стрічка

Телеграм-деза на Волині та Рівненщині за минулий тиждень

11 Травня 2022, 14:00
Телеграм-деза на Волині та Рівненщині за минулий тиждень 1752
Телеграм-деза на Волині та Рівненщині за минулий тиждень

Упродовж минулого тижня «Брехунець» відслідковував повідомлення в інфопросторі Волині та Рівненщині від більше ніж 40 телеграм-каналів. Звісно, майже усі повідомлення стосувалися  теми війни українців з російськими окупантами. Під час моніторингу нам часто доводиться спостерігати як телеграм-канали поширюють практично однотипні повідомлення, які наганяють паніку і страх. Згодом виявляється, що вони не відповідають дійсності. 

До прикладу, під час повітряних тривог часто пишуть про вибухи в містах, а також не втрачає своєї актуальності тема можливого нападу з боку білорусі, а  8-9 травня весь телеграм ряснів повідомленнями про терористичні акти з боку рашистів і можливі ракетні удари по Волинській та Рівненській областях.

Деза про вибухи в Ковелі

На минулому тижні чимало телеграм-каналів «розігнали» повідомлення про те, що в Ковелі начебто чули вибухи. Масові поширення розпочалися, коли повітряна тривога ще тривала, і продовжувались після її завершення. Однотипні повідомлення можна було побачити як у місцевих, так і у всеукраїнських телеграм-чатах.

Можливо, такий ажіотаж навколо волинського міста виник, тому що у той день у ЗМІ з’явилося повідомлення про можливі обстріли. Деякі з телеграм-каналів для привернення ще більшої уваги писали: «тільки сьогодні повідомляли про загрозу обстрілу», хтось писав: «уточнюємо, перевіряємо інформацію». Були й такі, що написали: «вибухи в Ковелі не підтвердилися», «в багатьох каналах поширюється фейк про вибухи на Волині – все тихо, нічого не відбувається». 

Ми припускаємо, що можливо, телеграм-канали поширювали такі повідомлення заради «хайпу», скориставшись моментом. Або ж це була спланована інформаційно-психологічна операція, яка мала на меті створити певні панічні настрої, відчуття страху і невпевненості серед волинян.

Тривожні попередження 8-9 травня

Досить тривожними для мешканців Львівщини і Волині були 8 і 9 травня. Напередодні усі інформаційні ресурси облетіло повідомлення про ймовірні провокації та обстріли з боку росії. А все тому, що міноборони рф оприлюднило повідомлення про те, що начебто українська влада 8 травня планує провокації з масовою загибеллю мирних громадян у західних районах України. Зрозуміло, що таке «попередження» викликало у волинян чимало переживань. У багатьох телеграм-чатах поширювали повідомлення про те, що росія готує ракетні удари по Волинській та Львівській областях, що рашисти заздалегідь готують алібі для обстрілів.

Насправді ж, ми спостерігали за тим, як діє російська пропаганда, яка поширювала чергову провокацію, аби залякати мешканців західних областей України.

Таке нагнітання і без того складної ситуації зробило свою справу – залякало чимало людей. Оскільки у тексті зазначалося, що «бити» будуть по місцях масових скупчень людей, то усі офіційні заходи скасували. Не працювало багато із закладів торгівлі, пояснюючи клієнтам, що турбуються про їхню безпеку. Мер міста Львова Андрій Садовий звернувся до містян із  закликом, щоб місцеві мешканці не довіряли москальським новинам. Також він заспокоїв, що з міста нікуди не треба їхати, а краще подбати про укриття на випадок тривоги.

Вранці 9 травня телеграм облетів «ранковий інсайд», у якому було сказано запастися продуктами на 24 години, бо очікується дуже багато ракетних ударів.

А в одному із місцевих луцьких телеграм-каналів адміни запитували в учасників, чи правда, що люди масово виїжджають з Луцька. Насправді такої інформації ніхто не озвучував, а в коментарях більшість учасників написали, що це не відповідає дійсності.

Провокативна реклама

Фактчекери проєкту «Брехунець» натрапили й на провокативну рекламу одного із телеграм-каналів. Картинка різко впала в око, бо на червоному фоні був надпис: «Волинська область під загрозою ракетних обстрілів». Такий допис набрав чимало обурливих коментарів, у яких користувачі нарікали на невдалий «маркетинговий хід» і писали, що вся Україна постійно під загрозою, а не тільки Волинь. Очевидно, що «33 канал», який рекламували, вирішив набрати користувачів за допомогою провокативного повідомлення, яке мало на меті швидкий перехід за вказаним посиланням на канал і підписку на його новини. Адже, щоб дізнатися подробиці, потрібно бути його учасником.

Про що ще писали

Під час моніторингу телеграм-каналів нам з певною періодичністю трапляються і повідомлення про білоруські війська, які рухаються неподалік кордону, який межує з Волинською і Рівненською областями. Часто ми бачимо зображення з частиною карти (приклад на фото нижче), звідки саме вони рухаються і куди. Інколи додається перелік техніки, можливі варіанти їхніх подальших дій.  

10 травня спостерігалися особливо панічні настрої у телеграм-каналах. Зокрема, поширювали повідомлення такого типу: «путін змушує лукашенка вдарити у напрямку Луцьк-Львів, щоб перерізати постачання зброї із Заходу, – заявив військовий експерт Олег Жданов».

Однак під час перевірки цієї інформації «Брехунець» з'ясував, що поки це тільки особиста думка військового експерта. Прямого прохання до лукашенка путін не озвучував. Але і пильність втрачати не варто – 9 травня самопроголошений президент Білорусі заявив, що в Україні, яка «чудом вижила», «нацизм знову підняв голову»

Траплялися на минулому тижні і різноманітні фейкові повідомлення, що стосуються виплат коштів від різних організацій і банків, зміну тарифів та пенсій. 

 

Коментар
Код блоку:
12/08/2022 П'ятниця
12.08.2022
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром