стрічка

Які фейки поширювали волинські телеграм-канали про Запорізьку АЕС

29 Червня 2023, 10:00
Фейки про Запорізьку АЕС ФАКТЧЕК 2928
Фейки про Запорізьку АЕС

На тлі можливої загрози теракту на Запорізькій АЕС волинські телеграм-канали поширювали  тривожні повідомлення про те, начебто вчені опублікували план дій та позначили міста, які постраждають, «створили» ботів, які будуть сповіщати про радіаційну загрозу усіх жителів міст та сіл, і нібито вже є карта, куди піде радіація.

Фактчекери проєкту «Брехунець» перевірили цю інформацію і виявилося, що усе це ФЕЙКИ!

ФЕЙК ПЕРШИЙ

«Терміново! 4 із 6 енергоблоків ЗАЕС заміновані вибухівкою!» 

СПРОСТУВАННЯ

Про те, що росіяни ймовірно готуються вчинити теракт на Запорізькій атомній станції, який може призвести до викиду радіації – ПРАВДА. Про це повідомив Володимир Зеленський, під час екстреного відеозвернення, 22 червня. Кирило Буданов раніше  заявляв, про те, що росіяни замінували охолоджувач на Запорізькій АЕС.  Але в офіційних джерелах ніде не озвучували інформації про замінування саме четвертого і шостого енергоблоків АЕС.

Наразі Запорізька атомна електростанція має шість реакторів, усі вони зупинені, жоден не працює в режимі генерації електроенергії. На першому, другому та четвертому росіяни розмістили військову техніку, зброю та боєприпаси. При цьому блок № 5 перебуває в режимі гарячого зупину, а блоки з першого по четвертий, а також шостий – у режимі холодного зупину. Саме режим холодного зупину мінімізує ризик техногенної катастрофи у разі влучання ракети чи іншої надзвичайної ситуації. 

ФЕЙК ДРУГИЙ

Дивіться карту, куди піде радіація та що діяти при такій ситуації.  Після тексту публікують перелік міст та областей з активним посиланням «дивитися загрозу». 

СПРОСТУВАННЯ

По-перше, невідомо хто малював карту «куди саме піде радіація». Чи справді людина, яка її створила, є експертом з мінування, знає якою буде кількість вибухівки, аби спрогнозувати масштаби поширення радіації?  Радіобіологиня Олена Паренюк зазначає, що варіантів розвитку подій безліч.

«Ви можете щоранку заходити на сайт windy.com та дивитись, чи станете ви сьогодні жертвою ядерної катастрофи. Але завтра напрямок вітру змінюється і ваші прогнози вже нічого не варті», – пояснює експертка.

По-друге, якщо припустити, що російські окупанти все-таки здійснять теракт на Запорізькій АЕС, унаслідок якого станеться викид радіації, то утворяться дві умовні зони забруднення: 30 кілометрів – можуть опинитися 146 населених пунктів (538 тисяч населення), серед них Енергодар, Велика Білозерка, Марганець, Нікополь. 100 кілометрів – можуть опинитися 736 населених пунктів (2,7 мільйона населення): сюди потрапляють, зокрема, Мелітополь і Запоріжжя.

ФЕЙК ТРЕТІЙ

Терміново було створено боти про сповіщення радіаційної загрози для кожного міста та села України. Кожен українець повинен увімкнути сповіщення у боті свого регіону, щоб вберегтися від небезпеки.

Для того, аби привернути більше уваги, додали відео з коментарем Олексія Данілова секретаря РНБО, у якому він розповідає, що радіаційна загроза стосовно Запорізької атомної станції існує. Проте інформації про створення ботів він там не озвучує.

СПРОСТУВАННЯ

У жодному із офіційних джерел інформації не повідомлялося про те, що були створені боти для того, аби сповіщати конкретний регіон про радіаційну небезпеку. Перейшовши за зазначеним посиланням, потрібно підписатися на новий телеграм-канал. Після того, як адміни схвалили заявку на приєднання, заявленої інформації ми там просто не знайшли. Очевидно, що таким нечесним методом – хайпуючи на суспільно важливій темі, просто «набивають» підписників і розкручують сітку телеграм-каналів.

ВИСНОВОК

Той факт, що росіяни ймовірно готуються вчинити теракт на Запорізькій атомній станції, який може призвести до викиду радіації – ПРАВДА. Цим і скористалися телеграм-канали. Повідомлення про «затверджений список міст», ботів, які будуть сповіщати про радіаційну загрозу кожне місто і село не відповідають дійсності, а поширюються заради того, аби розкрутити нові телеграм-канали та набрати нових підписників таким нечесним методом.

Читайте також:  Як поширення фейкових фото з підтопленої Херсонщини допомагає ворогу

Коментар
22/02/2024 Четвер
22.02.2024