стрічка

Неправда роспропаганди про те, що драмтеатр у Маріуполі «підірвали зсередини»

25 Липня 2022, 21:46
Неправда роспропаганди про те, що драмтеатр у Маріуполі «підірвали зсередини» ФАКТЧЕК 3571
Неправда роспропаганди про те, що драмтеатр у Маріуполі «підірвали зсередини»

Героїчна оборона Маріуполя тривала від початку війни 24 лютого і до 20 травня. Відтоді місто перебуває в окупації. І під час боїв і вже після, російська пропаганди не перестає плодити фейки про героїчне місто, його оборонців та мешканців. Найсвіжіший з них про те, що нібито «азовці підірвали драмтеатр у Маріуполі» і він не був зруйнований російським бомбардуванням надважкими бомбами.

19 липня російське видання «Известия» написало про те, що «керівник слідчого управління генпрокуратури так званого днр олексій куцурубенко повідомив, що слідство дійшло висновку, що вибух у приміщенні драмтеатру у Маріуполі стався всередині»

Буцімто «матеріали кримінальної справи, свідчення очевидців, проведені експертизи та дослідження», вказують на те, що «вибух стався всередині приміщення театру». А під час розбору завалів «не було знайдено жодного елемента авіабомби чи інших боєприпасів». За словами Куцурубенка, у приміщенні театру «могли детонувати ящики, які за кілька днів до вибуху занесли люди у військовій формі». А всі заяви Києва та Європи про авіаудар росіян – брехня. Проте, саме це і є чергова брехня росіян. Фактчекери проєкту «Без Брехні» пояснюють детально.

НЕПРАВДА / ПРОПАГАНДА

По-перше, якщо уважно переглянути відео пропагандистів, то видно, що на площі перед театром – чистота і порядок. Але одразу після вибуху все виглядало зовсім інакше. 

У міськраді Маріуполя повідомили, що від удару було зруйновано центральну частину будівлі, уламками завалено вхід у бомбосховище. Територія біля драмтеатру була всипана уламками та рештками будівлі. 

Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко у фейсбуці написав, що наслідки удару свідчать, що на театр скинули 1000-кілограмову авіабомбу. 

Супутникові знімки компанії Maxar Technologies підтверджують, що удар по театру в Маріуполі завдали з повітря. На світлині добре видно, що у будівлю театру «прилетіло» щось надпотужне саме зверху. 

Такий самий висновок можна зробити, якщо порівняти між собою супутникові зображення Донецького академічного обласного драматичного театру в Маріуполі, зроблені 14 березня 2022 року та 29 березня після бомбардування.

Нині ж Маріуполь під окупацією. Відтак окупанти зачистили територію біля драмтеатру і отримали «картинку», якою вперто всіх переконують, що ніякого авіаудару не було, а вибух був зсередини приміщення. І спровокували цей вибух азовці, «підірвавши заміноване ними приміщення драмтеатру».

А ще рашисти виправдовуються, що якби вони дійсно скинули на драмтеатр надпотужну бомбу, то не допомогло б жодне укриття – на місці б залишилася величезна вирва.

Власне вирва й залишилася і її дуже добре видно на відео, яке опублікував Український кризовий медіацентр. 

Витримало й укриття, про що у своєму дописі 17 березня повідомив бізнесмен Сергій Тарута. 

Щодо, нібито, свідчень «маріупольців», що приміщення театру було підірване самими націоналістами, то віри їм немає. Чого варте одне сумнівне відео, яке «віруситься» переважно на російських сайтах. У відео одна й та сама молода жінка, якій вдалося «вирватися з міста».

Командир полку «Азов», Герой України Денис Прокопенко (позивний Редіс) в інтерв'ю Дмитрові Гордону назвав «повним абсурдом» інформацію окупантів, що удару по Донецькому академічному обласному драматичному театру в Маріуполі завдали українські військовослужбовці. 

Азовець наголосив, що це брехня та провокація, бо на тому напрямку українська авіація не працювала. За його словами, у день, коли завдали авіаудару по театру, полк «Азов» узагалі був не в цьому районі, вони ще утримували західну та північну околиці міста. Драмтеатр тоді був глибоким тилом.

По-друге: висновки пропагандистів про те, що на момент вибуху у драмтеатрі не було цивільних – теж чиста НЕПРАВДА. 

Під час російського авіаудару по драматичному театру в Маріуполі 16 березня постраждали близько 600 цивільних людей. Таких висновків дійшли журналісти авторитетного інформаційного агенства Associated Press

Голова Донецької ОВА Павло Кириленко також підтвердив інформацію, що на момент авіаудару у приміщеннях драмтеатру перебували сотні цивільних – вагітних і жінок з дітьми до 3 років. Командир «Азову» також підтвердив, що у драмтеатрі ховалися мирні жителі. Крім того, біля театру збиралися охочі евакуюватися. За його словами, у день авіаудару по театру там було приблизно 800 людей.

По-третє: окупанти брешуть про кількість загиблих та тих, хто залишився під завалами після авіанальоту на драмтеатр.

Якщо українська сторона повідомляла про 300 загиблих і про приблизно 500 осіб, яких вдалося евакуювати з-під завалів (хоча до кінця їх не розібрали), то той самий куцурубенко заявляє що «інформація про загибель 300 чоловік в драмтеатрі – фейк, знайдені останки 14 загиблих». http://surl.li/cnflu

Натомість розслідування AP відтворило події, що відбувалися в театрі того дня зі слів 23-х маріупольців, які вижили під час бомбардування, зі слів рятувальників та тих, хто раніше переховувався у театрі. 

Також розслідувачі створили 3D-модель будівлі на основі двох комплектів планів приміщення театру, свідчень очевидців, фотографій і відео, зроблених всередині. 

Розслідування AP спростувало заяви росії про те, що театр був зруйнований українськими військовими або слугував українською військовою базою. Жоден зі свідків не бачив українських військових, які діяли всередині будівлі.

ВИСНОВОК

Російські пропагандисти не втомлюються продукувати фейки. Як для свого внутрішнього «споживання» так і для того, щоб вкотре спробувати переконати світ, що російські «воїни-визволителі» не здатні чинити такі страшні злодіяння.

Бомбардування Донецького академічного обласного драматичного театру в Маріуполі – доконаний факт, який зафіксували міжнародні організації, розслідувачі, якому є велика кількість свідків.

 Читайте також: Як рашистська пропаганда «готувала» хімічну атаку по Маріуполю

 

 

Коментар