стрічка

Як рівненські політики маніпулюють на майбутньому центрі трансплантології

30 Грудня 2021, 17:30
Під час закладання капсули для будівництва центру трансплантології у Рівному 3358
Під час закладання капсули для будівництва центру трансплантології у Рівному

Яблуком розбрату між політиками різних рівнів став центр трансплантології, який планують збудувати у Рівненській міській лікарні.

Після того, як заклали капсулу під майбутній об’єкт, зі сторінки народного депутата від «Слуги нагороду» Олександра Ковальчука, який представляє місто у Верховній Раді, посипалися звинувачення, що міський голова Олександр Третяк піариться на чужих здобутках, проте насправді він не дотичний до створення майбутнього центру.

У ситуації розбиралася журналістка видання Район.in.ua.

ПЕРЕДІСТОРІЯ

Капсулу під будівництво Центру трансплантології заклали у Рівному 20 грудня. До цієї знакової для міста події долучилися не лише представники місцевого політикуму, а й високопосадовці з Києва. Народний депутат Олександр Ковалючук привіз із собою очільника Міністерства охорони здоров'я Віктора Ляшка.

У жовтні з державного бюджету Рівне отримало 10 мільйонів гривень. На одному з засідань сесії депутати вирішили передати ці гроші лікарні для будівництва центру трансплантології. Ще 20 мільйонів гривень на роботи передбачені у 2022 році.

Журналістам Суспільного заступник міського голови Юрій Поліщук розповів,  що місто допомагатиме з підтримкою фахівців та медобладнанням для нового центру.

У центрі планують збудувати кімнати для підготовки хворого до операції, передопераційні й операційні з припливно-витяжною вентиляцією, сучасними лампами, обладнаннямРоботи ще не розпочали, оскільки лікарня наразі отримує необхідні дозволи, аби дати старт процесу.

Після того, як символічну капсулу заклали, міський голова опублікував на своїй сторінці допис, у якому захоплювався історичним моментом, що трапився у міській лікарні. Згадавши всіх причетних високопосадовців до події, Третяк не відзначив у дописі Ковальчука. Відповідь від нардепа на цей пост не забарилася.

 

«Завдяки зусиллям моїх колег-депутатів Верховної Ради, Міністерства охорони здоров'я, керівництва ЦМЛ, в місті почали будувати центр сучасної трансплантології.  Шкода лише, що політики від «Європейської солідарності» так і не навчились говорити правду. Ні місцевий мер від партії. Ні їхній лідер в Києві. Але привласнювати та звітувати про досягнення народних депутатів, Рівненської ОДА, МОЗу і наших лікарів, вочевидь легко», – йдеться у дописі парламентаря.

 

Кому і яка роль відведена у будівництві центру трансплантології ми поцікавилися у медичного експерта, ексрадника Уляни Супрун, ексречника МОЗу Олександра Ябчанки.

ПЕРЕВІРКА

Центральна влада має можливість «штурмувати» політику, має інструменти формувати політику. Її обов’язок реалізовувати те, що вона наформувала, каже експерт.

«Якщо держава, іншими словами – НСЗУ, прийняла закон про державні фінансові гарантії у 2017 році, то вона зобов’язана цей закон забезпечити грошима. Відповідно, вона має певні інструменти, щоб вимагати від надавачів послуг надавати якісну і безоплатну допомогу для пацієнта. Місцева влада, перш за все, є власником мережі медичних закладів. Відповідно, вона має право робити зі своєю власністю все, що не суперечить закону, зокрема й дофінансовувати», – пояснює Олександр Ябчанка.

За його словами, обов'язком місцевих рад є забезпечити заклад усім необхідним, аби він міг виконати вимоги НСЗУ на укладання тих чи інших пакетів послуг.

«Якщо в центральної влади є фінансово запроваджені програми, то в їх рамках вона може реалізовувати ті чи інші проєкти, зокрема й будувати певні об'єкти. Місцева влада ж зацікавлена, щоб ці програми реалізовувалася в неї на території, оскільки, якщо говорити про медицину, це і здоров'я мешканців громади, і електоральні вподобання. В такому разі політики різних рівнів мали б діяти згуртовано. У випадку з центром трансплантології відбувається таке собі «перетягування ковдри» між представниками різних політичних сил та різних рівнів влади», – пояснює експерт.

ВИСНОВОК

У повноваженнях центральної влади – фінансувати будівництво тих чи інших закладів. Місцева влада може співфінансувати ці роботи, однак це не основна її функція. Вона повинна забезпечити заклад необхідним обладнанням, аби пацієнти мали змогу отримувати якісні медичні послуги. Тому твердження, що міський голова Рівного лише піариться на чужих здобутках – МАНІПУЛЯЦІЯ. Оскільки проєкт будівництва перебуває лише на початковому етапі, тому зарано роботи висновки про те, хто і яку лепту вніс у його реалізацію. До того, у міськраді заявляли про те, що допомагатимуть майбутньому центру з обладнанням та підтримкою фахівців. 

***

Ця публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу. Співпраця автора з Представництвом Євросоюзу в Україні будується на невтручанні в редакційну політику мережі Район.in.ua. Теми, формат, героїв обирає редакція і не погоджує з міжнародними партнерами. Всі матеріали, створені в межах такої співпраці, мають відповідне маркування, а окремі думки, висловлені в матеріалах, їх зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображають погляди Європейського Союзу та його інституцій.

 

Коментар
25/07/2024 Середа
24.07.2024