стрічка

«Чорна зона» карантину в 11 містах України: соцмережами шириться «коронавірусний» фейк

28 Січня 2022, 10:00
«Чорна зона» карантину в 11 містах України: соцмережами шириться «коронавірусний» фейк 5658
«Чорна зона» карантину в 11 містах України: соцмережами шириться «коронавірусний» фейк

Днями на телеграм-каналі «Вірусні новини»  активно поширилося гучне повідомлення, що уряд нібито прийняв рішення ввести «Чорну карантинну зону» у 11 містах України, де найменший показник вакцинації та найгірші показники заражень.

Фахктчекери проєкту БезБрехні звернули увагу на цю інформацію, бо матеріали про «чорну зону» в коронавірусні часи півтора року тому вже з’являлися в соцмережах й зараз, коли спалахи хвороби посилилися, продовжують «випливати на поверхню» та нагнітають безпідставні страхи у людей та сіють паніку. Тож розбираємося, чи є для цього хоч якісь підстави.

ФЕЙК

СПРОСТУВАННЯ

По перше, маємо розрізняти за карантинними обмеженнями чотири офіційно визнані зони: «зелена», «жовта», «помаранчева» й найнебезпечніша – «червона». А от «чорної» зони в офіційному переліку МОЗ не має.

По друге, маніпуляції з розповсюдженням фейкової інформації про введення так званих «чорних» зон з’явилися вперше в ЗМІ ще в листопаді 2020 року і тим самим нагніталися думки про повний локдаун для всієї країни. Тодішній керівник МОЗ Максим Степанов розвінчав фейк про «чорні» зони й пояснив, що обмеження вводитимуться з урахуванням балансу між функціонуванням економіки та збереженням здоров‘я людей.

«Ми не розглядаємо введення ніяких «чорних зон». Проте, враховуючи збільшення кількості хворих на COVID-19 майже щодня, ми говоримо саме про посилення карантинних обмежень», — роз’яснив попередній очільник МОЗ.

По третє, новими правилами МОЗ визначається можливість одночасного встановлення по всій території країни «зеленого» або «жовтого» рівня  карантинних обмежень, «помаранчевий» та «червоний» визначається в межах регіону.

«Зелений» рівень наразі встановлено, як базовий для всієї країни. Повернення до «жовтої» зони станеться у разі наявності протягом трьох днів підряд однієї з таких ознак на всій території України:

  • кількість виявлених нових випадків інфікування COVID-19 на  100 тис. населення за останні 14 днів — більше ніж 75;
  • коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19  — більше як 4 відсотки;
  • кількість тестувань методом полімеразної ланцюгової реакції та експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2 протягом останніх семи днів на 100 тис. населення — менше ніж 300;
  • наявності підстав для встановлення «червоного» рівня епідемічної небезпеки на території принаймні одного регіону.

«Жовтий рівень» як і повернення до «зеленої» встановлюється рішенням державної ТЕБ та НС за ініціативи міністра охорони здоров’я. У разі погіршення показників в певному регіоні та встановленні «червоного» рівня епідемічної небезпеки вся інша територія країни перебуватиме на «жовтому» рівні.

При визначенні «жовтої» зони на території країни слід обов’язково дотримуватись маскового режиму, фізичної дистанції у 1,5 м, а також забороняється: 

  • проведення масових заходів за участю більш як 1 особи на 4 кв. м. площі будівлі або території,
  • заповненість кінозалів та залів інших закладів культури понад 50% місць,
  • заповненість спортзалів і фітнес-центрів не більше ніж 1 особа на 10 кв. метрів,
  • дошкільні навчальні заклади та 1-4 класи шкіл працюють у звичайному форматі, проте інші заклади освіти можуть працювати лише у разі наявності 80% вакцинованого хоча б одною дозою персоналу. В іншому випадку заклад освіти працює у дистанційному форматі.
  • обмеження по часу роботи закладів відсутні.

«Помаранчевий» рівень епідемічної небезпеки  не містить додаткових обмежень (та місцеві органи влади можуть вводити додаткові обмеження своїми рішеннями).

«Червоний» рівень визначається автоматично, коли буде спостерігатися перевищення хоча б одного з таких показників: 

  • завантаженість в регіоні (області) ліжок з киснем більше ніж на 65%,
  • кількість тестувань ПЛР та на антиген протягом 7 днів на 100 тис. населення менше ніж 300,
  • кількість госпіталізацій з коронавірусом чи підозрою за 7 днів на 100 тис. населення понад 60,
  • коефіцієнт виявлених випадків ПЛР або експрес-тестів на антиген понад 20%,
  • зростання кількості госпіталізацій за 7 днів у порівнянні з попереднім аналогічним періодом більш ніж на 50%.

При запровадженні «червоного» рівня епідемічної небезпеки зберігаються всі попередні обмеження, а також забороняється:

  • робота закладів громадського харчування, окрім адресної доставки та замовлень навинос,
  • робота ТРЦ та інших розважальних закладів, кінотеатрів, театрів тощо,
  • робота закладів освіти, окрім дитячих садків і початкових класів шкіл,
  • робота непродовольчих ринків і магазинів, спортзалів, басейнів і фітнес-центрів,
  • проведення масових заходів, окрім офіційних спортивних заходів і матчів командних ігрових видів спорту без глядачів,
  • робота закладів культури, окрім історико-культурних заповідників, проведення кіно- та відеозйомки.

В «червоній» зоні дозволяється робота банків, АЗС, ветеринарних магазинів, аптек та всіх продовольчих магазинів.

Слід нагадати, що у разі введення червоного рівня епідемічної небезпеки заклади освіти працюватимуть лише якщо 100% працівників мають «зелений» COVID-сертифікат. Обмеження червоного рівня не будуть застосовуватися й до роботи культурних та спортивних закладів за умови наявності у всіх працівників та відвідувачів «зеленого» COVID-сертифікату.

Так, за даними МОЗ, станом на 26 січня Івано-Франківська область в «червоній» зоні. 13 областей перебувають в «помаранчевій» зоні, решта областей та Київ – у «жовтій».

А саме, у помаранчевій зоні 13 областей: Волинська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Львівська, Одеська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька, Чернігівська, Вінницька.

У жовтій зоні 10 областей та Київ: Київська, Миколаївська, Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська, Луганська, Полтавська, Херсонська, Харківська; Вінниця.

Четвертий момент, який «грає» на руку у розповсюдженні подібних фейків – це погіршення санітарного стану в країні в цілому, проявлення нових штампів вірусу (наприклад Омікрону). У фейковому повідомлені в телеграм-каналі зазначається, що саме урядом ухвалено рішення про впровадження «чорних» зон в 11 містах.

Перевіривши цю інформацію на офіційному сайті «Урядовий портал»: чи було засідання уряду, де б обговорювалося питання про введення «чорних» зон, як зазначено у фейковому оголошенні об 11.00 26.01. з’ясувалося – підтвердження цьому немає.  Такого засідання не було.

Водночас на сайті «Урядовий портал» вказано, що на території Рівненської області  з 00:00 27 січня встановлено червоний рівень епідемічної небезпеки.  Таке рішення прийняте на позачерговому засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 25 січня.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко каже, що на Рівенщині спостерігається перевищення ознак епідемічної небезпеки за двома ознаками: «Перше – це коефіцієнт виявлення позитивних випадків серед усіх протестованих. Динаміка за цим показником коливається в  межах 20-22%.

Друге – рівень зростання загальної кількості госпіталізованих пацієнтів з підтвердженими та підозрілими випадками коронавірусної інфекції протягом останніх семи днів на 100 тис. населення значно зріс, зокрема збільшився майже на 40% і зараз становить 93,1%».

Якщо проаналізувати саму візуальну картинку «вкиду», то на інфографіці написали лише дату, яка складається із дня та місяця, а рік не вказали, що вже говорить про фейковість та маніпулятивність інформації. Також тут присутня фраза з вираженим емоційним забарвленням та знаком оклику: «Трапилося найгірше!». А це вірна ознака фейковості.

Ще один елемент маніпуляції в цьому матеріалі. Читачу тут обіцяють надавати більш детальну інформацію про те, коли та які міста підпадають під «чорну» зону, але за умови оформлення підписки на телеграм-канал, яким і поширене це зображення. Люди налякані «чорним» кольором, емоційними фразами та ще й «підкріпившись» щоденними статистичними цифрами на офіційних сайтах Міністерства Охорони Здоров’я про збільшення хворих на коронавірусну інфекцію, звичайно ж, оформлюють підписку.

Телеграм-канали, маніпулюючи таким чином, намагаються швидко «прокачати» кількість підписників. Про такі сумнівні практики ми вже писали в попередніх матеріалах.

Читайте також: На Рівненщині поширюють фейк про єдиний симптом «Омікрону»

 

ВИСНОВКИ

Ніяких «чорних зон» не існує – такі параметри позначення пандемічної ситуації у тому чи іншому регіоні не використовуються МОЗ.

Фейк про «чорну зону» – нова інтерпретація вкиду, який вперше з’явився ще у 2020 році.

Телеграм-канал маніпулює емоціями користувачів, публікуючи завідомо недостовірну інформацію, яка може викликати панічні настрої, і обіцяючи детальні пояснення за підписку на канал.

 

 

Коментар
16/09/2024 Неділя
15.09.2024