стрічка

Групи з пошуку українських військових: про що у них пишуть

17 Лютого 2023, 22:05
Групи з пошуку українських військових: про що у них пишуть ФАКТЧЕК 4321
Групи з пошуку українських військових: про що у них пишуть

Під час моніторингу волинського сегменту Facebook фактчекери проекту «Брехунець» часто натрапляють на дописи з різноманітних груп з пошуку зниклих українських військовослужбовців.

Однією з найбільших є сторінка «Молитва». Вона налічує більше 175 тисячі вподобань і керує ще 6 групами, де публікують схожі повідомлення.

Про що пишуть в таких групах, якими постами «розганяють» інтерес читачів та якою є їхня мета, досліджували наші фактчекери.

На сторінці «Молитва» публікують пости, у яких пишуть про зниклих українських військових, додають фото і коротенький опис із зазначенням ім’я, прізвища, року народження, дати та місця, де людина виходила востаннє на зв'язок. У повідомленнях просять допомогти у пошуку, надати будь-яку інформацію.

На цій сторінці також публікують й інформацію про загиблих українських військових і тих, які знаходяться у полоні.

Такі дописи збирають сотні коментарів на кшталт: «Спаси, сохрани і помилуй», «Боже, допоможи воїну повернутися додому», «Спаси, Боже».  А також тисячі поширень у Facebook.

Цікавим є той факт, що люди, які пишуть практично однотипні коментарі, часто мають у своїх профілях одне-два фото і репостять інформацію про пошук зниклих українських військових як з сторінки «Молитва», так і з інших подібних груп. Профілі часто заблоковані, а їх фото містять елементи патріотичної символіки.

Деякі з активних коментаторів не мають власного фото, а картинку з зображенням квітів, дерев, або інших зображень. Усе, що тільки завгодно, але не обличчя. Що може свідчити про те, що можливо акаунти можуть бути ботами.

Вищезгадана сторінка керує ще 6 групами: «Пошук зниклих» (1,4 тисячі учасників), «Пошук людей/Поиск людей (711 учасників), «Україна сьогодні» (1,3 тисячі учасників), «Доброго вечора ми з України» (3,7 тисячі учасників), «Пошук людей під час війни» (267 учасників), «Сильная Украина» (444 учасники). 

У всіх цих групах також активно розміщують пости про пошук українських військових з їхніми фото, прізвищем та ім’ям, інформацією, коли і де захисник востаннє виходив на зв'язок. Складно в це повірити, але також там періодично просять знайти і тіла загиблих. Мовляв, побратими відправили тіло «швидкою», яка по дорозі зникла.

Цікавим є і той факт, що окрім  пошукових дописів у групах публікують і патріотичні картинки, на яких зображена національна символіка, президент Володимир Зеленський, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Таким чином адміни збирають сотні «лайків» та коментарів, чим збільшують видимість сторінки.

Також у групах розміщують картинки, де просять помолитися за Соледар:  «За наших воїнів, їм зараз дуже важко та гаряче».

Журналісти з фактчекерського проєкту «Нота Єнота» дослідили, що усі названі групи мають низку модераторів з Вірменії, Індії, Індонезії, В’єтнаму. А найбільшої за чисельністю сторінкою «Молитва» керують три адміністратори з Вірменії.  У «Нота Єнота» кажуть, що групи такого типу створюються, аби збирати інформацію про українських військових. Адже у постах вказують місце, де зник військовий, коли востаннє виходив на зв'язок, публікують і номери телефонів рідних.

У Офісі Уповноваженого зі зниклих безвісти наголошують: родичі повинні дотримуватися правил інформаційної безпеки в інтернеті. Інакше можна нашкодити процесу пошуку та навіть життю їхніх рідних. Нагадують і про три вимоги інформаційної гігієни:

1. Не передавати власникам/користувачам пабліків, телеграм-каналів чи груп паспортні й особисті дані про себе чи зниклого родича.

2. Довіряти лише офіційним пошуковцям, а саме: Офісу Уповноваженого зі зниклих безвісти, Національному інформаційному бюро, СБУ, Координаційному штабу з поводження з полоненими.

3. Якщо випадково побачили на фото чи відео у пабліку (навіть ворожому) рідну людину, зробіть скріншот, стоп-кадр, запишіть дату і час допису, випуску новин. Усе це допоможе професійному пошуку й може бути доказом у такій роботі.

ВИСНОВОК

Ми припускаємо, що мережа груп з пошуку зниклих українських військовослужбовців має на меті збір інформації про наших захисників. Оскільки у цих групах чимало коментарів на релігійну тематику, то таким чином залучають чутливу аудиторію, підсилюючи емоції патріотичними картинками.

У Офісі Уповноваженого зі зниклих безвісти зазначають, що публічність у мережі заважає й ускладнює процес пошуку людини. І наголошують, що якщо втрачається  зв’язок із близькою людиною, можна звернутися на  гарячу лінію: 0 800 339 247 або ж написати у WhatsApp/Viber/Telegram на номер: (095) 896-04-21. Також можна повідомити про зниклого особисто Уповноваженому за телефоном: (099) 792-01-26.

Читайте також: Навала фейкових військових у тік-ток: як вберегтися від пропаганди

Коментар
21/04/2024 Субота
20.04.2024