стрічка

Без примусу й поступово: як відбуватиметься календарна реформа в ПЦУ

24 Травня 2023, 14:10
Без примусу й поступово: як відбуватиметься календарна реформа в ПЦУ 1806
Без примусу й поступово: як відбуватиметься календарна реформа в ПЦУ

Під час Архієрейського Собору ПЦУ під головуванням Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія затвердили Постанову про календарне питання, в якій визначили перехід на новоюліанський календар з 1 вересня цього року. 

Таке рішення ухвалили у середу, 24 травня. Про це повідомили на офіційній фейсбук-сторінці Православної церкви України.

За парафіями та монастирями, які цього бажають, зберегли право використовувати старий календар.

«Це рішення, на яке чекає від нас і більшість вірних нашої Церкви, і більшість українського суспільства. Це рішення не просте, ми йшли до нього тривалий час, поступово, крок за кроком, і робимо його зважено. Але воно так само необхідне, як свого часу було необхідним рішення запровадити українську живу мову в богослужінні замість традиційної слов’янської, запровадити автокефальний устрій життя Церкви замість багатосотлітньої підлеглості. Не всі сприйняли ці рішення, не всі їх підтримали – але вони були вірними та життєво необхідними. Так само вірним і життєво необхідним для нас є рішення про перехід на оновлений календар, який є більш точним астрономічно та церковно прийнятим, зі збереженням традиційної пасхалії», – зазначив Митрополит Епіфаній, коментуючи історичне рішення Собору.

Загальне вживання новоюліанського календаря, після затвердження цього рішення Помісним Собором, що скликається на 27 липня, запровадять з 1 вересня цього року, коли розпочинається новий церковний рік.

Водночас парафії і монастирі, які бажають дотримуватися старого календаря, матимуть цю можливість – календарна реформа відбудеться без примусу, поступово і усвідомлено.

Питання календарної реформи давно дискутується і в суспільстві, і в Церкві. 

«Ми бачимо, що з року в рік все більшим стає число прихильників переходу на оновлений, сучасний календар, яким вже давно користуються більшість Помісних Православних Церков. З новою силою це питання постало внаслідок російської агресії. Нині юліанський календар сприймається як пов'язаний з російською церковною культурою. Адже сучасним (новоюліанським) календарем користуються ті Церкви, які підтримують нашу Помісну Церкву, натомість опоненти і, в першу чергу, РПЦ – дотримуються старого календаря (юліанського).

Тож прагнення збереження і утвердження своєї, української, духовної ідентичності, захист від агресії «русского міра», вимагають від нас назрілого рішення – долучитися до більшості Помісних Православних Церков і запровадити у вжиток новоюліанський календар», – йдеться у повідомленні.

 

Коментар
20/07/2024 П'ятниця
19.07.2024