стрічка

На Волині поширили відеофейк із Зеленським, який обіцяє «грошову допомогу» від ЄС

11 Липня 2022, 15:30
Відеофейк із Зеленським, який обіцяє «грошову допомогу» від ЄС 3654
Відеофейк із Зеленським, який обіцяє «грошову допомогу» від ЄС

У волинському сегменті Facebook набуває популярності відео з президентом України Володимиром Зеленським, який начебто розповідає про грошову допомогу «всім українцям від ЄС».

Фактчекери проєкту «Брехунець» перевірили ролик і з’ясували, що це відеофейк, змонтований зі старого звернення Володимира Зеленського, яке він зробив ще 24 листопада 2020 року.

ФЕЙК

Відео поширюють з таким меседжем: «Українці отримають грошову допомогу від країн ЄС. Термiнова перевiрка карток для отримання. Повернемо ПДВ за останнi 3 роки згiдно постанові 28/9329к».

На відео президент Зеленський говорить про «три прості кроки»: потрібно кудись «зайти», «ввести короткі дані і номер банківської картки». Далі – перевірка даних, і «8 тисяч гривень приходять вам на картку».

Скріншот із фейкового відео

СПРОСТУВАННЯ

На Facebook-просторі останнім часом побільшало шахрайського контенту про виплату грошей українцям. Фактчекери «Брехунця» уже не вперше спростовують подібні шахрайські фейки. 

Ми уже розповідали про фейк про виплати грошей всім українцям від ООНробили підбірки шахрайських схем, спростовували брехливе повідомлення про компенсацію ПДВ та фейкове повідомлення про соціальні виплати всім громадянам України за підтримки країн Євросоюзу. Тепер користувачів соцмережі хочуть заманити «виплатами від ЄС».

Неозброєним оком можна побачити, що 14-секундне відео насправді змонтоване зі шматків іншого ролика і тут відсутні деякі дані. Ми знайшли першоджерело: відеозвернення про 8 тисяч гривень допомоги Зеленський справді записував, проте це було 24 листопада 2020 року. І тоді президент анонсував допомогу ФОПам та найманим працівникам, які втратили роботу через карантинні обмеження.

В оригіналі (з 2:29 хвилини на відео) Володимир Зеленський каже: «Якщо ви ФОП і змушені закрити свою кав’ярню, або найманий працівник і вас звільняють, бо кав’ярня, де ви працювали, на жаль, закривається, ви зможете отримати допомогу в розмірі 8 тисяч гривень».

Далі президент пояснює, як отримати допомогу: «Зайти в додаток «Дія», ввести короткі дані і номер банківської картки. Далі – перевірка даних і максимум через декілька днів 8 тисяч гривень приходять вам на картку».

Тож ми бачимо, що творці фейкового відео про «допомогу українцям від ЄС» затерли інформацію про додаток «Дія». Та змонтували все так, щоб всі «кроки», які потрібно виконати, виглядали дуже простими і легкими до виконання.

Скріншот із фейкового відео, яке створили шахраї

Скріншот із оригінального відео

Ріже слух і дещо змінений голос Зеленського. Очевидно, його спотворили спеціально, аби обманути соцмережу Facebook, яка зараз досить часто видаляє неправдивий контент та діпфейки.

Стосовно постанови 28/9329к, яку згадують в описі під відео, то її не існує. Це вигадка шахраїв, щоб створити оманливе враження, що звернення має юридичну силу. Цікаво, що номер цієї «постанови» згадують не вперше. Фейкороби не додавали собі клопоту і не вигадували щось нове. Детальніше про це ми писали за ПОСИЛАННЯМ.

Фейковий ролик має вже понад 29 тисяч переглядів та 121 коментар, серед яких чимало «щасливчиків» розповідають, які великі виплати вони начебто змогли отримати. Серед коментаторів трапляються користувачі з росії, які пишуть коментарі українською.

Відео запустили на рекламу зі сторінки «Допомога громадянам України», яка створена 11 липня 2022 року. На момент написання публікації вона має всього 5 вподобань. Скоріше за все, це сторінка-«одноразка», яку створили тільки з однією метою – поширити фейкове повідомлення на якомога більшу аудиторію, щоб виманювати гроші в українців.

Сторінка, з якої запустили шахрайську рекламу

Коментарі під відео, яке рекламують у Facebook, переважно неправдиві

Посилання веде на шахрайський сайт

Як показує практика, часто з подібними матеріалами поширюють посилання на сайт, де користувач отримує «грошову» допомогу або «виграш», але щоб отримати кошти, має оплатити так звану «комісію», або просто поділитись конфіденційними даними, які згодом крадуть шахраї.

У цьому випадку використали відео з президентом України Володимиром Зеленським, щоб підірвати до нього довіру народу. Тому що ніяких виплат у результаті людина не отримає.

ВИСНОВОК

Відеоповідомлення про те, що українці зможуть отримати грошову допомогу від країн ЄС згiдно постановою 28/9329к – ФЕЙК.

Фейкороби змонтували відеофейк зі старого звернення президента Зеленського, щоб привернути увагу більшої кількості довірливих українців та видурити в них гроші або вкрасти особисті дані.

***

 

Ця публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу. Співпраця автора з Представництвом Євросоюзу в Україні будується на невтручанні в редакційну політику мережі Район.in.ua. Теми, формат, героїв обирає редакція і не погоджує з міжнародними партнерами. Всі матеріали, створені в межах такої співпраці, мають відповідне маркування, а окремі думки, висловлені в матеріалах, їх зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображають погляди Європейського Союзу та його інституцій.

 

Коментар
06/12/2023 Вівторок
05.12.2023