стрічка

«Українці вирішили не платити за доставку газу»: чому ця маніпуляція може мати негативні наслідки

20 Лютого 2022, 14:00
Люди відмовляються платити за розподіл газу: чому ця маніпуляція може мати негативні наслідки 61952
Люди відмовляються платити за розподіл газу: чому ця маніпуляція може мати негативні наслідки

З 1 березня 2022 року українці начебто відмовляться від оплати за розподіл природного газу. Людям «допекло», що ані президент, ані Верховна Рада не хоче вирішувати проблеми народу й вони вирішили взяти це питання в свої руки!

Відео з таким змістом поширили у фейсбук-спільноті «Рівне». На ньому невідомий чоловік з емблемою громадської організації «Доста Україна» закликає масово відмовлятися людей від оплати за доставку блакитного палива.

Журналісти проєкту «Брехунець» перевірили заяву спікера та готові розповісти, чому це – маніпуляція.

МАНІПУЛЯЦІЯ

Під час своєї промови чоловік неодноразово наголошує на тому, що саме з 1 березня цього року українці вирішили не платити за доставку газу. Закликає людей написати свої розповіді про те, як вони вирішили відмовитися від оплати цієї послуги, аби якомога більше користувачів газових мереж дізналися про це.

Спікер каже, що оскільки в Україні – народовладдя, і люди «можуть вирішувати свої проблеми не лише через депутатів Верховної Ради, а й самостійно», тому й беруть владу у свої руки. На цей крок, начебто, людей штовхнула бездіяльність центральної влади.

Чоловік наголошує, що наразі газові мережі в Україні – не обліковані й на них немає правоустановчих документів.

Під час своєї промови «експерт» досить часто повторює, що з початком весни українці не платитимуть за доставку газу. Переконує, що наразі йдуть перемовини «з різними людьми та активістами», аби народ перестав сплачувати за цю послугу. Що це за люди та активісти, а також скільки конкретно людей перестали сплачувати рахунки за розподіл палива, хто вони – не зрозуміло.

СПРОСТУВАННЯ

Почнемо з того, що плата за розподіл (доставку) газу існувала завжди. Втім, раніше рахунок за спожитий газ та його транспортування приходив абонентам однією платіжкою. Наприкінці грудня 2019 року Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) схвалила зміни, які стосуються споживачів газу і відділила продаж газу від його розподілу. Відповідно, споживачі з січня 2020 року отримують два різні рахунки: оплата за газ одній компанії, а за його доставку – іншій. НКРЕКП з рахунків за газ вилучила плату за розподіл блакитного палива.

Щодо активістів, які вирішують скасувати плату за ту чи іншу комунальну послугу – це МАНІПУЛЯЦІЯ! Адже вони не мають законних повноважень скасовувати чи призначати ті чи інші платежі.

За доставку газу ж споживачі платять тому, що газорозподільна компанія, яка його постачає, має певні витрати на обслуговування мережі.

До слова, розподіл оплати за споживання та доставку газу здійснений на основі  закону 2015 року «Про ринок природного газу» та Третього енергопакету Євросоюзу, який зобов’язалися реалізувати, приєднавшись до Енергетичного співтовариства.

Саме енергопакет ЄС не дозволяє, аби один власник володів і виробництвом енергоносіїв і транспортувальними мережами. Це дає змогу споживачам обирати самостійно постачальника палива, що, відповідно, спонукає постачальників створювати кращі умови для клієнтів.

Слід додати, що Україна – не єдина країна у світі, де абоненти сплачують за розподіл газу. Членами Енергетичного співтовариства також є Албанія, Боснія і Герцеговина, Косово, Північна Македонія, Грузія, Молдова, Чорногорія та Сербія та країни ЄС. На них, відповідно, також поширюються зобов’язання, встановлені директивами співтовариства – оплата за доставку газуПодібні платіжки отримують й користувачі блакитного палива у деяких штатах Америки. Тому чоловік з відео МАНІПУЛЮЄ, коли стверджує, плата за доставку газу – результат бездіяльності української влади. 

«Газова інфраструктура має постійно перебувати в робочому стані та підтримувати достатній тиск газу, щоб усі споживачі могли користуватись блакитним паливом в будь-якому обсязі в будь-який час. Підтримання належного тиску в газорозподільній системі пов’язане з постійними витратами. І це не тільки технологічний газ, а й поточні ремонти та заміна й осучаснення газового обладнання.  Гроші, які споживач сплачує за послугу розподілу, спрямовують на ремонт, експлуатацію та діагностику газопроводів, роботу аварійно-диспетчерської служби, яка працює без вихідних 24 години на добу», – каже комерційний директор акціонерного товариства «Рівнегаз» Віктор Осницький.

Наприклад, газові мережі, які обслуговує АТ «Рівнегаз» мають різну форму власності – державна, комунальна і приватна. 70% газопроводів Рівненщини – на балансі Фонду держмайна України. Цей фонд уклав угоду на їх експлуатацію з Мінпаливенерго. Згідно з цією угодою, «Рівнегаз» відновлює і утримує ці газопроводи.

Що стосується газопроводів, які будувало населення за свої кошти, вони рахуються як комунальне майно, тому що вони передані від населення. Отже, можна зробити висновок, що твердження про необлікованість газових мереж в Україні – ФЕЙК!

«Конкретні люди звернулися до органів місцевого самоврядування, до сільських рад, які надали дозвіл на передачу на баланс того чи іншого відрізку газопроводу. Але ми ці газопроводи експлуатуємо, ми їх не продаємо», – додає Віктор Осницький.

Несплата послуги газопостачання призведе до погіршення стану газових мереж, відсутності можливості проводити діагностику їхнього стану та ремонтних робіт за потреби. Оплата цих робіт здійснюється за кошти, які споживач платить за послугу розподілу природного газу.

У разі коли споживач не здійснює оплату за послугу розподілу, відповідно до умов Типового договору розподілу, Оператор ГРМ зобов’язаний припинити газопостачання до домоволодіння боржника. Відповідно, заклики «газового експерта», що з початком весни платити за розподіл газу не потрібно – ПОПУЛІЗМ на суспільно важливій темі, а відповідно – МАНІПУЛЯЦІЯ думкою користувачів газу, яка в результаті може мати для них певні негативні наслідки.

ВИСНОВОК

  • Плата за розподіл газу є не лише в Україні, а  багатьох інших країнах. У нашій країні такий платіж існував завжди і за ці кошти оператор утримує мережі. Відповідно, він не є результатом бездіяльності влади, це – МАНІПУЛЯЦІЯ.
  • Регулювати тарифи на газ та його розподіл – повноваження  НКРЕКП, а не активістів, отже і це – МАНІПУЛЯЦІЯ.
  • Несплата тарифу може в результаті призвести до відключення газу абоненту. А отже твердження, що за розподіл палива не треба буде платити – МАНІПУЛЯЦІЯ.
  • Газові мережі є не облікованими – ФЕЙК! Усі газові мережі в Україні мають власника.

***

 

Ця публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу. Співпраця автора з Представництвом Євросоюзу в Україні будується на невтручанні в редакційну політику мережі Район.in.ua. Теми, формат, героїв обирає редакція і не погоджує з міжнародними партнерами. Всі матеріали, створені в межах такої співпраці, мають відповідне маркування, а окремі думки, висловлені в матеріалах, їх зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображають погляди Європейського Союзу та його інституцій.

 

 

Коментарі
21 Лютого 2022, 16:26
Ця ваша писанина є прямим залякуванням. Що входить в такзване обслуговування?
27 Квітня 2022, 16:20
Ви пишете в багатьох країнах росподіл за газ платять...брехня!!! ци лише в Україні...там де зарплати нищенські та людей зачмирили та зазомбували.
26 Червня 2022, 09:35
З людей незаконно вимагають гроші нібито за транспортування газу якого фактично небуло томущо ніхто в квартирі непроживає а відтак і ніякого використання та газопостачання немає. Це шахрайська схема викурювання коштів у людей
04 Липня 2022, 09:32
Маніпуляція - це переконувати людей про необхідність оплати за транспортування ПГ. ПО перше ніхто з громадян україни не передавав у власність власні газові мережі прокладені за власний рахунок. По друге якщо навіть власні газові мережі передані в користування облгазам, громадянин має повне право укласти з облгазом договір оренди власних газових мереж. По третє - вимога з оплати за транспортування не пройшла юридичну реєстрацію, що є порушенням Конституції України.
05 Липня 2022, 09:19
Щоб там не говорили, сплачувати за постачання не буду. Від початку війни я не працюю, платити просто нема чим. Не вистачає навіть на хліб.
11 Липня 2022, 21:45
1. Сняли счетчик на поверку,еле достучался, Пока не начал писать и звонить никакой реакции. Через 60 дней ,счетчик не поставили ,сказали что бы сам покупал.Надоело!!! По моему заявлению отрезан газ от дома,отрезан стояк,заглушен и опломбирован. Начисляют транспортировку. Почему я должен платить за вашу транспортировку? Как поступать?
11 Липня 2022, 22:03
МАРТИНЮК МАРІЯ- сколько вам заплатила газконтора за такую "правдивую" статью? Может поделитесь с нами ,уверен хватит на многих для оплаты за транспортировку. Лизоблюдство на лицо.
17 Липня 2022, 08:45
Кровосісі випивають з бідних людей останню кров,в результаті захоплення і привласнення засобів виробництва і природних ресурсів,які належать українському суспільству(народу). Авторка статті-куплена,в змові з крадіями!
19 Липня 2022, 11:22
Жили 2 місяці в Молдові з початком війни, сплачували за газ самостійно- немає там такого поняття, як транспортування газу у платіжці і місцеві про таке від мене вперше чули.
02 Серпня 2022, 13:41
Не стаття, а єресь якась. Як ви дістали, писаки! Плата за доставку без споживання - це те саме, що сплачувати за експлуатацію авто, яким доставляється хліб у магазин при тому, що хліб ти не купуєш (плати так, про всяк випадок - а раптом захочеш купити колись...може...) - маразм і здирництво.
06 Серпня 2022, 08:36
Чому Ви кажете, що "активісти" не мають законного права щось скасовувати чи встановлювати, якщо самі ж в статті пишете, що в Україні народовладдя?? Другий момент - Ви вказуєте, що кожна мережа має власника. От і питання - якого.... Вона має власника, а не є державною власністю і народу, якщо надра землі - це власність народу згідно конституції України. А всі прекрасно знають чий газ нам постачають.... А з логікою розрахунку оплати - взагалі...
08 Вересня 2022, 21:54
Якщо ніхто не проживає, а показники передають , чому відрізають газ⁉️
10 Вересня 2022, 13:27
Дістало це знущання над споживачами.
23 Вересня 2022, 09:33
А яка доля петиції президента України Зеленського №22/106394 про скасування оплати за доставку та розподіл газу ?
24 Вересня 2022, 11:01
МАНІПУЛЯЦІЯ-це ось ця жзамовна стаття.Був оператор з газотранспортної системи,а звідки взялась газорозподільча система,та ще й приватна.За законом ,на який посилається автор,чітко прописано-забороняється 2) приватизація об’єктів державної власності, що використовуються оператором газотранспортної системи у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу, а також підприємствами, установами, організаціями, утвореними внаслідок його реорганізації
26 Вересня 2022, 12:23
Замилюють людям очі. В моє село коли проводили газ, селяни самі викопували траншеї до села, купляли труби за власний рахунок, а в висновку, сплачуйте будь ласка за доставку. Правильно робить цей "маніпулятор", чию кишеню ми фінансуємо на нові хороми?
29 Вересня 2022, 05:49
Якщо я не користуюся газом ,то чому я маю платити за доставку , у мене тільки Стоян біля будинку, а цього місяця вже 4 рази дзвонили з оргазу за заборгованість...
29 Вересня 2022, 13:27
Вважаю, що стаття замовна!!! Одна з причин, чому це зроблено- щоб отримати кошти навіть з закинутих хат, де роками ніхто не живе і не користується газом! Та і суми пишуться, хто які придумає. Афера 21 століття.
30 Вересня 2022, 03:12
По-перше, якщо люди за свій кошт прокладали труби (ГРМ), то це ніяк не комунальнв вламність, а приватна заключати договори з газовиками на передачу у безкоштовне користування грм. Це незаконно. Гаховики безкоштлвно експлуатують грм, ось в чому питання! Тобто власників грм позбавили законного поава розпорчджатися вламністю (грм) у своїх інтересах. Друге. Українці є власниками надр та не кують газ, як товарну продуцію.
14 Жовтня 2022, 09:04
Ясно, що стаття замовна. Чому людина літом споживає 5 кубів газу за ціною 7,7 грн., а разом 38,5 грн. і має платити 300 грн. за доставку, що в 7,7 разів вища за сам газ ? Виникає питання: хіба транспортні витрати не складають до 10% вартості продукції і не входять в ціну товару ? Йожику понятно, що транспортні витрати не можуть бути вищі за вартість самого газу. Це міжнародна економіка. Ясно також і те, що олігархи домовилися із владою, яка додатково встановила плату за розподіл газу.
24 Жовтня 2022, 19:59
Стаття замовна,і не грамотно написана,ми коли купляємо бензин на заправці то отримуємо 1 чек в якому вже додано пдв,та врахований заробіток азс,а не 2 чеки з якоюсь міфічною доставкою.І не треба нам порівняння з Абанією чи ще кимось,
17 Січня 2023, 16:31
Коментарі скривджених державними шахраями (Нафтогаз України власність держави) людей вірні на сто відсотків Блюдолизу за статтю заплатили Ви ще запитайте чому з малого бізнесу за газ беруть (і за електроенергію також) в три з половиною рази більше ніж із простого люду Чим той малий бізнес половина якого закрилась ще до війни власне відрізняється від простих людей Якщо Зеленський цього не виправить то ми зайдемо ще дальше ніж зайшли за 30 років незалежності
31 Січня 2023, 12:06
До мене також дзвонять з Львівгаз і залякують. Скільки можна терпіти, хоча батьки сплачують все і за газ і за доставку. Вони ще нам винні 1500грн. Майже рік і невіддають. Говорять що вони до того нічого не мають, а хто має?
02 Лютого 2023, 13:51
Дмитро Фірташ контролює в Україні близько 70% великих газорозподільних підприємств. Структури мільярдера активно скуповували пакети акцій цих підприємств на приватизаційних конкурсах та аукціонах протягом декількох років. Подальша мета Фірташа – викупити частки у міноритарних власників та об'єднати компанії з розподілу газу в холдинг.
02 Лютого 2023, 13:52
Умовній групі "Офшори" належить п’ять облгазів в центральній та східній частині України: "Дніпрогаз", "Криворіжгаз", "Донецькміськгаз", "Харківгаз" та "Харківміськгаз". До 2012 року ці підприємства належали "КЕС-Холдингу" росіянина Віктора Вексельберга. Потім компанії перевели на кіпрські офшори. Власника кіпрських офшорів зареєстровано на Британських островах, а ця юрисдикція не видає кінцевих бенефеціарів компаній.
02 Лютого 2023, 13:53
Вескельберг оголосив про вихід з українських активів. Учасники ринку заявляли, що компанії перейшли під контроль "Газпрому", однак ця інформація досі не підтвердилася. Третім крупним власником облгазів є ГК "Содружество" екс-депутата херсонської обласної ради від Партії регіонів Віктора Попова. За офіційною інформацією депутатський мандат Попов здав через призначення почесним послом Литви в Херсонській області.
02 Лютого 2023, 13:54
В Одеській області розподіл газу контролює бізнесмен Ігор Учитель – №36 найбагатших бізнесменів Одеси за версією Forbes. Він також має інтереси в нерухомості – йому належить житловий комплекс "Аркадіївський палац". Як повідомляв INSIDER, Учитель також імпортує газ в Україну по реверсній схемі.
02 Лютого 2023, 13:57
Раніше газопостачанням в столиці займався Василь Хмельницький, який створив "Київенерго Холдинг" з метою управління пакетами акцій "Київгазу", "Київодоканалу" та "Київенерго". Однак потім, як повідомив він в інтерв’ю Forbes, продав акції В'ячеславу Супрененку - зятю екс-мера столиці Леоніда Черновецького. Офіційна причина - відсутність контролю в цих підприємствах. Інша частина акцій холдингу була в управлінні КМДА.
02 Лютого 2023, 14:00
Придбання контролю над "Маріупольгазом" бізнесменом Юрієм Іванющенком продиктоване двома факторами. По-перше, в Маріуполі багато підприємств важкої промисловості. По-друге, в цьому місці знаходиться його підприємство, що споживає багато газу - "Азовмаш".
02 Лютого 2023, 14:01
Володимир Шелудченко, екс-голова НАК "Нафтогаз Україна" з серпня 2006 до лютого 2007 року, коли прєм'єром був Віктор Янукович, контролював постачання газу в Донецькій області. В той же час керівником "Донецькоблгазу" є Микола Масс. Його син - Євген Масс контролює "Макіївкугаз". В 2011 році Євген Масс був повноцінним партнером фірми "КМК Ойл", яка тоді належала Сергію Курченку в компанії "Марснабгаз". Потім Курченко продав "КМК Ойл", а Масс вийшов з капіталу "Марснабгаз".
02 Лютого 2023, 14:03
"Тернопільгаз" контролюється головою правління підприємства Олегом Караванським, який вважає, що рівень газифікації сіл на Тернопільщині найвищий по Україні.
02 Лютого 2023, 14:04
Контроль в "Полтавігаз" належить Вірі Четверіковій, яка раніше була міноритарним акціонером вже не існуючого "Інпромбанку". Вона родичка депутата від Партії регіонів, члена комітету Ради з питань паливно-енергетичного комплексу Олексія Лелюка. З 2003 по 2004 роки він був головою правління
02 Лютого 2023, 14:05
"Полтавигазу". Потім розпочав депутатську кар’єру - влітку 2004 року на виборах по 151-му полтавському округу Лелюк переміг від Партій регіонів замість померлого депутата від ПР Івана Четверікова. Лелюк був його племінником.
28 Березня 2023, 14:43
Той момент, коли самі відгуки набагато цікавіші та корисніші, ніж сама стаття... Дуже цікава тема, особливо коли в такий важкий час кожен день відкриваються все нові та нові схеми. Пора людям задуматись, кому по Конституції належать наші надра і кому ми сплачуємо.
Коментар
13/01/2025 Понеділок
13.01.2025
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром