стрічка

З Росії «з любов’ю»: що насправді означає QR-код на плакатах антиваксів у Києві

27 Листопада 2021, 20:30
Фото: Макс Требухов 1751
Фото: Макс Требухов

Всі медіа облетіло фото, де антивакцинаторки у Києві протестують проти російських QR-кодів. Більшість ЗМІ обмежилися тим, що просканувати QR-коди і посміялися з того, що вони ведуть на сайт «єдіной росії». Але чому там був саме цей QR-код, а не з нашої Дії, ніхто розбиратися не став.

Навіть в РНБО лише відрапортували про «російський слід» та й по всьому. Ми вирішили розібратися.

ФЕЙК, МАНІПУЛЯЦІЯ

Російська матриця

Коди з Росії не були помилкою, а використали їх тому, що певна група громадян у нас живе в російському інформаційному просторі і вони вже справді не відрізняють реальності в Україні від пропаганди з російських джерел. Цьому сприяють комплекс меншовартості разом зі сліпою «ностальгічною» вірою «старшому брату і правонаступнику СРСР».

Це легко помітити за суто російськими наративами в мовленні: внєшнєє управлєніє, трієдіная русь, біндеравци прі власті. А під час ковіду до цього додалися опыты бигфармы, цифровой концлагєрь, хімтрейли, люди – нє товар.

Ми два роки боремося з навалою іноземних ковідних фейків, які були дбайливо перекладені на російську навіть з субтитруванням і лише завдяки цьому потрапили до українського сегмента інтернету.

Це були, як давно відомі на Заході, але не знані широкому загалу в нас, фейки про експерименти Білла Гейтса, секретну військову базу в США, викривальні виступи різноманітних вчених-фріків, історія «викриттів» Кеннеді. Ну погодьтеся, хто в Україні чув про того Кеннеді і його діяльність до перекладів на російську? Лише одиниці конспірологів.

Водночас разом з міжнародними в українську дійсність почали заносити локальні суто російські фейки. Але викривали їх завжди деталі: то російський номер телефону/назва оператора в фейковому у повідомленні, то форма російського поліцейського, «федеральні округи, думи» тощо.

Останніми епічними випадками, на які купилися навіть українські ЗМІ, були змія з Ставропілля, яку «поселили»  в Рівне, та двері з написом «тут живуть невакциновані» з Твєрі чи Саратова, які поширили, як одеські.

Кампанія проти QR-кодів у російських телеграм-каналах та ютубах антиваксів йде вже не перший рік, тому не дивно, що наші громадяни/глядачі, що вірять всьому російському, бездумно притягли в українську дійсність саме російську версію протестів проти QR-кодів.

Чому на QR-кодах «єдиная росія» і про що це взагалі?

Перші відео в росії про «цифровий концтабір» та «число звіра» мали нібито релігійне підґрунтя як продовження історії з ідентифікаційними кодами. (До речі навіть РПЦ давно офіційно заявила, що ідентифікаційний код – це не число звіра, та «вірян» це не переконало).

Окрім «згубного для віруючих «числа звіра» у відео різного рівня конспірологічності пояснюють «небезпеку» QR-кодів такими «аргументами»: це знищення особистості, QR-код присвоюється товару, а тому після отримання його ви більше не людина, а товар і власність держави.

З початком вакцинації додалося просування теорій про «світовий уряд» та чіпи, за допомогою яких будуть контролювати не лише пересування людей, а і мозок.

Для невіруючих у Бога чи рептилоїдів російські комуністи ще 11 квітня 2020 року підготували версію про спробу владою створити «цифровий концтабір» за допомогою впровадження QR-кодів в москві.

У червні 2021 року у Москві таки запровадили відвідування громадських місць (окрім продуктових магазинів) за наявності QR-кода. До слова така сама практика запроваджена у багатьох європейських країнах для відвідування барів/ресторанів. І знову «на захист прав трудового народу» стали комуністи. Щоправда, обмежилися гнівними постами у фейсбуці та на телебаченні.

12 листопада уряд рф запропонував держдумі ввести до 11 червня 2022 пропускний режим з використанням QR-кодів для громадських місць та міжміського/міжнародного транспорту. Тимчасово, до 1 лютого, без QR-коду можна було б пересуватися зі «свіжою» довідкою про негативний результат тесту.

Партії єдіная росія та лдпр гаряче підтримали цю ідею. Комуністи виступили проти. Аргументом єдіноросів було: «треба обирати: чи право антиваксів сходити до ресторану напитися і наразити на небезпеку людей, чи зберегти тисячі життів». Аргумент комуністів типовий: «ви зламали радянську медицину, яка б «в два счета» перемогла ковід, а тепер хочете запровадити санітарну диктатуру».

Окрім центрального закону путін придумав перекласти відповідальність на федеральну владу регіонів. На місцях комуністи почали голосувати проти і на деяких територіях попереднє ухвалення провалилося.

Водночас у різних містах росії починаються протести проти QR-кодів. І навіть не всі з них були розігнані владою. Аргументи ті самі: це порушує конституцію, права антиваксів, вірян тощо. На протестах використовували перекреслене QR-код покликання на сайт партії єдина росія, що символізувало незгоду з їхньою ініціативою.

15 листопада держдума трішки відступила — вирішили, відправила законопроєкти на доопрацювання та широке обговорення до 14 грудня.

Наші ж антивакцинатори 24 листопада у Києві, вже навіть після відкладення розгляду закону в москві, продовжили з QR-кодами протестувати «проти єдіной росіі», що виглядало як «чув дзвін, та не знаю де він».

Не тягніть все підряд до рота — не споживайте російський інформаційний продукт та не транслюйте його на українську реальність, навіть якщо емоційно він вам імпонує. Це не уявний срср з вашої молодості, а держава-агресор, яка веде постійну пропаганду проти України. Навіть коли, нібито, піклується про ваші права.

Автори: Олекса ШАРАБУРА

Світлана КИРИЛОВА

Матеріал підготовлено в рамках ініціативи «Мережа регіональних проектів з протидії дезінформації» за підтримки National Endowment for Democracy (NED) при менторстві ресурсу «БезБрехні»

 

Коментар
20/07/2024 П'ятниця
19.07.2024