стрічка

Фотофейк про напис окупантів на руїнах у Бучі: «А кто разрешил вам красиво жить»

11 Квітня 2022, 11:58
Фотофейк про напис окупантів на руїнах у Бучі: «А кто разрешил вам красиво жить» ФАКТЧЕК 15631
Фотофейк про напис окупантів на руїнах у Бучі: «А кто разрешил вам красиво жить»

Починаючи з 7 квітня всіма можливими соцмережами розлетілося фото, начебто зроблене у звільненому від окупантів місті Буча. На світлині – зруйнована будівля, а на стіні напис російською: «А кто разрешил вам красиво жить».

Користувачі, шоковані звірствами окупантів на Київщині, почали репостити фото і емоційно висловлювати свою ненависть до загарбників. Однак, згодом з’ясувалося, що фотографія реальна, але зроблена в іншому місці і в інший час. Фейк. На ній – російські, а не українські «пейзажі», а фото має «родовід» з 2016 року.

ФОТОФЕЙК

Одне з перших джерел, яке поширило фото 7 квітня – Facebook-спільнота «Чернігівський кисіль». Група опублікувала скріншот допису одного з користувачів. Однак станом на 10 квітня оригінальний допис на сторінці автора відсутній. 

З «Чернігівського киселя» фейк репостнула понад тисяча людей і поширення тривають досі. Наступного дня, 8 квітня, о сьомій ранку вже оригінальну світлину опублікував у своєму Telegram-каналі радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко. 

За ним зображення поширив речник Одеської військової адміністрації Сергій Братчук. 

З’явилася світлина навіть на Facebook-сторінці інформаційного агентства АрміяInform і «висить» там досі. З цього всього зробило новину й видання «Сьогодні». 

Однак фактчекери та й інші уважні українці запідозрили у цій картинці, щось не те і перевірили, коли ж вона була створена. Виявилось, що фото зроблене в не в Україні, а в росії і вперше поширили його у 2016 році на сайті «шутки за 300». Принаймні, це фото видає Google за запитом «А кто разрешил вам красиво жить» і там є водяний знак сайту.

Ще одна деталь, яка вказує на фейковість фото – далеко не весняні пейзажі за руїнами. Там чітко видно зелень, яка у Бучі ще навіть не встигла з’явитися.

Як з’ясували фактчекери, у метаданих фотографії рік створення – 2018. Але очевидно, тоді з оригіналу обрізали значок сайту-першоджерела.

ВИСНОВКИ

Поява такого фотофейку – не випадкова, адже росія проводить компанію дискредитації проти України, про яку вже попереджали у Центрі протидії дезінформації при РНБО України. Окупантам не вдалося приховати свої звірства у Бучі і кремль намагається звинуватити в цьому Україну, показати українців агресивними і озлобленими «нацистами». 

Українцям влаштовують інформаційний терор фотофейками і інфовкидами, щоб спонукати писати тисячі гнівних коментарів з побажаннями смерті окупантам, аби дегуманізувати нас в очах цивілізованого світу. Тому вкотре нагадуємо – потрібно перевіряти інформацію на правдивість перш ніж поширювати. Особливо якщо вона викликає гнів і стосується війни.

Читайте також: «Бучанська різанина»: як росія прагне уникнути відповідальності

 

Матеріал підготовлено в рамках ініціативи «Мережа регіональних проєктів з протидії дезінформації» за підтримки National Endowment for Democracy (NED) при менторстві ресурсу «БезБрехні»

Коментар
Код блоку:
25/09/2022 Субота
24.09.2022
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром