Інформаційні вкиди у Telegram: про що писали 14-20 лютого
Упродовж минулого тижня команда проєкту «Брехунець» відстежувала повідомлення в інфопросторі Волині та Рівненщини від більше ніж 30 Telegram-каналів. Найчастіше маніпулювали фейковим нападом Росії на Україну, нагнітали тривогу переліком бомбосховищ.
Писали й про здорожчання та блокування мобільного зв’язку, зміни у соцвиплатах з першого березня 2022 року. Погрожували забороною виїзду за кордон.
Тривожне 16 лютого
День 16 лютого видався досить напруженим і бентежним в житті кожного українця. Адже британська розвідка оголосила саме цю дату днем нападу Росії на Україну. Повідомили й час – перша година ночі за британським часом і третя за київським. За інформацією розвідки, саме тоді мав відбутися «масовий ракетний удар за участі 200 тисяч військових». Звісно, очі людей в цей день були постійно прикуті до екранів телевізорів, моніторів комп’ютерів і телефонів. Кожен хотів дізнатися якнайбільше інформації. Цим і скористалися Telegram-канали, які масово поширювали маніпуляції та неправду про напад.
Навіть пропонували три варіанти розвитку «воєнних дій»:
- перший – Росія має намір захопити Лівобережжя, а далі рухатимуться в напрямку Дніпра. Одночасно війська мали вирушити з Криму і Донбасу;
- другий – десант висадиться з моря та повітря на узбережжі Чорного моря, біля Одеси для створення «коридору» суходолом до Молдови;
- третій – війська рухатимуться до Житомира та Києва та оточать їх. Вночі мав розпочатися артилерійський вогонь, включно із застосуванням ракет середньої дальності по критичній інфраструктурі ЗСУ.
Уявіть собі тривогу і переживання людини, яка прочитала ці повідомлення. Гіпотетичні сценарії окупації України стали провідними у повідомленнях телеграм-каналів за 15 і 16 лютого. Звісно, тема «гаряча» і переглядів чимало. А ще до меседжу прикріпляли зображення з картою України, де стрілками був позначений напрямок руху військ, матір з дитиною на руках, а на задньому фоні – танки та літаки.
У повідомленнях зазначали, що низка країн евакуює свої дипломатів та членів їхніх родин, вживали для привернення уваги заклики «термінова заява», «ВАЖЛИВО», «терміново».
Слід додати, що подібну інформацію розмістили деякі із всеукраїнських і волинських сайтів.
Українців випустять за кордон!
Також Telegram-сміттярки писали, що в разі загострення ситуації «українців не випустять за кордон». Перейшовши за посиланням та підписавшись на канал, можна було прочитати, кого ж саме не випустять: тих, хто має заборгованість у сплаті аліментів, податкові, або банківські борги. Слід зазначити, що ці обмеження з’явилися ще на початку лютого, коли вступили в дію зміни до Податкового Кодексу України.
У документі зазначені категорії громадян України, які можуть отримати заборону для перетину кордону. І нічого спільного з воєнними діями ці обмеження не мають. Кожен може перевірити інформацію про себе, переглянувши Єдиний реєстр боржників на сайті Міністерства юстиції.
Повідомлення про заборону виїзду частіше розміщували у Facebook-групах прикордонних районів, де люди часто їздять на заробітки до Польщі, Німеччини, Чехії, або просто часто перетинають кордон. Наприклад, у спільнотах «Мій Шацьк», або «Ковель Сьогодні».
Трохи інтерактиву, щоб не було сумно
За нашими спостереженнями, в стрічках повідомлень Telegram-каналів почали з’являтися «інтерактиви», які мають на меті заохотити підписників читати канал. До прикладу: «Вас згадав адміністратор і ви переможець! Заберіть свої 5500 грн», «перші 50, хто натисне, отримають безкоштовно VIP-канал».
Такі повідомлення з’являються не часто і не мають надто великої кількості переглядів. Конкретна сума виграшу і згадка конкретної людини – маніпуляція свідомістю користувача, яка створює враження, що про нього постійно пам’ятають. Такий інтерактив збільшує і кількість користувачів новоствореного телеграм-каналу, на який мають перейти «перші 50 щасливчиків».
Чим ще лякали
Telegram-канали не полишали теми війни й поширювали на минулому тижні багато повідомлень, аби не дозволити напрузі зникнути. Писали, де шукати бомбосховища, як діяти та куди ховатися у разі вторгнення Росії, про загострення на Донбасі та евакуацію населення. Не оминули увагою й обстріл дитячого садочка в Станиці-Луганській, звертаючи увагу, де на той момент були діти і які об’єкти потрапили під обстріл. В одній із груп навіть поширили відео, де було чути вибухи від обстрілів.
Відзначимо, що у волинському інфопросторі зменшилася кількість повідомлень від антивакцинаторів. Інколи траплявся «локдаун із завтрашнього дня», який довгий час був лідером серед поширених повідомлень від телеграм-каналів. Писали й про те, що «тисячу можна отримати на руки», що українцям заблокують сім-картки і вони залишаться без зв’язку.
Читайте також: Інформаційні вкиди у Telegram: як це працює на Волині та Рівненщині
***
Ця публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу. Співпраця автора з Представництвом Євросоюзу в Україні будується на невтручанні в редакційну політику мережі Район.in.ua. Теми, формат, героїв обирає редакція і не погоджує з міжнародними партнерами. Всі матеріали, створені в межах такої співпраці, мають відповідне маркування, а окремі думки, висловлені в матеріалах, їх зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображають погляди Європейського Союзу та його інституцій.