стрічка

На Волині поширили фейк про те, що Нацбанк збиратиме дані про всі карткові платежі українців

05 Червня 2023, 14:20
На Волині поширили фейк про те, що Нацбанк збиратиме дані про всі карткові платежі українців ФАКТЧЕК 1894
На Волині поширили фейк про те, що Нацбанк збиратиме дані про всі карткові платежі українців

На Волині у соцмережах поширюють повідомлення про те, що начебто Національний банк України збиратиме дані про всі карткові платежі українців.

Фактчекери проєкту «Брехунець» перевірили цю інформацію і виявилося, що це ФЕЙК!

ФЕЙК

«Банки щотижня звітуватимуть про всі карткові платежі українців незалежно від їхньої суми. З 5 червня дані передаватимуть НБУ за трьома видами карткових операцій:

  • P2P-перекази (коли фізособи перекидають гроші один одному).
  • Поповнення/зняття готівки з карткових рахунків у касах або банкоматах.
  • Оплати в інтернеті».

СПРОСТУВАННЯ

Спростували фейкове повідомлення у Національному банку України, пояснивши, що надіслали банкам лист-нагадування № 25-0005/38228, мета якого – звернути увагу на необхідність своєчасного і коректного надання інформації згідно з вимогами, визначеними в попередніх листах. Саме цей уточнюючий лист Національного банку оприлюднив підсанкційний проросійський ресурс «Страна.юа» з провокаційно недостовірною його інтерпретацією.

«Інформація про те, що Національний банк України збиратиме дані про всі платежі фізичних осіб, не відповідає дійсності. У листі НБУ (№ 25-0005/38228), який викликав резонанс у ЗМІ, не йдеться про фізичних осіб. Запитувані дані не передбачають збору інформації, персональних даних фізичних осіб.

Національний банк з метою посилення нагляду з грудня 2022 року на періодичній основі отримує узагальнену інформацію від банків-еквайрів виключно щодо суб’єктів господарської діяльності, надавачів платіжних послуг – юридичних осіб, які користуються послугами банків з електронної комерції. Національний банк використовує зазначену інформацію виключно в наглядових цілях з метою посилення контролю за дотриманням банками вимог законодавства України», – зазначили у НБУ.

Також там додали, що аналіз такої узагальненої інформації дав змогу Національному банку виявити проблематику використання послуг банків, у тому числі електронної комерції, з метою обслуговування тіньового ринку, зокрема обслуговування діяльності нелегального грального бізнесу.

Наразі Національний банк продовжує здійснення перевірок низки банків та небанківських фінансових установ, діяльність яких може містити ознаки порушення законодавства України у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та у сфері платіжного законодавства.

Зазначені дії, за оцінками Міністерства фінансів України, сприяли значному збільшенню податкових надходжень до бюджету. Так, за перші п’ять місяців 2023 року було перераховано до бюджету за організацію азартних ігор два мільярди 378 мільйонів гривень, водночас за весь 2022 рік – лише 731 мільйон гривень (з яких 220 мільйонів гривень надійшли у грудні – тобто з моменту початку посиленого нагляду з боку НБУ), а за 2021 рік – лише 205 мільйонів гривень.

ВИСНОВОК

Повідомлення про те, що Національний банк України збиратиме дані про всі платежі фізичних осіб, не відповідає дійсності. Це ФЕЙК!

 

Коментар