стрічка

Як медіа розігнали фейк про навалу змій на вулицях та у домівках людей у Рівному

08 Листопада 2021, 19:28
Як «топові» медіа розігнали фейк про «навалу» змій на вулицях та у домівках людей у Рівному ФАКТЧЕК 636
Як «топові» медіа розігнали фейк про «навалу» змій на вулицях та у домівках людей у Рівному

Два дні тому українські ЗМІ почали масово поширювати «хайпове» відео, на якому нібито в місті Рівне чоловік діставав змію, яка залізла у решітку ванної й застрягла.

Згодом виявилося, що відео – ніщо інше, ніж фейк. Подія справді відбулася, але не в Рівному, а в селі Птиче Ставропільського краю у Росії. Ролик поширили усі центральні ЗМІ, а також регіональні, і лише одиниці видалили матеріал, дізнавшись, що це фейк. Про це пише сайт Без Брехні.

СПРОСТУВАННЯ

Першоджерело відео, яке наробило стільки ґвалту – Instagram-сторінка «Магнолія-ТВ». Ролик оприлюднили 6 листопада з підписом «Десь у Рівному. Плюс одна фобія».

На відео чоловік показує, що у решітці додаткового зливу ванної застрягла шахова змія (очевидно, що це вуж водяний, який не є небезпечним для людини). Автор ролика зазначає, що в його будинку стік ванної йде у вигрібну яму, звідки змія виповзла і потрапила у пастку. Варто зазначити, що всі свої дії він коментує російською мовою. Проте «Магнолії-ТВ» це не видалося підозрілим.

У той же день ролик поширили десятки інформаційних сайтів – центральні, регіональні та, звісно ж, «сміттярки». Ці повідомлення мало чим відрізнялися між собою. Основний посил – «змії тероризують», «навала змій» тощо. Дехто навіть прив’язав цю подію до ще одного відео, яке зняли напередодні. На ньому по вулиці просто повзла змія. І з цього новинарі зробили «сенсацію», що в Рівному – нашестя рептилій.

На агрегаторі ukr.net в розділі новин Рівненщини можна побачити, що «хайп» почався з російськомовного видання «Риа-М», а далі фейк підхопив «24 канал», «Уніан», «Главком», «РБК», і «ТСН». Останні видалили неправдиву інформацію і зараз на місці новини красуються цифри 404. Проте, через програми, що дозволяють відслідковувати кеш – новина на ТСН ще «проглядається».

Не втратили можливості набрати переглядів і місцеві регіональні сайти.

Згодом на Instagram-сторінці «Магнолія-ТВ» оновили допис із фейковим відео і написали: «Відео надіслав читач! Виявилось, що це в Росії, а не в Рівному». Чому цю інформацію журналісти не змогли дізнатися раніше і ввели в оману стільки читачів, поки невідомо. Першоджерело відео – Tik-Tok канал «Валера».

Спростування 8 листопада опублікувало видання «Рівне1». На решті сайтів новина далі існує і збирає перегляди.

ВИСНОВОК

  • У Рівному немає нашестя змій.
  • Відео, де чоловік начебто у Рівному визволяє змію зі зливу ванної – фейк. Подія насправді відбулася у Росії.
Коментар
Код блоку:
26/11/2022 Субота
26.11.2022