«Українці вирішили не платити за доставку газу»: чому ця маніпуляція може мати негативні наслідки
З 1 березня 2022 року українці начебто відмовляться від оплати за розподіл природного газу. Людям «допекло», що ані президент, ані Верховна Рада не хоче вирішувати проблеми народу й вони вирішили взяти це питання в свої руки!
Відео з таким змістом поширили у фейсбук-спільноті «Рівне». На ньому невідомий чоловік з емблемою громадської організації «Доста Україна» закликає масово відмовлятися людей від оплати за доставку блакитного палива.
Журналісти проєкту «Брехунець» перевірили заяву спікера та готові розповісти, чому це – маніпуляція.
МАНІПУЛЯЦІЯ
Під час своєї промови чоловік неодноразово наголошує на тому, що саме з 1 березня цього року українці вирішили не платити за доставку газу. Закликає людей написати свої розповіді про те, як вони вирішили відмовитися від оплати цієї послуги, аби якомога більше користувачів газових мереж дізналися про це.
Спікер каже, що оскільки в Україні – народовладдя, і люди «можуть вирішувати свої проблеми не лише через депутатів Верховної Ради, а й самостійно», тому й беруть владу у свої руки. На цей крок, начебто, людей штовхнула бездіяльність центральної влади.
Чоловік наголошує, що наразі газові мережі в Україні – не обліковані й на них немає правоустановчих документів.
Під час своєї промови «експерт» досить часто повторює, що з початком весни українці не платитимуть за доставку газу. Переконує, що наразі йдуть перемовини «з різними людьми та активістами», аби народ перестав сплачувати за цю послугу. Що це за люди та активісти, а також скільки конкретно людей перестали сплачувати рахунки за розподіл палива, хто вони – не зрозуміло.
СПРОСТУВАННЯ
Почнемо з того, що плата за розподіл (доставку) газу існувала завжди. Втім, раніше рахунок за спожитий газ та його транспортування приходив абонентам однією платіжкою. Наприкінці грудня 2019 року Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) схвалила зміни, які стосуються споживачів газу і відділила продаж газу від його розподілу. Відповідно, споживачі з січня 2020 року отримують два різні рахунки: оплата за газ одній компанії, а за його доставку – іншій. НКРЕКП з рахунків за газ вилучила плату за розподіл блакитного палива.
Щодо активістів, які вирішують скасувати плату за ту чи іншу комунальну послугу – це МАНІПУЛЯЦІЯ! Адже вони не мають законних повноважень скасовувати чи призначати ті чи інші платежі.
За доставку газу ж споживачі платять тому, що газорозподільна компанія, яка його постачає, має певні витрати на обслуговування мережі.
До слова, розподіл оплати за споживання та доставку газу здійснений на основі закону 2015 року «Про ринок природного газу» та Третього енергопакету Євросоюзу, який зобов’язалися реалізувати, приєднавшись до Енергетичного співтовариства.
Саме енергопакет ЄС не дозволяє, аби один власник володів і виробництвом енергоносіїв і транспортувальними мережами. Це дає змогу споживачам обирати самостійно постачальника палива, що, відповідно, спонукає постачальників створювати кращі умови для клієнтів.
Слід додати, що Україна – не єдина країна у світі, де абоненти сплачують за розподіл газу. Членами Енергетичного співтовариства також є Албанія, Боснія і Герцеговина, Косово, Північна Македонія, Грузія, Молдова, Чорногорія та Сербія та країни ЄС. На них, відповідно, також поширюються зобов’язання, встановлені директивами співтовариства – оплата за доставку газу. Подібні платіжки отримують й користувачі блакитного палива у деяких штатах Америки. Тому чоловік з відео МАНІПУЛЮЄ, коли стверджує, плата за доставку газу – результат бездіяльності української влади.
«Газова інфраструктура має постійно перебувати в робочому стані та підтримувати достатній тиск газу, щоб усі споживачі могли користуватись блакитним паливом в будь-якому обсязі в будь-який час. Підтримання належного тиску в газорозподільній системі пов’язане з постійними витратами. І це не тільки технологічний газ, а й поточні ремонти та заміна й осучаснення газового обладнання. Гроші, які споживач сплачує за послугу розподілу, спрямовують на ремонт, експлуатацію та діагностику газопроводів, роботу аварійно-диспетчерської служби, яка працює без вихідних 24 години на добу», – каже комерційний директор акціонерного товариства «Рівнегаз» Віктор Осницький.
Наприклад, газові мережі, які обслуговує АТ «Рівнегаз» мають різну форму власності – державна, комунальна і приватна. 70% газопроводів Рівненщини – на балансі Фонду держмайна України. Цей фонд уклав угоду на їх експлуатацію з Мінпаливенерго. Згідно з цією угодою, «Рівнегаз» відновлює і утримує ці газопроводи.
Що стосується газопроводів, які будувало населення за свої кошти, вони рахуються як комунальне майно, тому що вони передані від населення. Отже, можна зробити висновок, що твердження про необлікованість газових мереж в Україні – ФЕЙК!
«Конкретні люди звернулися до органів місцевого самоврядування, до сільських рад, які надали дозвіл на передачу на баланс того чи іншого відрізку газопроводу. Але ми ці газопроводи експлуатуємо, ми їх не продаємо», – додає Віктор Осницький.
Несплата послуги газопостачання призведе до погіршення стану газових мереж, відсутності можливості проводити діагностику їхнього стану та ремонтних робіт за потреби. Оплата цих робіт здійснюється за кошти, які споживач платить за послугу розподілу природного газу.
У разі коли споживач не здійснює оплату за послугу розподілу, відповідно до умов Типового договору розподілу, Оператор ГРМ зобов’язаний припинити газопостачання до домоволодіння боржника. Відповідно, заклики «газового експерта», що з початком весни платити за розподіл газу не потрібно – ПОПУЛІЗМ на суспільно важливій темі, а відповідно – МАНІПУЛЯЦІЯ думкою користувачів газу, яка в результаті може мати для них певні негативні наслідки.
ВИСНОВОК
- Плата за розподіл газу є не лише в Україні, а багатьох інших країнах. У нашій країні такий платіж існував завжди і за ці кошти оператор утримує мережі. Відповідно, він не є результатом бездіяльності влади, це – МАНІПУЛЯЦІЯ.
- Регулювати тарифи на газ та його розподіл – повноваження НКРЕКП, а не активістів, отже і це – МАНІПУЛЯЦІЯ.
- Несплата тарифу може в результаті призвести до відключення газу абоненту. А отже твердження, що за розподіл палива не треба буде платити – МАНІПУЛЯЦІЯ.
- Газові мережі є не облікованими – ФЕЙК! Усі газові мережі в Україні мають власника.
***
Ця публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу. Співпраця автора з Представництвом Євросоюзу в Україні будується на невтручанні в редакційну політику мережі Район.in.ua. Теми, формат, героїв обирає редакція і не погоджує з міжнародними партнерами. Всі матеріали, створені в межах такої співпраці, мають відповідне маркування, а окремі думки, висловлені в матеріалах, їх зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображають погляди Європейського Союзу та його інституцій.
Коментарі