стрічка

У Facebook тиражують проплачену дезу про повістки та «нестерпне життя в Україні»

13 Травня 2023, 19:51
У Facebook тиражують проплачену дезу про повістки та «нестерпне життя в Україні» ФАКТЧЕК 839
У Facebook тиражують проплачену дезу про повістки та «нестерпне життя в Україні»

Антиукраїнська реклама протягом останніх днів заполонила простори Facebook. Мережею поширюють дезінформацію, яка має відверто російський «слід».

У першому матеріалі фактчекери проєкту «Без брехні» вже спростовували вкиди, які стосуються контрнаступу України, постачання нам боєприпасів союзниками, підтримки у Європі і США. У цій статті ми спростовуємо ще два найпоширеніші меседжі, які таргетують на українську аудиторію Facebook.

ПРОПАГАНДА

МЕСЕДЖ 1. «ЖИТТЯ В УКРАЇНІ СТАЛО НЕСТЕРПНИМ. КОМУНАЛКА РОСТЕ НА ОЧАХ. ГРОШЕЙ НЕ ВИСТАЧАЄ НІ НА ЩО».

Значна частина проплаченої дезінформації стосується питання, яке хвилює багатьох українців – якість життя, ціна «комуналки» тощо. Найчастіше, як ми помітили, на рекламу запускають картинку з похмурим сюжетом і коротким меседжем: «Життя в Україні стало нестерпним». Це роблять масово із новостворених профілів.

Появу подібних повідомлень можна пояснити тим, що за допомогою таких емоційних вкидів пропагандисти намагаються розхитати Україну зсередини, викликати недовіру до влади і переконати, що через війну ми стали жити погано, а далі – буде ще гірше. Але те, що в цьому винна росія – залишається за лаштунками. У погіршенні ситуації, мовляв, винна українська влада, натякає реклама.

Щодо реальних фактів про реальну економічну ситуацію в Україні. Станом на березень цього року, за словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, потреби нашої держави на відбудову становлять до 411 мільярдів доларів. І це не враховуючи втрати інфраструктури, житла та бізнесу на окупованих територіях.

Розмінування України, за оцінкою Світового банку, обійдеться Україні у 37,4 мільярда доларів.

За даними Київської школи економіки, за рік з початку повномасштабного російського військового вторгнення загальна сума прямих задокументованих збитків житловій та нежитловій нерухомості, та іншій інфраструктурі склала понад 143,8 мільярда доларів. І це все через те, що в Україну вирішив прийти «русскій мір».

Але не зважаючи на все вищевказане, є і кілька оптимістичних моментів. Відповідно до даних НБУ, за підсумками першого півріччя 2023 року в Україні очікують стрімке зниження інфляції – до 14,8%. Це зумовлено впливом жорстких монетарних умов, зниження світової інфляції тощо. За прогнозами Нацбанку, наступного року інфляція сповільниться до 9,6%, а в 2025 році – до 6%.

Важливо зазначити і те, що станом на 1 травня 2023 року міжнародні резерви України становили $35,9 млрд. Такий обсяг резервів, за даними НБУ, є рекордним за останні 11 років. У квітні резерви зросли на 13% в тому числі й завдяки надходженням від міжнародних партнерів.

У лютому цього року Шмигаль повідомляв про те, що США взяли на себе зобов’язання до вересня надати Україні понад 10 мільярдів доларів бюджетної підтримки. Окрім цього, США виділили 1,5 млрд доларів на швидке відновлення України.

Ще 1,5 мільярда євро у квітні виділив Європейський Союз у рамках макрофінансової допомоги.

Також у травні повідомлялося, що Україна отримала на пільгових умовах понад 189 мільйонів євро від Світового банку. Ці кошти дадуть змогу відшкодувати першочергові соціальні видатки держбюджету, зокрема, фінансування оплати праці працівників бюджетної сфери.

Отже, не зважаючи на те, що Україна знаходиться у стані війни, відвойовує свої території і несе втрати, міжнародні партнери продовжують надавати нам фінансову допомогу для стабілізації економіки, підтримці соціальних виплат на належному рівні, приборкання інфляційних процесів.

МЕСЕДЖ 2. «СПІВРОБІТНИКИ ВІЙСЬККОМАТІВ МОЖУТЬ ВРУЧАТИ ПОВІСТКИ РОДИЧАМ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНИХ ЧОЛОВІКІВ».

Серед інших проплачених меседжів тиражують і повідомлення про те, що в Україні спостерігається посилення мобілізаційних заходів. І що повістки нібито законно вручати родичам військовозобов’язаних чоловіків. Посилаються фейкороби на так званих «експертів».

Очевидно, дезінформатори «надихнулися» змінами, які Уряд вніс до положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою КМУ №154 від 23 лютого 2022 року.

Зокрема, абзац 11 пункту 9 тепер викладено в такій редакції: «Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки «здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов’язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку)».

Отже, повістки через родичів вручати не можна. Це не передбачається ні жодним законом, ні нормативно-правовим актом. У змінах вирішили питання тільки про те, що військкомати можуть оповіщувати та призивати військовозобов’язаних незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Нагадуємо, повістка – це документ, який виписують на ім’я конкретної людини. Її повинні вручати лише особисто, а призовник – підписати її, або відмовитись від отримання.

ВИСНОВОК

Рекламні меседжі, що безкарно поширюються у мережі Фейсбук, мають проросійське коріння.

Проплачені вкиди педалюють соціально болючі питання – мобілізації, рівня життя в Україні. Проте, у всіх темах «автори» вдаються або до відвертої брехні, або до маніпуляцій.

 

Коментар
13/07/2024 Субота
13.07.2024