враження про те, що Україна втратила підтримку Європи та всього світу, хоча це не так. Згадаймо, як пропаганда кричала про те, що трагедія у Бучі – фейк і вигадки українців, мовляв, вбивства і катування місцевих мирних мешканців – постановка.  

Вигадки про те, що вище військове командування України ліквідоване – чергова брехня, аби залякати українців і створити панічні настрої. Адже пропаганда уже фантазувала про поранення Залужного, смерть Буданова та Зеленського. Усі ці наративи активно поширювали у зв’язку з контрнаступом ЗСУ, аби деморалізувати українців та українських військових, начебто «знищивши» своєрідних символів українського супротиву.

Наратив про те, що «українці – розхідний матеріал анлосаксів» покликаний дискредитувати міжнародних партнерів, створити враження, що наші партнери роблять для України недостатньо, аби розщепити населення зсередини, створити недовіру до НАТО і ЄС.

Також, проаналізувавши сторінку, з якої був написаний коментар, ми побачили, що автор закрив свій профіль і встановив спеціальну програму, яка забороняє робити скріншоти. Проте, місце проживання вказане – Севастополь, Калужська область.

Ще один із коментарів, які нам вдалося  зафіксувати, транслює наратив про те, що начебто ЗСУ вбиває мирних жителів, дітей. До тексту додали фото меморіалу «Алея янголів». Його відкрили 5 травня у 2015 році в Донецьку, а 2 червня 2017 року в композицію алеї додали пам'ятник дітям Донбасу.  Російська пропаганда використовує картинку для провокації та виклику українофобських настроїв. Окупаційна влада також включила до списку вбитих дітей з контрольованої Україною території.

Немає офіційного джерела, яке б вказало точну кількість дітей, які загинули під час бойових дій. За даними моніторингової місії ООН, у період з 14 квітня 2014 року по 30 квітня 2021 року було вбито 152 дитини. Згідно з даними ЮНІСЕФ, опублікованими в жовтні 2018 року, за час збройного конфлікту на сході України з 2014 року в результаті розриву мін на окупованій рф території окремих районів Донецької області України загинуло не менше 149 дітей. На самій меморіальній дошці вказано лише 66 дітей. У березні 2020 року зафіксовано, що окупаційна влада прибрала з плити імена 10 загиблих дітей для зачищення брехливої інформації.

Таким чином пропаганда виправдовує участь росії у війні і перекладає відповідальність за свої злочини. Поширюючи такі меседжі, російська пропаганда хоче створити для України образ держави-терориста, виправдовуючи примусову депортацію дітей до росії, начебто рятуючи їх від українських «нацистів».

Проаналізувавши сторінку, з якої був написаний коментар, ми побачили, що вона містить велику кількість антиукраїнських дописів, дезінформаційних повідомлень, які дискредитують Україну. А сам автор проживає у москві.

ВИСНОВОК

Російська пропаганда усіма методами намагається дискредитувати Україну. Проросійські коментатори, які поширюють відверто російські наративи і дезінформацію, навмисно її публікують під дописами, які мають багато переглядів і актуальність, і які перегляне чимала кількість людей. Сіючи паніку, пропаганда намагається розщепити українців з середини, деморалізувати, виправдати загарбницьку війну, які розпочала росія проти України.

Коментар