стрічка

ТОП фільмів-міфів про пророцтва коронавірусу, які взяли на озброєння конспірологи

28 Листопада 2021, 22:14
ТОП фільмів-міфів про пророцтва коронавірусу, які взяли на озброєння конспірологи 1834
ТОП фільмів-міфів про пророцтва коронавірусу, які взяли на озброєння конспірологи

 Майже два роки весь світ вчиться жити у новій реальності, де панує пандемія. Перший офіційний випадок COVID-19 зафіксували 17 листопада в Ухані. З того дня місцеві лікарі виявляли від одного до п’яти випадків щодня. Країна вжила жорстких заходів для боротьби вірусом. Проте, хвороба встигла розповсюдитись країною, а пізніше і світом.

ВООЗ та провідні міжнародні організації продовжують попереджати про небезпеку вірусу та необхідність вакцинації. Але в паралельній реальності вірус залишається «біологічною зброєю», «вигадкою», а вакцина – несе небезпеку для людства. Принаймні, так стверджують конспірологи.

Два роки вони розповсюджують абсурдні ідеї та теорії у мережі, використовуючи різні інструменти – відео з так званими фахівцями, епідеміологами і просто «авторитетними» науковцями. А інколи намагаються донести свої ідеї через кінематограф. 

МІФ №1. Фільм «Вторгнення» 2007 року описує «сьогоднішні події»

Очолює наш рейтинг передбачень пандемії COVID-19 і всесвітньої вакцинації стрічка 2007 року під назвою «Вторгнення». Вона стала найсвіжішою знахідкою користувачів. Про те, що фільм повторює сьогоднішній події, заговорили наприкінці осені 2021. Пост у Facebook з кадрами стрічки розмістили 11 листопада і він зібрав рекордну кількість коментарів – понад 900, та понад 12 тисяч поширень.

У стрічці акцентується увага на вакцинації, місто ізолюють, а всіх городян закликають зробити щеплення. Проте, після вакцини жителі стають самі не свої. Виявляється, що вірус розповсюджують через щеплення. Сюжет стрічки взяли на озброєння антивакси – нарізку кадрів активно поширюють серед прихильників теорій змови і тих, хто вірить, що пандемія була запланованою. Проте, сюжет фільму залишається лише екранним варіантом.

Теорія про передачу вірусу через вакцину – хибна. У Центрі контролю та профілактики захворювань США зазначають, що вакцини допомагають виробити антитіла без процесу зараження вірусом. Ми вже писали про принцип дії різних видів вакцин. Препарати не містять живих вірусів, а мають їх у надто мінімальній кількості, тому щеплені особи не можуть бути носіями і розповсюджувачами хвороби.

Після щеплення будь-яким типом препарату в організмі залишається запас Т-лімфоцитів, які називаються «клітинами пам’яті». Вони швидко починають діяти, якщо організм знову стикається з тим же вірусом, а також В-лімфоцитів, що розпізнають чужорідні об’єкти і синтезують антитіла.

Станом на листопад 2021 мінімум одну дозу препарату отримали понад 4,2 мільярда людей – це 54% від усього населення планети, пише  New York Times. Якщо навіть всупереч здоровому глузду припустити, що вакцина – це розсадник інфекції, то жодна медична система країн не витримала б такого напливу вакцинованих хворих.

МІФ №2. «Передбачення» у мультсеріалі «Сімпсони»

 

На початку появи коронавірусу мережею поширили епізод популярного мультсеріалу «Сімпсони». У відео кілька персонажів за круглим столом вигадують смертельний вірус, аби налякати людей і змусити їх сидіти вдома. За планом хвороба передається людям від котів. Саме тому вигаданий вірус називають «котячий грип».

В кінці епізоду демонструють черги на безоплатну вакцинацію. Аналогічне відео ми віднайшли у 22 сезоні мультсеріалу. Епізод має назву «Дурник Монті». На екрані він з’явився у листопаді 2010 року. Про коронавірус, звичайно, у серіалі не згадують.

Аналогічними теоріями про всесвітній задум і штучно створений вірус оперують конспірологи. Їх фейкові заяви про не природне походження вірусу ми вже спростовували. Якщо коротко, то міжнародні науковці довели, що ковід – не штучно створений і скоріш за все передався людині від тварини.

Про пандемію як сплановану акцію ми теж писали. Конспірологи наполягають на тому, що колишній очільник Microsoft і філантроп Білл Гейтс має намір скоротити населення планети за допомогою вакцини. Або ж пандемія йому вигідна, адже продаж препаратів для щеплень приносить йому заробіток. Жодна з теорій не підтверджена доказами, все це було і залишається домислами прихильників теорії змов.

Зокрема, Білл Гейтс не говорив про скорочення населення, а констатував зниження приросту населення. приріст зменшується внаслідок поліпшення якості медичних послуг. це не сприяє народжуваності, адже через не високий відсоток смертності серед дітей, у громадян немає потреби народжувати.

Щодо заробітку на щепленнях, то відомо, що благодійний фонд Білла Гейтса сприяв розробці препаратів для протидії коронавірусу. Тобто, бізнесмен вкладає кошти, але не отримує прибутку, адже не займається безпосередньо виготовленням та збутом препаратів.

 МІФ №3. Відео, зняте у 1965 році «передрікає» пандемію

 

На початку 2021 у соцмережі Facebook виклали 2-хвилинну нарізку чорно-білого відео. Автор стверджував, епізод знятий у 1965 році і мають назву «Уникаючи чуми майбутнього». «…Слухайте уважно останні 30 секунд запису … Знайомо?», – так автор підписав відео. У фінальній частині оповідач робить кілька прогнозів на майбутнє.

Передбачає проблему ожиріння, політичну корупцію і появу смертельної та потенційно руйнівної хвороби. Остання має з’явитися у 2020 році як новий вірус спочатку в Азії, а потім ширитиметься світом. Погодьтеся, доволі точний прогноз як для відео 1965 року.

Насправді відео створене у 2020 році як сатира у відповідь на дезінформацію навколо пандемії коронавірусу. Автор відео Макс Патрик Шліенгер змонтував  запис з серії освітніх, рекламних роликів і старих фільмів жахів. До відео записав закадровий голос.

Змонтований колаж опублікував на своєму Youtube-каналі Ramses The Pigeon. Про це автор розповів виданню AFP New Zealand. Відеороботою Шліенгер прагнув протистояти фейкам та теоріям змови, які стверджують, що COVID-19 не становить загрози і його боятися не слід.

МІФ №4. У корейському серіалі «Теріус у мене за спиною» передбачили пандемію коронавірусу  

Про серіал «Теріус у мене за спиною» заговорили у 2020 у контексті стрімкого поширення коронавірусу та старту пандемії. У 10-му епізоді сезону глядачі помітили дивний збіг – персонажі згадують вірус, що вражає дихальну систему і що на сьогодні від нього немає ліків або вакцини. Його називають «біохімічною терористичною атакою».

Інфікування відбувається за п’ять хвилин під час контакту із зараженим, а смертність сягає 90%. Для протидії хворобі дітей вчать правильно мити руки. Найцікавіше, що серіал вийшов на екрани у 2018, коли коронавірус у сучасному варіанті ще не з’явився. Проте, опис небезпечного вірусу збігається з симптомами COVID-19, який захопив планету у 2020, пише The Independent.

Твердження про те, що коронавірус розроблявся як «біологічна зброя» взяли до відома антивакси, і неодноразово його використовували, створюючи фейки та  дезінформуючи суспільство. Теорію про «біологічну зброю» вже спростовували міжнародні науковці.

В епізоді персонажі посилаються як на MERS, так і на SARS. Так науковці в реальному світі іменують інфекційні захворювання, спричинені коронавірусом. За даними Центру контролю та профілактики захворювань США, коронавірус у людини був вперше ідентифікований в середині 1960-х років. За цей час віднайшли 7 штамів коронавірусу, що вражають людей. Проте коронавірус (nCoV) та його спалах COVID-19 раніше 2019 року не виявляли.

Найостаннішим спалахом різних форм вірусу, окрім пандемії COVID-19, є SARS-CoV або важкий гострий респіраторний синдром, який був виявлений у 2002 році в Китаї та на Близькому Сході. І респіраторний синдром (MERS-CoV), вперше виявлений у США та Саудівській Аравії у 2012 році. Ми припускаємо, що саме ці види вірусу надихнули сценаристів на створення сюжету 10-го епізоду серіалу.

 

Авторки:

Катерина ФІЛІМОНОВИЧ

Світлана КИРИЛОВА

Матеріал підготовлено в рамках ініціативи «Мережа регіональних проектів з протидії дезінформації» за підтримки National Endowment for Democracy (NED) при менторстві ресурсу «БезБрехні»

 

Коментар
20/07/2024 П'ятниця
19.07.2024