стрічка

Фейки про виплати українцям від іноземних фондів та «захмарну» зарплату нардепів

08 Травня 2023, 16:55
Фейки про виплати українцям від іноземних фондів та «захмарну» зарплату нардепів 850
Фейки про виплати українцям від іноземних фондів та «захмарну» зарплату нардепів
«Нардепи збільшили собі зарплату до 230 тисяч гривень – підпиши петицію проти», «Кожен українець може отримати допомогу, якщо має хоч одну дитину», «Всі без виключення українці можуть отримати компенсацію за комуналку» – відео подібного змісту останніми днями просто «підривають» мережу Тік Ток. 
 
Що з ними не так, пояснили у матеріалі «Без Брехні».
 
Зауважимо, що всі ролики змонтовані на один манер – відео для привертання уваги, на якому зображені чи то військові, чи Володимир Зеленський, ненав’язлива музика та короткі фрази на весь екран...
 
МЕСЕДЖ 1. 
 
Користувач із ніком vojaka_ua заявляє про те, що Верховна Рада збільшила собі заробітну плату до 230 тисяч гривень. Пропонує підписати петицію щодо скасування цього закону. Зазначає, що посилання на ініціативу знаходиться в описі профілю. Текст накладений на відео із сесійної зали парламенту. 
 
«Одні воюють, а інші крадуть», – обурюється тіктокер.
ФЕЙК
 
По-перше, автор не наводить жодної інформації, яка б аргументувала його заяву: ані посилання на закон, ані його номер. Не вказує й те, коли саме парламентарі проголосували за цей документ та чи підписав його вже президент.
 
Сам допис містить надто багато агресивних смайлів – явно автор розраховував на те, щоб викликати негативні емоції в користувачів до влади.
 
До того ж слова «гривень» та «воюють» написані з помилками – автори експертних пабліків стежать за цим. Ну а перейшовши на профіль автора відео, ніякого посилання на петицію про скасування захмарних зарплат нардепам не знаходимо. Там лише лінки на закритий телеграм-канал, назва якого прописана російською мовою «Украина Online».
 
На сайті Верховної Ради не міститься жодного документа, яким би народні депутати України збільшили собі зарплати до 230 тисяч гривень. Публікацій у ЗМІ на цю тему також нема. 
 
МЕСЕДЖ 2. 
 
«З 1.05.2023 – нова виплата українцям, що мають хоч одну дитину». Про це твердять у блозі UaOnlіі01. Начебто, допомогу для батьків надає британський фонд у розмірі 6500 гривень на кожну дитину. Втім, щоб отримати інструкцію для отримання коштів, слід перейти до того самого телеграм-каналу, що й у попередньому меседжі. 
 
ФЕЙК
 
Найперше, що привертає увагу, яскраві кольори, багато смайликів і помилок у тексті. Також незрозумілим є те, навіщо автори наклали текст на фотографію Зеленського, якщо кошти мають бути від іноземного донора?
 
Незрозумілим є й те, який саме фонд виплачує допомогу, чи є якісь інші умови отримання допомоги, окрім просто наявність дітей. Перейшовши у телеграм-канал, де, якщо вірити опису, мала б бути ця інформація, знаходимо там купу різних повідомлень, втім про виплати – ні слова.
 
Нічого про виплати від британців українським батькам не знають й офіційні джерела інформації. Повідомлення про цю допомогу не вдалося знайти ані на ресурсах центральної влади, ані на сайтах місцевих адміністрацій в областях.
 
МЕСЕДЖ 3. 
 
Автори цього повідомлення стверджують, що з 1 травня виплати для кожної української сім’ї вводить вже держава. Отримати можна від 3400 до 7400 гривень. Для з’ясування деталей, знову ж таки, просять перейти на канал у телеграмі.
 
ФЕЙК
 
Очікувано, на офіційних сайтах влади чи в застосунку «Дія», де зазвичай можна подати заявку на ту чи іншу державну допомогу, немає жодного слова про виплату для українських сімей, яку впровадили з 1 травня.
 
Перейшовши ж на пропонований телеграм-канал, знову ж таки потрапляємо на новинний ресурс. Знову закритий, втім цього разу паблік називається «Pentagon/Новини».
 
ВИСНОВОК
 
Як бачимо, ані держава, ані закордонні фонди не здійснюють українцям жодних грошових виплат, про які розповідають у Тік-Ток-відео. Все це – ФЕЙКИ.
 
Попри те, що тема спекуляції на грошах, здавалося б, «заїжджена», знаходяться люди, які таки ведуться на це. Натомість адміністратори сумнівних пабліків просто користуються цим, щоб збільшити кількість підписників, а також посіяти недовіру українців до місцевої влади.
 
Матеріал підготовлено ресурсом «Брехунець» в рамках ініціативи Мережа проєктів з протидії дезінформації
Коментар
25/09/2023 Понеділок
25.09.2023
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром